Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Oświetlenie, czyli energia w pracy
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Gdzie można wykorzystać gładź gipsową? zdj. 2

Gdzie można wykorzystać...

Gładź gipsowa to materiał wykończeniowy,... >>
Muniak: nowoczesność i komfort w projektowaniu biur zdj. 4

Muniak: nowoczesność i...

Współczesne biura to już nie tylko...>>
Panele sufitowe imitujące drewno zmieniają oblicze wnętrz zdj. 3

Panele sufitowe imitujące...

Drewno, czyli materiał od wieków ceniony za... >>
Przywracając blask historii: biuro we wrocławskiej Renomie, czyli upcykling w stylu art déco zdj. 5

Przywracając blask...

Biuro zlokalizowane na 2. piętrze...>>
Beton - wnętrzarski hit zdj. 4

Beton - wnętrzarski hit

To już kolejny rok, w którym jednym z... >>
Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Oświetlenie, czyli energia w pracy

28-02-2012

Odpowiednie oświetlenie to podstawowy element dobrze urządzonego biura, ponieważ wpływa ono bezpośrednio na komfort pracy, a zatem i na wydajność pracowników. Okna, światło sztuczne, a nawet….sufit – mogą mieć ogromny wpływ na warunki oświetleniowe pomieszczenia, dlatego warto dopasować je tak, by osiągnąć jak najlepszy efekt.


Oświetlenie w biurze jest jednym z głównych czynników wpływających na samopoczucie, wygodę i koncentrację przebywających w nim osób. Jeśli jest odpowiednie, zmniejsza uczucie zmęczenia wzroku oraz poziom stresu pracowników, zwiększając tym samym ich efektywność. Najkorzystniejsze jest światło dzienne, dlatego powinniśmy je maksymalnie eksploatować. To dzięki niemu mamy więcej energii – niezmiernie istotnej, gdy spędzamy przed komputerem wiele godzin. Niestety często dostęp do światła naturalnego jest ograniczony, np. gdy pracujemy w godzinach popołudniowych lub w okresie zimowym. Wówczas musimy polegać na świetle sztucznym.


Okna, czyli naturalna energia słoneczna


Jeśli mamy możliwość zaplanowania biura od podstaw – zdecydujmy, które pomieszczenia przeznaczymy do pracy codziennej, a które będą nam służyć np. jako sale konferencyjne. Te pierwsze najlepiej jest usytuować od strony północnej. Wówczas promienie słoneczne będą padać równomiernie na całą ich powierzchnię, ograniczając przy tym rzucanie kontrastowych cieni. Gdy potrzebujemy większego natężenia światła, wybierzmy okna od strony zachodniej. Jeśli to niemożliwe, zdecydujmy się przynajmniej na duże przeszklenia, które sprawią, że do wnętrza wpadnie więcej światła dziennego.


Źródło: ROCKFON | Budynek sądu, Ghent.


Jakość oświetlenia zależy głównie od liczby przeszkleń i ich usytuowania. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się jedno centralne okno, które pozwoli równomiernie oświetlić wnętrze. Im większa przestrzeń, tym większa powinna być ich liczba, np. w biurze o powierzchni 16 m2 dwa okna zapewnią prawidłowe nasłonecznienie przez większą część dnia.


Nadmiar światła może też sprawiać dyskomfort, dlatego ustawienie biurka naprzeciw okna nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwnym razie jasna płaszczyzna będzie odbijać się na ekranie komputera, co może powodować przemęczenie wzroku.


Sufit – podłoże światła sztucznego


Na optymalne wykorzystanie światła w pomieszczeniach w znacznym stopniu wpływa także rodzaj sufitu. W biurach bardzo dobrze sprawdzają się sufity podwieszane o wysokim współczynniku odbicia światła.


Źródło: ROCKFON | W biurach bardzo dobrze sprawdzają się sufity podwieszane o wysokim współczynniku odbicia światła.


Właściwie dobrane parametry w zakresie odbijania światła pomagają je efektywnie wykorzystać. Białe, matowe sufity bardzo dobrze odbijają światło i równomiernie je rozpraszają. Nie tworzą rażących refleksów czy kontrastowych cieni – potwierdza Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon.


Promienie słońca, które docierają do pomieszczenia, są odbijane przez jasną powierzchnię sufitu i łagodnie rozpraszane. Stopień wykorzystania naturalnego oświetlenia określa współczynnik odbicia światła. Najlepiej, jeśli wybieramy płyty sufitowe, dla których wartość tego współczynnika wykosi 85-87%.


Wysoka zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła wpływa także na efektywność energetyczną. Źródła światła wmontowane w taki sufit mogą mieć mniejszą moc. Tym samym możliwe jest zaoszczędzenie energii zużywanej przez oświetlenie elektryczne.


Po godzinach światło sztuczne


Aby komfort pracy nie zmniejszał się, gdy będziemy musieli zostać w biurze po godzinach, konieczne jest zamontowanie odpowiedniego światła sztucznego. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór lamp fluorescencyjnych, czyli świetlówek liniowych. Równomiernie rozprowadzają światło i stanowią ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych i wciąż bardzo popularnych „żarówek”. Takie rozwiązanie zmniejszy efekt zmęczenia wzroku, a dodatkowo zredukuje wydatki za energię.


Źródło: ROCKFON | Akademia Medyczna UMCG.


Równie ważne jest miejscowe oświetlenie stanowiska pracy, najlepiej lampką biurkową. Dla poprawienia komfortu producenci oferują lampy z długim ramieniem, co umożliwia większe pole manewru. Dzięki temu źródło światła będzie padać na sporą powierzchnię biurka. Stawiając na jakość i oszczędność, wybierzmy żarówki halogenowe. Posłużą nawet kilkakrotnie dłużej od zwykłej żarówki i zyskamy intensywną wiązkę światła o przyjemnej dla oka barwie.


Mając na uwadze komfort pracowników oraz energooszczędność, warto stworzyć w biurze takie warunki oświetleniowe, które z jednej strony będą sprzyjały zdrowiu i efektywności przebywających w nim osób, a z drugiej pozwolą maksymalnie wykorzystać zalety światła naturalnego oraz zastosować najbardziej oszczędne źródła światła sztucznego. Takie rozwiązania przyniosą korzyści zarówno zatrudniającym, jak i zatrudnionym.


 


Czy wiesz, że...?


Oświetlenie w biurze jest jednym z głównych czynników wpływających na samopoczucie, wygodę i koncentrację przebywających w nim osób. Jeśli jest odpowiednie, zmniejsza uczucie zmęczenia wzroku oraz poziom stresu pracowników, zwiększając tym samym ich efektywność.

 

 


Galeria - budoskop.pl Porady | Oświetlenie, czyli energia w pracy.

ROCKFON - zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła
ROCKFON - zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła
ROCKFON - zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła
ROCKFON - zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła
ROCKFON - zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła
ROCKFON - zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito