Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Sufit podwieszany: płyty mineralne czy gipsowo-kartonowe?
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Hałas w szpitalach przekracza normy - potwierdzają to badania. Jak architektura może pomóc? zdj. 9

Hałas w szpitalach...

WHO zaleca by hałas w szpitalach wynosił nie... >>
Gdzie można wykorzystać gładź gipsową? zdj. 2

Gdzie można wykorzystać...

Gładź gipsowa to materiał wykończeniowy,...>>
Muniak: nowoczesność i komfort w projektowaniu biur zdj. 4

Muniak: nowoczesność i...

Współczesne biura to już nie tylko... >>
Panele sufitowe imitujące drewno zmieniają oblicze wnętrz zdj. 3

Panele sufitowe imitujące...

Drewno, czyli materiał od wieków ceniony za...>>
Przywracając blask historii: biuro we wrocławskiej Renomie, czyli upcykling w stylu art déco zdj. 5

Przywracając blask...

Biuro zlokalizowane na 2. piętrze... >>
Beton - wnętrzarski hit zdj. 4

Beton - wnętrzarski hit

To już kolejny rok, w którym jednym z...>>
Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób...>>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna... >>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Sufit podwieszany: płyty mineralne czy gipsowo-kartonowe?

10-02-2012

Tradycyjne sufity podwieszane są najczęściej wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych. Coraz większą grupę zwolenników zyskują jednak materiały mineralne, a w szczególności wełna skalna. Czym różni się ona od g-k?


Komentuje: Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon


Źródło: ROCKFON


Skalna wełna mineralna produkowana jest z kamienia powstającego na skutek działalności wulkanicznej oraz ruchów tektonicznych. Jest więc materiałem ekologicznym, a wykonywane z niej produkty cechują się nieco innymi właściwościami niż pozostałe rozwiązania oferowane na rynku. Różnice parametrów w stosunku do g-k są znaczące i zauważalne już na etapie montażu.


Płyty z wełny ważą znacznie mniej niż g-k, co nie tylko ułatwia instalację, ale pozwala również zmniejszyć liczbę zużywanych wieszaków. Są też łatwe w przycinaniu - zamiast specjalistycznych narzędzi wystarczy ostry nóż - a ich krawędzie są odporne na uszkodzenia, więc straty materiałowe oraz odpady w trakcie montażu zostają zminimalizowane. Podczas obróbki nie tworzy się też uciążliwy pył.


Przechodząc do właściwości fizycznych, wełna skalna w przeciwieństwie do g-k ma włóknistą strukturę. Należy więc do grupy materiałów o bardzo dobrych parametrach dźwiękochłonnych, co sprawia, że wykonane z niej płyty sufitowe poprawiają komfort akustyczny w pomieszczeniach.


Kolejnym istotnym aspektem jest izolacyjność termiczna. Zastosowanie sufitu podwieszanego z płyt g-k w pomieszczeniach niedogrzewanych, takich jak np. garaże, wymaga położenia dodatkowej warstwy, która będzie stanowić izolację cieplną. Wełna skalna ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego przy zastosowaniu płyt o odpowiedniej grubości, nie ma już potrzeby instalowania dodatkowej izolacji.


Ważną różnicą jest również odporność na wilgoć. Wełna skalna jest materiałem trudnozwilżalnym i dzięki znikomej wilgotności sorpcyjnej nie chłonie wilgoci z powietrza. Sprawia to, że płyty z tego materiału nie odkształcają się nawet przy 100% wilgotności względnej powietrza. Dodatkowo wykonanie ich z materiału nieorganicznego sprawia, że nie stanowią pożywki dla szkodliwych mikroorganizmów, takich jak pleśnie czy grzyby.


Na koniec warto również wspomnieć o bezpieczeństwie na wypadek pożaru. Jeżeli budynek musi spełniać rygorystyczne normy, trzeba stosować specjalne płyty g-k pokryte impregnatem ognioochronnym, dzięki któremu zyskują one klasę niepalności A2. Wełna skalna natomiast bez dodatkowych zabezpieczeń jest zaklasyfikowana do najwyższej, najbezpieczniejszej klasy reakcji na ogień A1 i A2.


Podsumowując, warto wspomnieć też o walorach użytkowych sufitów modularnych z wełny mineralnej. Można je w każdym momencie zdemontować, co pozwala na łatwy dostęp do instalacji biegnących w przestrzeni pod stropem w razie konieczności ich przeglądu czy naprawy. Umożliwiają też integrację opraw oświetleniowych, kratek wentylacyjnych bądź instalacji przeciwpożarowych. Natomiast szeroki wybór kolorów płyt, ich wymiarów modularnych oraz krawędzi umożliwia swobodne kreowanie wyglądu pomieszczeń.


   

Czy wiesz, że...?

 

Płyty z wełny ważą znacznie mniej niż g-k, co nie tylko ułatwia instalację, ale pozwala również zmniejszyć liczbę zużywanych wieszaków. Są też łatwe w przycinaniu - zamiast specjalistycznych narzędzi wystarczy ostry nóż - a ich krawędzie są odporne na uszkodzenia.

 

 


Galeria - budoskop.pl Porady | Sufit podwieszany: płyty mineralne czy gipsowo-kartonowe?

ROCKFON - sufity modularne z wełny mineralnej
Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito