Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość...
Zobacz:

Zobacz też:

Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 6

Ocieplenie styropianem...

Rosnące koszty energii sprawiają, że Polacy... >>
Eksperci doradzają jak przeprowadzić remont domu z programem Czyste Powietrze zdj. 2

Eksperci doradzają jak...

Program „Czyste Powietrze”, uruchomiony po...>>
Posadzki żywiczne - wady i zalety zdj. 2

Posadzki żywiczne - wady i...

Posadzki żywiczne to estetyczne, a zarazem... >>
Nowoczesne technologie w renowacji posadzek przemysłowych - jakie korzyści przynoszą? zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

Posadzki przemysłowe muszą być trwałe,...>>
Jakie są zalety i wady stosowania systemów antyelektrostatycznych?  zdj. 2

Jakie są zalety i wady...

Antyelektrostatyczne powierzchnie są... >>
Jak naprawić pęknięcia na balkonie i uszkodzoną ścianę? zdj. 2

Jak naprawić pęknięcia na...

Uszkodzona ściana przy gruncie czy pęknięcia...>>
Jaka grubość posadzki przemysłowej? zdj. 2

Jaka grubość posadzki...

Zastosowanie posadzek przemysłowych ma... >>
Nowe życie zabytkowego silosu zdj. zdj. 8

Nowe życie zabytkowego...

Rewitalizacja przemysłowych dzielnic w...>>
Wszystko co musisz wiedzieć o posadzkach żywicznych epoksydowych zdj. 2

Wszystko co musisz wiedzieć...

Zastosowanie posadzek żywicznych wynika z... >>
Inwestycja w jakość: drzwi łączące elegancję z efektywnością energetyczną zdj. 2

Inwestycja w jakość: drzwi...

Efektowny widok i maksymalne doświetlenie...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości

22-04-2025

Rosnące koszty energii sprawiają, że Polacy coraz lepiej rozumieją wpływ ocieplenia na efektywność energetyczną budynków, różnice w kosztach ich utrzymania, a w konsekwencji wpływ na wartość nieruchomości. Od przyszłego roku informacje te będą jeszcze bardziej przystępne za sprawą podziału budynków na klasy zapotrzebowania na energię nieodnawialną od A+ do G, które jako element nowego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku będą dostępne także w ofertach sprzedaży i najmu nieruchomości. Jednym z kryteriów nowego podziału, będzie ocena izolacyjności termicznej budynku. Sprawdzamy, jak ocieplenie i wybrane cechy termoizolacji mogą wpływać na wartość i atrakcyjność budynku na rynku nieruchomości.


Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 1

Rys. Klasy energetyczne budynków


Po pierwsze ocieplenie


- Wykonanie ocieplenia budynku powinno być pierwszym krokiem w procesie poprawy jego efektywności energetycznej. Bez względu na to, w jakie źródło ciepła wyposażony jest budynek, ocieplenie ogranicza straty ciepła, a przez to koszty ogrzewania oraz ilość szkodliwych emisji do środowiska. Ocieplenie nie generuje stałych kosztów, nie zużywa energii, nie wymaga częstych stałych przeglądów. Jego instalacja to jednorazowy wydatek, który szybko się zwraca i procentuje przez kolejne lata - podkreśla Kamil Kiejna, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.


Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 2

Rys. Kolejność prac termomodernizacyjnych (PSPS)


Ocieplenie to nie tylko bardziej oszczędny, nowoczesny i estetyczny wgląd budynku, lecz także ochrona ścian przed uszkodzeniami i ich stopniową degradacją. Termoizolacja chroni przegrody zewnętrzne przed cyklicznym nagrzewaniem się i wychładzaniem, które w dłuższym okresie czasu generują mikropęknięcia osłabiające konstrukcję budynku. Skutki takich uszkodzeń mogą być nieodwracalne, a ich naprawa bardzo kosztowna.


Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 3

Rys. Kampania PSPS Termomoderni - dom przed i po termomodernizacji


Niska nasiąkliwość wodą i wysoka wytrzymałość - skuteczność, trwałość, estetyka


Za trwałość i estetykę elewacji, w tej samej mierze co prawidłowe wykonawstwo, odpowiedzialne są cechy użytych w ociepleniu materiałów. Najstarsze ocieplenia ze styropianem mają już blisko 70 lat i potwierdzają, że technologia ta doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych.


Płyty styropianowe są wielokrotnie twardsze i odporne na rozrywanie i ścinanie niż np. wełna mineralna. Obie te cechy wpływają na większą wytrzymałość ocieplenia na uszkodzenia mechaniczne i czynniki pogodowe. To m.in. dlatego wełna, która jest od styropianu także kilkukrotnie cięższa (nawet 6 -8 krotnie), wymaga kołkowania dla stabilnego mocowania na elewacji.


Płyty styropianowe są też zdecydowanie bardziej niż wełna mineralna odporne na działanie wody i wilgoci. Jest tak m.in. dlatego, że mają hydrofobową (odporną na wodę) budowę, a nie tylko hydrofobizowaną (zabezpieczoną) przed jej chłonięciem powierzchnię. To bardzo ważna cecha skutecznej termoizolacji, ponieważ materiał, który wchłonął wodę zamiast izolować zaczyna bardziej przewodzić ciepło, przyczyniając się do jego strat z budynku. Skutkiem chłonięcia wilgoci przez wełnę z konstrukcji budynku są natomiast charakterystyczne „namiotowe” uszkodzenia wierzchniej warstwy ociepleń, które z czasem umożliwiają też dostęp do izolacji wody z zewnątrz. Wilgoć w termoizolacji niekorzystnie wpływa nie tylko na skuteczność samego ocieplenia, lecz również na trwałość konstrukcji budynku i mikroklimat w pomieszczeniach, sprzyjając powstawaniu pleśni i grzybów.


Ocieplenie, które nie spełnia swojej roli lub negatywnie wpływa na budynek, wymaga rozbiórki, bądź kosztownych napraw, dlatego budynki z trwałą i odporną na warunki klimatyczne elewacją, która mimo upływu lat zachowuje swoje właściwości, osiągają wyższe ceny na rynku wtórnym.


Doskonała izolacyjność, niski koszt ocieplenia - szybkie i długotrwałe oszczędności


Koszt styropianu do ocieplenia domu to zaledwie ok. 2% kosztów jego budowy. Tymczasem dobrze ocieplony dom to od 30 do nawet 80% niższe koszty zużycia energii niezbędnej do jego ogrzewania i chłodzenia. Styropian jest tani w zakupie, np. co najmniej o połowę tańszy niż wełna mineralna. Koszt montażu ocieplenia ze styropianem jest również niższy, o około 10-25% (15-40 zł/m2), niż koszt instalacji ociepleń z wełną (patrz: rys). Oznacza to, że wybierając styropian, wyższą wartość nieruchomości uzyskujemy niższym nakładem kosztów.


Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 4

Rys. Porównanie kosztów zakupu materiału i instalacji ETICS (styropian grafitowy 0,033 W/mK/wełna skalna 0,034 W/mK)


Innowacyjność, uniwersalność i kompleksowość - atrakcyjny, nowoczesny wygląd


Ocieplenie budynku to doskonała okazja do poprawy jego estetyki, która dla wielu kupujących jest równie ważna, jak lokalizacja czy stan techniczny. Płyty styropianowe pozwalają na łatwe wykonanie dodatkowych zdobień elewacji w postaci gzymsów czy boni, które uatrakcyjniają wygląd nieruchomości.


Styropian umożliwia też łatwy montaż okien w warstwie ocieplenia, czyli przed licem ściany konstrukcyjnej. Jeśli prace termomodernizacyjne nie obejmują wymiany stolarki, zastosowanie innowacyjnych grafitowych płyt styropianowych pozwala na obniżenie grubości warstwy ocieplenia, przez co budynek zyskuje na wyglądzie. Dzięki mniej zagłębionym w ścianie oknom, do wnętrz trafia więcej naturalnego światła, co również wpływa na wyższy komfort użytkowania domu.


Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 5

Zdj. Zdobienia elewacji budynku


Przyjazność termoizolacji dla środowiska - lepszy bilans środowiskowy budynku


Ocieplenie zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię, a tym samym redukuje emisję CO2 podczas jego eksploatacji. Przyjazna dla środowiska termoizolacja wymiernie wpływa na charakterystykę środowiskową nieruchomości. Emisje z budynku to nie tylko ślad węglowy wynikający z jego użytkowania, lecz także tzw. wbudowany ślad węglowy. Składają się na niego emisje, które powstają podczas produkcji, transportu i montażu materiałów użytych do wzniesienia i remontów nieruchomości. Prosty skład styropianu, który aż w 98% zbudowany jest z powietrza, niskie zużycie energii w procesie produkcji, niska waga materiału, wiele fabryk na terenie kraju i łatwość recyklingu sprawiają, że systemy ETICS ze styropianem stanowią mniejsze obciążenie dla środowiska niż ETICS z wełną mineralną.


Termoizolacja przegród budynku to jedna z najbardziej uzasadnionych ekonomicznie inwestycji w jego energooszczędność. Ocieplenie ze styropianem to wyższa skuteczność i trwałość, niższe koszty utrzymania i korzystniejszy bilans środowiskowy. Wszystkie te czynniki wpływają na komfort i charakterystykę budynku, a w konsekwencji wartość i atrakcyjność nieruchomości na rynku.


Galeria - budoskop.pl Porady | Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości

Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 6
Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 7
Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 8
Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 9
Ocieplenie styropianem sprawdzony sposób na oszczędności i wyższą wartość nieruchomości zdj. 10
lista aktualności

Zobacz też:

Posadzki żywiczne - wady i zalety zdj. 2

Posadzki żywiczne - wady i zalety

Posadzki żywiczne to estetyczne, a zarazem... >>
Jak naprawić pęknięcia na balkonie i uszkodzoną ścianę? zdj. 2

Jak naprawić pęknięcia na balkonie i uszkodzoną ścianę?

Uszkodzona ściana przy gruncie czy pęknięcia...>>
Jaka grubość posadzki przemysłowej? zdj. 2

Jaka grubość posadzki przemysłowej?

Zastosowanie posadzek przemysłowych ma... >>
Nowe życie zabytkowego silosu zdj. zdj. 8

Nowe życie zabytkowego silosu

Rewitalizacja przemysłowych dzielnic w...>>
Wszystko co musisz wiedzieć o posadzkach żywicznych epoksydowych zdj. 2

Wszystko co musisz wiedzieć o posadzkach żywicznych epoksydowych

Zastosowanie posadzek żywicznych wynika z... >>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito