Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Rewitalizacja przemysłowych dzielnic w miastach to wyzwanie, które łączy wiele aspektów urbanistyki, architektury oraz zrównoważonego budownictwa. Opisywana realizacja w Utrechcie jest przykładem transformacji zdegradowanych obszarów miejskich w zrównoważone i atrakcyjne miejsca do życia oraz pracy.
fot. RHEINZINK
Obszar wzdłuż Merwedekanaal w dzielnicy „Oog in Al” na zachodzie Utrechtu był niegdyś ruchomym obszarem przemysłowym. Tutaj znajdowała się fabryka Cereo do produkcji produktów sojowych na paszę dla zwierząt. Po wycofaniu z eksploatacji teren przemysłowy został przekształcony w osiedle mieszkaniowe. W nowej dzielnicy rozwinęła się nadająca się do zamieszkania infrastruktura. Na terenie dawnej fabryki powstały firmy cateringowe, szkoła, biblioteka i teatr.
Wyjątkowym budynkiem przekształconej dzielnicy Oog jest nowa, 10-piętrowa wieża mieszkalna „Meyster's Buiten”. Dokładnie w tym miejscu były wcześniej duże, okrągłe silosy do przechowywania soi.
Nawiązując do tych zbiorników nowa wieża mieszkalna jest wykonana z użyciem blachy, a stary dźwig załadunkowy na brzegu kanału przypomina o przemysłowych czasach użytkowania tej mieszkalnej dzielnicy.
fot. RHEINZINK
W przeciwieństwie do jednorodnych form silosów, struktura wieży Meyster's Buiten wyróżnia się dwoma przeciwległymi balkonami, które są przesunięte względem siebie o 90 stopni. Tworzy to interesujący efekt optyczny, w którym wieża nabiera wrażenia dynamicznego obrotu. Dodatkowo nieregularny układ okien o różnych wymiarach potęguje ten efekt.
fot. RHEINZINK
Dzięki dużej odległości między balkonami – wynoszącej około sześciu metrów – do wnętrz dociera dużo światła słonecznego. Jednocześnie zaokrąglony kształt balkonów zapewnia cień w sypialniach znajdujących się poniżej. Parter budynku opiera się na betonowej podstawie wspartej na kolumnach w kształcie litery V. Za tą konstrukcją znajduje się strefa przejściowa prowadząca do klatek schodowych i pomieszczeń gospodarczych.
Na każdym piętrze są zintegrowane dwa mieszkania. Okrągły penthouse jest w pełni przeszklony i połączony z dolnym piętrem schodami z apartamentami. Z pokoi na najwyższym piętrze i przestronnego tarasu na dachu mieszkańcy mają fenomenalny widok na miasto Utrecht. Przy dobrej pogodzie widoczne są nawet obrzeża Amsterdamu. Pierwsi nabywcy mogli swobodnie wybierać wśród mieszkań o powierzchni 105, 125, 145 lub 168 m², aż do penthouse o powierzchni 250 m².
- Szczególną cechą wieży mieszkalnej jest to, że układ pomieszczeń można zaprojektować indywidualnie, zgodnie z potrzebami nabywców. Jest to możliwe w każdej chwili nawet przy przyszłej zmianie użytkownika. Niektórzy kupujący zrealizowali otwartą przestrzeń, inni woleli zamknięty układ pokoi, więc każde mieszkanie nie było takie samo jak pozostałe. Jedynie zewnętrzna okładzina z tytan-cynku RHEINZINK-prePATINA pozostała niezmienna - wyjaśnia Marnix Van der Meer, założyciel i partner Zecc Architecten.
Zrównoważoną rewitalizację można porównać z biegiem na długi dystans. Przez cały okres użytkowania tytan-cynk pozostaje tym, czym był od początku. Dzięki wyjątkowym właściwościom w całym swoim cyklu życia RHEINZINK przekonuje trwałością i niewielkim śladem węglowym, a po długim okresie użytkowania można go bez problemu ponownie użyć - poddać recyklingowi bez utraty jakości.
fot. RHEINZINK
Architekci z pracowni Zecc Architecten wybrali system elewacji wentylowanej w technice kątowego rąbka stojącego. Ten system umożliwia indywidualne dopasowanie do projektu zarówno współczesnego, jak i zabytkowego, a sprawdzone elementy składowe systemu można łatwo dostosować do różnych kształtów budynków. Dodatkowo ten system oferuje ciekawe możliwości układania w pionie, w poziomie oraz na ukos.
Fasada wentylowana wieży Meyster's Buiten to wielowarstwowy system, który prawidłowo wykonany zapewnia długoterminową funkcjonalność. Ten typ elewacji jest odporny na uderzenia, zwiększa bezpieczeństwo i żywotność konstrukcji.
Wbudowana szczelina wentylacyjna chroni konstrukcję nośną, izolację termiczną i podkonstrukcję przed wilgocią zarówno podczas ulewnych deszczy, jak i w przypadku zjawiska kondensacji. Wilgoć przenikająca do elewacji jest rozpraszana przez warstwę powietrza połączoną z powietrzem zewnętrznym. Jest to bezpieczne rozwiązanie pod względem fizyki budowli.
Jakość materiału powinna iść w parze z jakością wykonawstwa. Zamówienie na budowę elewacji wieży Meyster, w tym wszystkich warstw funkcjonalnych i podkonstrukcji, otrzymała firma Elshof BV z holenderskiej miejscowości Olst.
Firma istnieje od 1914 roku i jest znana z realizacji wielu projektów zabytkowych. Celem tego projektu było, aby na placu budowy było jak najmniej prac ręcznych. Dlatego postawiono na prefabrykację - którą dzięki najnowocześniejszym maszynom do obróbki blachy, doświadczeniu personelu i dedykowanemu działowi planowania CAD, udało się zastosować w pełni.
Wszystkie elementy elewacji RHEINZINK wraz z profilami zostały wyprodukowane w warsztacie firmy Elshof BV.
- Dla nas szczególnym wyzwaniem była dokładne wykonanie arkuszy blachy RHEINZINK-prePATINA na rąbek stojący po łuku, które otaczają budynek. W tym procesie parapety, nadproża i obróbki balkonów musiały być dokładnie dopasowane do podziału na elewacji, tak aby umożliwić także rozszerzalność termiczną blachy. Ważną częścią był montaż okien z ich milimetrową dokładnością. Udało się to osiągnąć, ponieważ wcześniej uzgodniliśmy wszelkie szczegóły i wymagania z kierownictwem budowy i firmą zajmującą się produkcją okien - wyjaśnia George Westgeest.
Arkusze blachy RHEINZINK-prePATINA zostały wyprodukowane z rolki na długości około 3 m, a następnie lekko wyprofilowane po łuku, aby zminimalizować napięcie materiału. Tę samą procedurę zastosowano do obróbki balkonów. Połączenia poszczególnych długości blachy wykonano za pomocą płaskiego rąbka, którego arkusze w tym celu zostały przygotowane w warsztacie na giętarce segmentowej.
Elewacja została wykonana w technologii rąbka stojącego przy użyciu systemu mocowania CLIPFIX, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo, szczególnie przy dużych obciążeniach wiatrowych. System ten pozwala również na kompensację ruchów wywołanych zmianami temperatury.
- Ekipa George'a Westgeesta doskonale spisała się przy realizacji tego projektu. Elewacja z tytan-cynku RHEINZINK ma szaro-niebieski odcień naturalnej patyny z delikatnym połyskiem, co tworzy interesujący efekt wizualny w różnych warunkach oświetleniowych. Efekt ten jest dodatkowo podkreślany przez rąbki stojące, które nadają budynkowi pożądany, industrialny charakter - uważa architekt Marnix Van der Meer z pracowni Zecc Architecten.
|
Dane techniczne:
Galeria - budoskop.pl Porady | Nowe życie zabytkowego silosu
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: