Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy większość życia, nawet latem. Jak pogodzić to z potrzebą bycia blisko natury? Eksperci podpowiadają: zadbać o jakość powietrza, światło, design i przyjazną akustykę wnętrz. Producenci materiałów wykończeniowych dostarczają dziś tak zaawansowane rozwiązania, że siedząc przy biurku - w pracy czy mieszkaniu - można mieć akustyczne panele drewniane nad głową.
fot. Knauf Ceiling Solutions
Natura jest bez dyskusji największym i najbardziej inspirującym kreatorem. Od setek lat jest muzą twórców, niezależnie od tego czy działają w sferze kultury, sztuki czy architektury. Wszystkie nowe trendy w designie opierają się na tym co związane jest z ziemią, zaczynając od kolorów. Słynna inicjatywa The Pantone Color of the Year co roku jest natchnieniem dla artystów, podpowiadając im jakie barwy natury będą modne. Architekci tworzą nowoczesne budynki inspirowane drzewami, więcej - budują z drewna wieżowce i wspólnie z deweloperami ścigają się kto postawi najwyższą drewnianą wieżę na świecie. Ostatni rekord to zapowiedź blisko 200 metrowego budynku w Australii.
Ekologiczne rozwiązania i naturalne drewno wprowadzić można jednak także w mniej spektakularnych budynkach, a nawet w małych wnętrzach. Szansę mają też stare gmachy, nie zawsze przyjazne środowisku. Ich remont to szansa na ekologiczny update.
To miesiąc, w którym o ekologii mówi się wyjątkowo dużo. Dzień Ziemi sprawia, że tematy eko przewijają się przez media klasyczne i społecznościowe, każdy chce być zielony na swój sposób. Mamy dbać o ziemię, ale i człowieka. Zdrowie i samopoczucie ludzi w połączeniu z naturą jest kierunkiem, w który podąża świat i biznes. Młode pokolenie nie tylko narzuca takie myślenie, ale wręcz zmusza korporacje do bycia well.
Dlatego we wnętrzach biurowców, hoteli czy na uczelniach coraz częściej spotykamy materiały przyjazne środowisku i ludziom nie tylko z nazwy. Jak szukać takich dobrych rozwiązań podpowiada ceniona organizacja Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Od lat nagradza zielone budynki oraz materiały. W 2024 wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards zdobyły sufity podwieszane Knauf Ceiling Solutions z linii HERADESIGN Alpha+.
- Płyty akustyczne HERADESIGN Alpha+ to znakomity przykład stwierdzenia, że siła tkwi w prostocie. Dzisiejsze czasy potrzebują produktów prostych materiałowo, prostych w produkcji, prostych w utylizacji lub recyklingu. Drewno, woda, magnezyt. Dzisiejszy design bardziej niż kiedykolwiek premiuje naturalność i szczerość materiałową, która niesie ze sobą poczucie bezpieczeństwa i komfortu, w tym przypadku również akustycznego - mówi Tomasz Pągowski, członek jury konkursu PLGBC Green Building Awards 2024.
Cała linia HERADESIGN wykonana jest z naturalnej wełny drzewnej. Płyty posiadają dodatkowo certyfikaty PEFC i FSC, a także certyfikację Cradle to Cradle – czyli potwierdzenie, że funkcjonują w cyklu gospodarki obiegu zamkniętego i mogą po użytkowaniu być w całości znów przetworzone, by wrócić w nowej postaci.
fot. Wełna drzewna w płytach HERADESIGN - ekologia i pochłanianie dźwięków w jednym, fot. z lewej Knauf Ceiling Solutions, z prawej American International College, Kuwait City fot. Matt Livey
Na tak ekologiczne rozwiązanie postawiała firma Muniak, specjalizującej się od ponad 30 lat w sektorze fit-out wnętrz. W swoim biurze zamontowała akustyczne panele Heradesign Superfine.
fot. Warszawskie biuro firmy Muniak niemal „tonie” w drewnie i zieleni, fot. Paweł Stelmach dla Knauf Ceiling Solutions
Patrząc na biuro Muniak można być pewnym, że firma wie, jak aranżować wnętrza innych firm zgodnie z oczekiwaniami pokolenia Z. Spokojną kolorystykę drewna na ścianach, sufitach i podłodze wzmacniają akcenty kolorystyczne, przede wszystkim naturalna zieleń na żywych, pełnych roślinności powierzchniach. Te optymistyczne, ale też przyjazne akustycznie wnętrza to kreacja studia projektowego Utopia.
Kwiecień przypomina też o tym, że akustyka wpływa na samopoczucie ludzi. Przypadający na 25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, przypomina że nie brakuje go w naszym otoczeniu, także we wnętrzach. Najbardziej uciążliwy bywa w szkołach i restauracjach. Te dwa rodzaje pomieszczeń to czasem skrajnie odmienne inwestycje: wnętrza szkół muszą być jasne, budżetowo urządzone i odporne na użytkowanie. Designerskie restauracje potrafią z kolei zaskoczyć nie tylko bogactwem smaków, ale i luksusowym wystrojem. Liczy się efekt wow, a nie jedynie niski koszt aranżacji. Jednak hałas rozmów, śmiechu i tło akustyczne w obu bywa równie uciążliwie.
fot. Liceum nr 163 w Warszawie, fot. Bartosz Makowski dla Knauf Ceiling Solutions
W warszawskim liceum nr 163 natura wkracza do wnętrz. Duże przeszklenia pozwalają uczniom w czasie lekcji oraz przerw na korytarzach wyciszyć emocje mając w zasięgu wzroku spokojną zieleń sosen. Pracownia Plus3 Architekci poszła o krok dalej i zadbała o wyciszenie także akustyczne. Na sufitach i ścianach zamontowano ekologiczne płyty HERADESIGN. Jest jasno, przestronnie, spokojnie.
Zupełnie inaczej wyglądają sufity Knauf Ceiling Solutions z wełny drzewnej w restauracji Claas w Hamburgu. Nad głowami zamontowano panele akustyczne z wyżłobioną strukturą w kształcie fali. Czarne moduły HERADESIGN® Creative Effect pełnią rolę dekoracyjną, wpływają na poprawę akustyki, by goście nie byli zmęczeni nadmiernym hałasem rozmów, ale są też odporne na ogień i wilgoć.
fot. Restauracja Class, Hamburg (z lewej) fot. Matthias Stoewer dla Knauf Ceiling Solutions; z prawej Pizzeria, São Paulo, Brazylia, fot. Mauricio Moreno dla Knauf Ceiling Solutions
Panele akustyczne w formie okładzin ściennych lub modułowych sufitów dedykowane są nie tylko do nowych budynków i dużych, otwartych przestrzeni. Na uspokajającą akustykę małych przestrzeni postawiła Fundacja Ronalda McDonalda. Budując i wyposażając domy, w których mogą zatrzymać się rodzice hospitalizowanych dzieci, pomaga od lat rodzinom możliwie najmniej traumatycznie przejść przez trudny okres. Zawsze jest tu w pełni wyposażona kuchnia, pralnia, bawialnia dla dzieci, biblioteka i ogród, a każda rodzina ma swoją osobistą przestrzeń – pokój z łazienką i wygodnym łóżkiem. W warszawskim domu fundacji zainstalowano na sufitach panele HERADESIGN, w spokojnej szarej tonacji.
fot. Dom Fundacja Ronalda McDonalda w Warszawie, fot. Szymon Polański dla Knauf Ceiling Solutions
Małe pomieszczenia biurowe czy sale zabaw w przedszkolach też wymagają wyciszenia. Bez hałasu zwyczajnie wydajniej się pracuje, organizm nie jest narażony na niechciane dźwięki, a hałasy przenikające z zewnętrz lub sąsiadujących pomieszczeń są wytłumione.
Zaletą sufitów modułowych jest łatwość ich montażu i demontażu. Pozwalają szybko dostać się do przestrzeni ponad sufitem, w której w budynkach użyteczności publicznej schowane są instalacje techniczne związane z wentylacją, oświetleniem czy okablowaniem. Można szybko wymienić pojedyncze moduły czy wręcz zmienić ich kolorystykę, by nadać wnętrzu nowy wystrój. Modułowa siatka pomaga poprawić akustykę i ekologię w starszych budynkach, które na etapie budowy wiele lat temu nie były planowane z myślą o przyjazności środowiskowej.
fot. Dom Fundacja Ronalda McDonalda w Warszawie, fot. Szymon Polański dla Knauf Ceiling Solutions
Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Drzewo nad głowami. To nie las, to wnętrza budynków
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: