Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Dźwięk jak kryształ, czyli jak urządzić kino domowe
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Przywracając blask historii: biuro we wrocławskiej Renomie, czyli upcykling w stylu art déco zdj. 5

Przywracając blask...

Biuro zlokalizowane na 2. piętrze... >>
Beton - wnętrzarski hit zdj. 4

Beton - wnętrzarski hit

To już kolejny rok, w którym jednym z...>>
Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrz zdj. 2

Wykorzystanie drewna w...

Jednym z najbardziej popularnych trendów w...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>
Mix historii i nowoczesności w ukraińskim hotelu St. Charbel Morszyn zdj. 7

Mix historii i...

Połączenie hotelarskiej gościnności z... >>
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 11

Multimateriałowość w...

Architekci - i nie tylko oni - kochają...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Dźwięk jak kryształ, czyli jak urządzić kino domowe

23-01-2014

Nowy Rok z nowym zestawem kina domowego? Dlaczego nie? Wojciech Krzyżowski z firmy Knauf AMF radzi, jak zamienić wnętrze mieszkania lub domu w małą salę kinową.


Kina domowe - niegdyś wyznacznik luksusu i gadżet dla najbogatszych, a dzisiaj coraz częściej element wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Czy jednak poziom domowego seansu filmowego to tylko kwestia jakości sprzętu? Na to pytanie odpowiada Wojciech Krzyżowski - doradca techniczny w firmie Knauf AMF, producenta akustycznych systemów sufitowych i okładzin ściennych.


Najważniejsze jest… pomieszczenie


Zakup drogiego sprzętu, wielkie oczekiwania, a później równie wielkie rozczarowanie - oto scenariusz dotyczący niejednej osoby, która postanowiła urządzić kino domowe w swoich czterech kątach. Winą za tę sytuację najczęściej obwiniamy sprzęt - w końcu u znajomych wszystko słychać jak należy. Zapominamy o tym, że bardzo często przyczyną złej jakości dźwięku jest nieodpowiednie rozstawienie głośników oraz warunki akustyczne panujące w pomieszczeniu - mówi Wojciech Krzyżowski.


Wyobraźmy sobie następującą sytuację: oglądamy film, nagle główny bohater zaczyna mówić szeptem, a my mamy problem ze zrozumieniem jego słów. Zwiększamy poziom głośności na naszym sprzęcie i wszystko wydaje się być w porządku… do czasu. W następnej scenie ogłusza nas bowiem dźwięk wybuchu czy innych efektów specjalnych.


Jeżeli chcemy aby nasze kino domowe brzmiało w należyty sposób, musimy zacząć od wyboru odpowiedniego pomieszczenia - mówi Wojciech Krzyżowski. Jeżeli nie będzie ono dobrze wyizolowane dźwiękowo, wówczas odgłosy z zewnątrz będą zakłócać nasze seanse. Kolejnym czynnikiem jest odpowiednie rozchodzenie się dźwięków i ich pochłanianie przez przegrody pomieszczenia, w którym instalujemy zestaw. Optymalne wartości tych parametrów zmniejszą nieprzyjemne echo, zwiększając tym samym wyrazistość nawet najdelikatniejszych dźwięków, oraz zapobiegną rozchodzeniu się dźwięków z pomieszczenia po całym domu.


Jak osiągnąć takie parametry? Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu korzystając z porady eksperta, który od podstaw dostosuje wybrane pomieszczenie do wymogów sprzętu audio. Na kina domowe najbardziej nadają się piwnice i poddasza, które łatwo zaadoptować akustycznie. Poza tym zazwyczaj są one asymetryczne, co zapobiega kumulowaniu się ciśnienia akustycznego negatywnie wpływającego na jakość dźwięku.


Kolejnym krokiem jest wyposażenie wnętrza w produkty o dobrej izolacyjności wzdłużnej i wysokim wskaźniku pochłaniania dźwięku.


Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku będą produkty akustyczne Knauf AMF - mówi Wojciech Krzyżowski. Dzięki nim za jednym zamachem pozbędziemy się pogłosu oraz odpowiednio wyizolujemy wnętrze. Oglądając film nie będziemy wówczas przeszkadzać innym domownikom, oni nie będą przeszkadzać nam, a my sami będziemy cieszyć się doskonałą słyszalnością dialogów, nawet tych szeptanych - dodaje.


A co w przypadkach, gdy chcemy aby system kina domowego został „bezboleśnie” wkomponowany w dotych- czasowe wnętrze bez konieczności generalnego remontu?


Jedną z zalet rozwiązań akustycznych Knauf AMF jest łatwy montaż. W naszym portfolio posiadamy zarówno systemy sufitowe jak i ścienne, które bez problemu będziemy mogli wkomponować w każde pomieszczenie, bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Dodatkowym atutem takich rozwiązań jest to, że można pod nimi maskować kable niezbędne do funkcjonowania sprzętu audio.


Wisienka na torcie


Po przystosowaniu pomieszczenia do wymogów akustycznych kina domowego możemy zająć się ustawieniem mebli oraz samego zestawu. Warto pamiętać, że elementy wyposażenia wnętrz charakteryzują się określoną pochłanialnością dźwięku, dlatego to czy zdecydujemy się na zasłony i dywany oraz w jaki sposób rozmieścimy meble, będzie miało wpływ na akustykę.


Kluczowym elementem jest również odpowiednie rozstawienie głośników, które nie powinny znajdować się za blisko ani ścian, ani widzów. Głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. Zaleca się, aby w trójkącie takim odległość pomiędzy głośnikami była o 10% mniejsza niż odległość głośników od słuchacza. Dodatkowo głośniki wysokotonowe powinny się znajdować na wysokości uszu słuchacza.


Zakup odpowiedniego sprzętu jest więc końcowym etapem procesu urządzaniu kina domowego. Warto poświęcić trochę uwagi odpowiedniej adaptacji akustycznej pomieszczenia, w którym instalujemy kino domowe. Nasi eksperci pomagają wybrać odpowiednie produkty, a dla bardziej samodzielnych przygotowaliśmy specjalny kalkulator do którego możemy wprowadzić dane na temat pomieszczenia (m.in. jego funkcji, wymiarów, kształtu, zastosowanych materiałów i wielu innych parametrów), na podstawie których system obliczy czas pogłosu oraz zaproponuje najlepsze rozwiązanie akustyczne - podsumowuje Wojciech Krzyżowski.


 


Czy wiesz, że...?


Rozstawienie głośników kina domowego powinno tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny z głową słuchacza.

 

 

 


Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Dźwięk jak kryształ, czyli jak urządzić kino domowe.

Kalkulator akustyczny Knauf AMF
Kalkulator akustyczny Knauf AMF
Kalkulator akustyczny Knauf AMF
Kalkulator akustyczny Knauf AMF
Kalkulator akustyczny Knauf AMF
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito