Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Komfort akustyczny w budynkach certyfikowanych
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Hałas w szpitalach przekracza normy - potwierdzają to badania. Jak architektura może pomóc? zdj. 9

Hałas w szpitalach...

WHO zaleca by hałas w szpitalach wynosił nie... >>
Gdzie można wykorzystać gładź gipsową? zdj. 2

Gdzie można wykorzystać...

Gładź gipsowa to materiał wykończeniowy,...>>
Muniak: nowoczesność i komfort w projektowaniu biur zdj. 4

Muniak: nowoczesność i...

Współczesne biura to już nie tylko... >>
Panele sufitowe imitujące drewno zmieniają oblicze wnętrz zdj. 3

Panele sufitowe imitujące...

Drewno, czyli materiał od wieków ceniony za...>>
Przywracając blask historii: biuro we wrocławskiej Renomie, czyli upcykling w stylu art déco zdj. 5

Przywracając blask...

Biuro zlokalizowane na 2. piętrze... >>
Beton - wnętrzarski hit zdj. 4

Beton - wnętrzarski hit

To już kolejny rok, w którym jednym z...>>
Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób...>>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna... >>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Komfort akustyczny w budynkach certyfikowanych

05-04-2013

Istotność komfortu akustycznego użytkowników budynków komercyjnych jest od wielu lat źródłem badań i wielu publikacji. Nie dziwi więc, że jest to jeden z czynników, na który zwraca uwagę coraz więcej najemców. Budynki certyfikowane w najpopularniejszych w Polsce systemach BREEAM i LEED także muszą zachować odpowiedni poziom komfortu akustycznego, jednak zdecydowanie widać niedocenienie tematu. Być może dlatego, że jak niektórzy uważają, zielony budynek i dobry projekt akustyczny często znajdują się w sprzeczności. Tak nie musi być. Przy odrobinie kreatywności i rozwagi, stosując odpowiednie materiały, można zaprojektować obiekt, który jednocześnie minimalizuje wpływ na otoczenia i jest komfortowy (także akustycznie) dla użytkowników.


Wyspa sufitowa EclipseWyspa sufitowa Eclipse

Źródło: Rockfon | Wyspa sufitowa Eclipse


Problem - fakty


Zgodnie z raportem ze stycznia 2012 przygotowanym przez GSA Public Buildings Service problemy z komfortem akustycznym są główną przyczyną skarg pracowników, nawet przed nieprawidłowym oświetleniem, jakością powietrza czy komfortem termicznym. Ciągłe przerwy w pracy spowodowane niespodziewanymi hałasami, czy też praca przy stałym, wysokim natężeniu hałasu (tzw. tle akustycznym) zmniejszają poziom koncentracji i wydajność. Prowadzi to także do błędów oraz do zwiększenia poziomu stresu z powodu niezdolności do wykonania pracy na czas. Praca w takich warunkach może dodatkowo prowadzić do częstszych nieobecności z powodu choroby.


Kilka niezależnych badań na dużych i statystycznie ważnych próbach wykazało, że poprawa komfortu akustycznego pracowników miała istotny wpływ na zdolność pracowników biurowych do skupienia się na swoich zadaniach, spadek roztargnienia, ilości dokonywanych błędów i poziomu stresu (mierzony objawami fizycznymi). Podobne badania Cornell University dowiodły, że nawet niski poziom hałasu powodował u pracowników biurowych do 40% mniej prób rozwiązania trudnego problemu – najprawdopodobniej ze względu na zmniejszony poziom uwagi spowodowany zwiększonym stresem. Narażeni na ciągły hałas pracownicy są średnio o 18% mniej wydajni, mają o 27% wyższe wskaźniki absencji i o 62% bardziej narażeni na różnego rodzaju wypadki przy pracy.


Wpływ systemów certyfikacji


W ostatnich latach wielu akustyków uważało, że przyczyną problemów z komfortem akustycznym, paradoksalnie, było wprowadzanie systemów certyfikacji budynków. Skupienie się na energooszczędności nie wpływało pozytywnie na akustykę. Okazywało się, że realizując założenia systemu certyfikacji bezwiednie pogarszała się charakterystyka akustyczna budynku. Decyzja o zastosowaniu pasywnych metod chłodzenia jak np. belek chłodzących w stropach i podłogach często stawała się przeszkodą nie do pokonania dla dźwiękochłonnych sufitów czy wykończenia podłóg. Dodatkowo, stosowanie tego typu rozwiązań eliminowało inną zaletę ze stosowania sufitów podwieszanych jaką jest maskowania instalacji.


Duży wpływ na zwiększenie nacisku na akustykę w budynkach wywarł rozwój certyfikacji dla budynków szkolnych i opieki zdrowotnej, gdzie akustyka odgrywa bardzo dużą rolę. W szkołach, celem jest zwiększenie słyszalności, a w budynkach opieki zdrowotnej, zapewnienie odpowiedniego środowiska leczenia pacjentów, dlatego nacisk kładzie się na wyeliminowanie agresywnych dźwięków i poufności.


Panele ścienne VertiQPanele ścienne VertiQ

Źródło: Rockfon | Panele ścienne VertiQ


Zdobywane doświadczenia w certyfikowaniu powyższych budynków oraz wzrost zainteresowania tematem najemców budynków zaowocowały włączeniem akustyki do systemu BREEAM oraz coraz większym zainteresowaniem USGBC włączeniem akustyki do systemu LEED (w fazie testów jest obecnie Pilot Credit 24: Acoustic Performance). Wiele wskazuje na to, że w kolejnych wersjach obu systemów akustyka będzie nadal zyskiwała na znaczeniu.


Coraz mniej problemów sprawia także połączenie nowoczesnych rozwiązań z akustyką. Dostępne jest coraz więcej rozwiązań akustycznych niekolidujących z pasywnym chłodzeniem czy masą termiczną. Takimi produktami, pozytywnie wpływającymi na komfort akustyczny zrównoważonych budynków, są oferowane przez Rockfon wyspy sufitowe (Eclipse), pochłaniacze przestrzenne (baffle Contour) oraz panele ścienne (VertiQ).


Wyspy sufitowe doskonale kształtują warunki akustyczne oraz pozwalają na swobodny przepływ powietrza zapewniając jego właściwą cyrkulację. Bezramowe pochłaniacze przestrzenne (baffle) są przeznaczone do montażu w pozycji pionowej. Zapewniają wysokie pochłanianie dźwięków i przyczyniają się do zmniejszenia czasu pogłosu w pomieszczeniach. Płyty te znajdą zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie jest potrzebne zapewnienie odpowiedniego komfortu akustycznego, a jednocześnie nie jest możliwe zastosowanie tradycyjnych sufitów podwieszanych. Baffle Contour, jako elementy swobodnie wiszące, zapewniają właściwą cyrkulację powietrza, dlatego idealnie nadają się do pomieszczeń, które wykorzystują masę termiczną. Akustyczne panele ścienne poprawiają akustykę pomieszczeń i wspierają działanie sufitów w zakresie dźwiękochłonności. Dobrym przykładem mogą być Panele Rockfon VertiQ, które oprócz bardzo dobrych parametrów w zakresie akustyki, mają estetyczną, tkaną powierzchnię oraz są odporne na uderzenia.

 

Pochłaniacz przestrzenny ContourPochłaniacz przestrzenny Contour

Źródło: Rockfon | Pochłaniacz przestrzenny Contour


Rockfon opracowując nowe rozwiązania dla nowoczesnych budynków stara się, by wpisywały się one w inne wymagania stawiane materiałom budowlanym w certyfikowanych budynkach. Wszystkie produkty Rockfon są przyjazne dla środowiska i użytkowników. Płyty produkowane są z naturalnej skalnej wełny mineralnej z dodatkiem materiałów z recyclingu, zgodnie z systemem zarządzania środowiskowego ISO 14001:2004. Płyty Rockfon wspierają budownictwo zrównoważone przyczyniając się do tworzenia optymalnych warunków akustycznych i dobrego mikroklimatu wnętrz, dbając o komfort użytkowników.


 

 

Czy wiesz, że...?

 

Pracownicy, którzy narażeni są na ciągły hałas pracują o 18% mniej wydajnie, mają o 27% wyższy wskaźnik absencji i o 62% są bardziej narażeni na wypadki przy pracy.

 

 

 


Galeria - budoskop.pl Porady | Komfort akustyczny w budynkach certyfikowanych.

Wyspa sufitowa Eclipse
Wyspa sufitowa Eclipse
Wyspa sufitowa Eclipse
Wyspa sufitowa Eclipse
Panele ścienne VertiQ
Panele ścienne VertiQ
Panele ścienne VertiQ
Pochłaniacz przestrzenny Contour
Pochłaniacz przestrzenny Contour
Pochłaniacz przestrzenny Contour
Pochłaniacz przestrzenny Contour
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito