Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Małe jest piękne… i potrzebuje ciszy
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Hałas w szpitalach przekracza normy - potwierdzają to badania. Jak architektura może pomóc? zdj. 9

Hałas w szpitalach...

WHO zaleca by hałas w szpitalach wynosił nie... >>
Gdzie można wykorzystać gładź gipsową? zdj. 2

Gdzie można wykorzystać...

Gładź gipsowa to materiał wykończeniowy,...>>
Muniak: nowoczesność i komfort w projektowaniu biur zdj. 4

Muniak: nowoczesność i...

Współczesne biura to już nie tylko... >>
Panele sufitowe imitujące drewno zmieniają oblicze wnętrz zdj. 3

Panele sufitowe imitujące...

Drewno, czyli materiał od wieków ceniony za...>>
Przywracając blask historii: biuro we wrocławskiej Renomie, czyli upcykling w stylu art déco zdj. 5

Przywracając blask...

Biuro zlokalizowane na 2. piętrze... >>
Beton - wnętrzarski hit zdj. 4

Beton - wnętrzarski hit

To już kolejny rok, w którym jednym z...>>
Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób...>>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna... >>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Małe jest piękne… i potrzebuje ciszy

02-12-2013

W gospodarce opartej na wiedzy jak grzyby po deszczu wyrastają niewielkie firmy zakładane przez wysoko wykwalifikowanych pracowników pracujących w małych, niezależnych grupach. Dzięki produktom Knauf AMF pomieszczenia, w których pracują, mogą być nie tylko piękne, ale i ciche.


Rosnąca liczba małych przedsiębiorstw, wiele nowych, wolnych zawodów, praca zdalna, wzrost kosztów wynajmu pomieszczeń biurowych, wysokie wydatki na energię – oto główne powody, dla których coraz więcej firm działa w małych biurach. Lokal użytkowy czy część domu – w zasadzie każde z tych pomieszczeń posiada potencjał do zorganizowania w nim miejsca do pracy. Te pomieszczenia powinny być alternatywą dla głośnych i zatłoczonych przestrzeni typu open space – zapewniać ciszę i pomagać w skupieniu. Czy jednak łatwo to osiągnąć ? Wbrew pozorom nie. Potrzeba do tego wiedzy i specjalistycznych produktów.


Pozory mylą


Uciążliwi sąsiedzi, małe dzieci i zwierzęta, ruch uliczny czy inne odgłosy z zewnątrz - praca w lokalach użytkowych przearanżowanych na biura nie zawsze musi oznaczać komfort. - Podczas projektowania nowoczesnych biurowców bardzo dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniej adaptacji akustycznej. W przypadku małych biur, szczególnie tych przydomowych, często się o tym zapomina. Warto zwrócić uwagę na ten element, zwłaszcza, że odpowiednia adaptacja małych przestrzeni biurowych to kwestia zachowania kilku podstawowych zasad - mówi Michał Czachor, doradca techniczny w firmie Knauf AMF - producenta systemów sufitów podwieszanych i okładzin ściennych.


Knauf AMF Małe jest piękne… i potrzebuje ciszy zdj. 1

fot. Knauf AMF


Odizolować i wytłumić


Najważniejsza jest odpowiednia izolacyjność akustyczna pomieszczenia polegająca na odizolowaniu go od sąsiadujących wpływów. Dźwięki zakłócające zazwyczaj docierają poprzez przejście przez strop lub ścianę. Jest to szczególnie odczuwalne w niektórych blokach mieszkalnych, w których na skutek niedostatecznej izolacji akustycznej sąsiedzi „nie mają przed sobą żadnych tajemnic”. Problemu można się pozbyć np. poprzez zastosowanie sufitów podwieszanych lub okładzin ściennych, które współdziałają ze stropem i ścianą oraz stanowią dodatkową warstwę zamykającą - innymi słowy izolują pomieszczenie od dźwięków z zewnątrz poprzez wykreowanie przestrzeni przejściowej, w którą dźwięki "wpadają".


Kolejnym elementem adaptacji akustycznej pomieszczenia jest optymalizacja czasu pogłosu ze względu na komfort pracy. Każde źródło dźwięku wytwarza fale rozchodzące się podobnie jak woda, do której wpadł kamień. Suma wszystkich absorpcji i odbić dźwięku poszczególnych przedmiotów tworzy akustyczny obraz pomieszczenia. Odpowiedni czas pogłosu zapobiega m.in. nadmiernemu echu - jest to szczególnie ważne w większych przestrzeniach. Odpowiednio "wyregulowane" pomieszczenie, to z jednej strony większa zrozumiałość mowy, a z drugiej brak hałasu dochodzącego do ucha. Optymalny czas pogłosu można uzyskać poprzez obłożenie ścian, sufitu czy podłogi materiałami o odpowiednim współczynniku pochłaniania dźwięku. Należy jednak pamiętać, że wytłumienie pomieszczenia nie zatamuje dźwięków dochodzących z zewnątrz.


Knauf AMF Małe jest piękne… i potrzebuje ciszy zdj. 2

fot. Knauf AMF


Dwie pieczenie na jednym ogniu


W jaki sposób zadbać zarówno o izolacyjność, jak i odpowiedni czas pogłosu? Taki efekt można osiągnąć poprzez zastosowanie płyt sufitowych lub okładzin ściennych o zróżnicowanych parametrach akustycznych. Odpowiednie ich zestawienie umożliwi uzyskanie optymalnych wartości zarówno parametru odbicia, jak i pochłaniania dźwięku.


Oczywiście odpowiednie dobranie rozwiązań nie jest sprawą łatwą – trzeba odpowiednio zestroić parametry rozwiązań akustycznych z charakterystyką i przeznaczeniem lokalu. Innych produktów będziemy potrzebowali dla małego studia nagrań, a innych dla salki konferencyjnej.


- W takim przypadku najprościej jest oczywiście zasięgnąć języka u specjalisty. W Knauf AMF pomyśleliśmy o osobach, które zajmują się projektowaniem. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy kalkulator, w którym istnieje możliwość dokładnego określenia specyfiki danego pomieszczenia (m.in. jego funkcji, wymiarów, kształtu, zastosowanych materiałów i wielu innych parametrów), na podstawie której system obliczy czas pogłosu oraz zaproponuje najlepsze rozwiązanie akustyczne. Kalkulator znajduje się na stronie internetowej Knauf AMF - mówi Michał Czachor.


Knauf AMF Małe jest piękne… i potrzebuje ciszy zdj. 3

fot. Knauf AMF


Do wyboru, do koloru


A wybierać jest z czego - tradycyjne sufity podwieszane, baffle czy sufity wyspowe, absorbery ścienne, płyty o różnorakich właściwościach akustycznych, niemal nieograniczony wybór koloru, różne wzory powierzchni. Dodatkowo możliwość umieszczenia w jednym systemie sufitowym płyt o różnych parametrach. Knauf AMF daje projektantom niemal nieskończone możliwości aranżacyjne. Do tego dochodzi znakomita relacja jakości do ceny - czynnik szczególnie ważny dla małych przedsiębiorców czy firm jednoosobowych, w więc tych, którzy najczęściej decydują się na pracę w małym biznesie.


- Nasze produkty bardzo dobrze sprawdzają się w małych przestrzeniach biurowych, w portfolio Knauf AMF jest szereg takich realizacji - zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa znajdą w naszej ofercie rozwiązania, dzięki którym ich biura nabiorą wyjątkowego klimatu i zapewnią pracownikom dobre warunki do pracy - podsumowuje Michał Czachor.


 


Czy wiesz, że...?


W przypadku małych biur, szczególnie tych przydomowych, często zapomina się o odpowiedniej adaptacji akustycznej. Warto zwrócić uwagę na ten element, zwłaszcza, że odpowiednia adaptacja małych przestrzeni biurowych to kwestia zachowania kilku podstawowych zasad

 

 

 


Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Małe jest piękne… i potrzebuje ciszy

Knauf AMF Małe jest piękne… i potrzebuje ciszy zdj. 4
Knauf AMF Małe jest piękne… i potrzebuje ciszy zdj. 5
Knauf AMF Małe jest piękne… i potrzebuje ciszy zdj. 6
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito