Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Rok 2017 na rynku projektów domów rozpoczął się już w pełni. Styczeń przyniósł nam zmiany przepisów - a te zaostrzają normy prawne związane z energooszczędnością budynków. Za nimi nadążają oczywiście architekci oraz technologie budowlane.
Tymczasem coraz więcej inwestorów domów jednorodzinnych zdaje sobie sprawę, że inwestycja w dobre materiały i termoizolację zwraca się w trakcie użytkowania domu. Ostatnio nawet na wentylację mechaniczną patrzy się z mniejszą obawą (w czym na pewno nie zaszkodziły jej spadające ceny).
Skoro wiemy już, że styropian jest na dłuższą metę tańszy od energii, a tanie materiały mogą po paru latach mieszkania wyjść nam bokiem – co innego możemy zrobić, by zmniejszyć cenę budynku?
Okazuje się, że całkiem sporo i to już na etapie wyboru projektu domu.
Wykres z zestawieniem kosztów budowy na podstawie materiałów firmy Domowe Klimaty
Forma budynku jest podstawowym czynnikiem, który zdeterminuje jego ostateczną cenę. Najdroższe są domy parterowe, nieco tańsze - piętrowe. Najbardziej opłacalna jest budowa domu z poddaszem. Powyższy wykres ilustruje koszt poszczególnych fragmentów budynku w tzw. stanie deweloperskim (projekty domów z kosztorysem na podstawie materiałów pracowni Domowe Klimaty).
Jak widać, najistotniejszym cenowo elementem budynku jest konstrukcja i wykończenie ścian (“konstrukcja ścian” i “elewacji”). Dlatego tutaj warto oszczędzać na każdym metrze bieżącym. Batalię o najdroższe rozwiązanie toczą projekty domów parterowych z piętrowymi. Najdroższe są oczywiście ściany zewnętrzne, wymagające ocieplenia i najwięcej materiałów wykończeniowych (przypominam, że piszemy o stanie deweloperskim - a więc wykończenie wnętrz jest liczone w ograniczonym zakresie). Dom z poddaszem zdecydowanie wygrywa tu rywalizację. Ilość metrów bieżących ściany jest w nim podobna do piętrówki, ale kończą się one niżej, docierając do dachu.
Skoro mowa o ścianach - jak widać na wykresie, całkiem sporym wydatkiem podczas budowy mogą okazać się fundamenty. Tutaj w przedbiegach z parterówkami wygrają domy z poddaszem i piętrowe - mają po prostu o wiele mniejszą powierzchnię zabudowy (czyli zajmowaną przez budynek na działce). Fundamenty to dosyć skomplikowany fragment - wymaga wykonania wykopu oraz szalunków, w które wlany zostanie beton. W domu parterowym, gdzie o wiele więcej budynku “opiera się” na podłożu, tych prac trzeba wykonać znacznie więcej. W przeliczeniu na metr kwadratowy pow. użytkowej, oznacza to niemal dwukrotnie wyższą cenę tego fragmentu.
Spójrzmy na wykres - kolejnym istotnym czynnikiem jest oczywiście cena dachu. Tutaj sprawy mają się podobnie. O wiele korzystniej wypada budowa domu wyższego, ale o mniejszym obrysie. Pomijając zaoszczędzoną w ten sposób powierzchnię dachu (a więc mniej drewna, dachówek) - możemy oszczędzić jeszcze wybierając projekt z prostym dachem. To znaczy takim, który posiada mniej załamań, najlepiej dwuspadowym. W ten sposób będziemy potrzebowali mniej dachówek, a montaż dachu będzie łatwiejszy dla ekipy budowlanej.
Ostatni z czynników, który ma duży wpływ na cenę budynku, to ilość posadzek. Może zaskakiwać, że posadzki w domu parterowym znowu wychodzą najdrożej, podczas gdy ich powierzchnia powinna być we wszystkich domach podobna. W parterówce cała podłoga spoczywa jednak na gruncie - a to oznacza konieczność zastosowania grubszej termoizolacji. Podłoga na stropie jest zdecydowanie tańsza.
Zbliżamy się do końca. Warto tutaj jeszcze odnotować koszt stolarki okiennej. Jej minimalną ilość określają przepisy budowlane (pow. okien powinna wynosić ⅛ pow. doświetlanego pomieszczenia). W Polsce jednak chętnie projektujemy ich więcej, niż wymaga ustawodawca. Decyzja w tej kwestii należy już do inwestora - więcej okien to też większe straty ciepła. Jednak celem budowy domu jest przede wszystkim wygodne mieszkanie, a duże przeszklenia doskonale wpływają na klimat wnętrza. Warto za to ograniczyć powierzchnię okien zwłaszcza od strony południowo-zachodniej, która latem zyskuje wiele światła i nagrzewa się do wysokich temperatur.
Jak widać na wykresie, sporym wydatkiem mogą być też instalacje sanitarne. Jak sprawdzić ich cenę podczas wyboru lub sporządzania projektu? W przypadku projektu gotowego istnieje szansa, że projekt posiada kosztorys. W projekcie indywidualnym musimy liczyć na zmysł architekta, gdyż nawet podczas sporządzania projektu trudno czasem przewidzieć, jakie przeszkody wystąpią przy planowaniu instalacji. Warto zwrócić tu uwagę, czy łazienki w domu są blisko siebie, najlepiej w jednym pionie (jedna nad drugą) - może to oszczędzić sporą sumę pieniędzy.
Podsumowując - zminimalizować wydatki można, wybierając projekt domu prostego, o jak najmniejszym obrysie. Nie opłaca się oszczędzać na jakości elementów konstrukcji oraz wykończenia i pogorszyć tym kosztem trwałości budynku. Ale można postarać się, by elementów tych było jak najmniej. Okna i instalacje stanowią również duży wydatek. W przypadku okien, wyboru dokonujemy oczywiście pomiędzy ceną a komfortem.
Artykuł sponsorowany
Galeria - budoskop.pl Porady | Projekt domu a koszta budowy?
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: