Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrz zdj. 2

Wykorzystanie drewna w...

Jednym z najbardziej popularnych trendów w...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>
Mix historii i nowoczesności w ukraińskim hotelu St. Charbel Morszyn zdj. 7

Mix historii i...

Połączenie hotelarskiej gościnności z... >>
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 11

Multimateriałowość w...

Architekci - i nie tylko oni - kochają...>>
Jak z historycznego budynku zrobić benchmark hotelowy? Tak jak robi to gdańska Montownia zdj. 9

Jak z historycznego budynku...

Montowania - nowy obiekt na mapie Gdańska i... >>
Dlaczego żyrandol kryształowy to idealny wybór do reprezentacyjnego wnętrza? zdj. 2

Dlaczego żyrandol...

Żyrandole kryształowe cieszą się uznaniem od...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu

01-09-2023

Architekci - i nie tylko oni - kochają różnorodność, ale brak czasu zmusza projektantów by ograniczali swoją kreatywność. Świadomi tego problemu producenci materiałów do wnętrz szukają więc rozwiązania. A jest nim m.in. multimateriałowość. Inwestor czy architekt zamawia w jednym miejscu setki różnych rozwiązań. Wygodne i ekologiczne.


Nadmiar w wyborze może nie być pozytywny. Wiedzą o tym projektanci. By dobrać ciekawe rozwiązania do planowanych wnętrz muszą najwięcej czasu poświęcić wcale nie na pracę nad pomysłem, ale na poszukiwania rozwiązań i przebrnięcie przez setki różnych stron, katalogów, firm. Mają krótki termin na przygotowanie koncepcji. W efekcie tracą na tym wszyscy: czasu na koncepcję jest za mało, więc bywa niedopracowana, a wybór materiałów często mocno przypadkowy, co rodzi wiele kolizji w realizacji czy później w funkcjonowaniu.


Rozwiązaniem może być skorzystanie z jednego miejsca, w którym wybiera się i dopasuje bardzo różne materiały i rozwiązania np. show room czy dystrybutor materiałów. W przypadku rozwiązań sufitowych i ściennych ogromny wybór ma Knauf Ceiling Solutions. Ich hasło skierowane do architektów: „Możesz wszystko” nie jest sloganem reklamowym. Producent ma setki paneli podwieszanych z każdego materiału: wełny drzewnej, metalu, sufity mineralne, drewniane czy w efekcie drewna. - Takie holistyczne podejście architekci cenią coraz bardziej. Oszczędza im to czas i pozwala zaszaleć z designem wnętrz - wyjaśnia architekt Anna Baczkowska z Knauf Ceiling Solutions Polska.


Pionowe Baffle łącz jak chcesz


Ponieważ instalacja powtarzalnych, modułowych sufitów przy mocno kreatywnych wnętrzach wydaje się zbyt standardowa architekci sięgają po inne rozwiązania akustyczne na sufit, np. pionowe panele Baffle. Można je montować równo w szeregu, choć ułożenie ich w różnych kierunkach daje dodatkowy efekt wizualny - jak w biurze słowackiej firmy LUCRON Development w Bratysławie. Zamontowane w recepcji zapewniają przyjazną dla użytkowników akustykę, a minimalistycznemu wnętrzu nadają element dynamiki. Uzupełnieniem przy wykorzystaniu Baffli najczęściej są również wąskie, pionowe punkty oświetleniowe.


Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 1Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 2

fot. Knauf Ceiling Solutions


Sufity METAL Baffle i HERADESIGN Baffle można dowolnie łączyć także z gładkimi powierzchniami. W warszawskim biurze EY wnętrze nad stołem w sali konferencyjnej wypełniają metalowe panele z wkładem akustycznym, które zainstalowano w środku białej ramy z karton-gipsu. Podobne połączenie wykonali architekci w kijowskim ASTARTA Organic Business Centre. W hallu ekologicznego biurowca zainstalowano ponad 700 złocistych paneli HERADESIGN z naturalnej wełny drzewnej, łącząc je z klasyczną zabudową gipsową.


Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 3Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 4

fot. Knauf Ceiling Solutions


Wyspy pełne możliwości


Równie dużo możliwości kreacji dają tzw. sufity wyspowe. To swobodnie wiszące panele akustyczne, które mogą przybrać dowolny kształt, rozmiar i kolor. Knauf Ceiling Solutions w ramach linii Vario Design podpowiada architektom jak je łączyć, a jednocześnie zadbać nie tylko o efekt WOW, ale i przyjazną akustykę.


W biurze General Aviation Terminal przy porcie lotniczym Zagrzeb na suficie zainstalowano przeplatające się wyspy z linii SONIC - pełne mineralne płyty, i ażurowe, wykonane z metalowej siatki MESH. Całość aranżacji utrzymana jest w szarościach. Rodzaj materiału, odcienie paneli sufitowych i poziom ich podwieszenia dają nieszablonowy efekt. Szare akustyczne panele wyspowe zdobią też foyer warszawskiego hotelu Moxy.


Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 5Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 6

fot. Knauf Ceiling Solutions


Producent daje możliwość wyboru kolorystyki. Od klasycznej bieli i regularnych kształtów, po modne obecnie spokojne kolory natury.


Przy odrobinie fantazji projektanci wykorzystują także sufity wyspowe jako część nawiązującą do luźnego charakteru wnętrza. W siedzibie firmy Atende w warszawskim biurowcu w sali spotkań okrągłe akustyczne wyspy łapią odfruwające ponad głowami użytkowników kolorowe balony.


Klasyczne czworoboki w nieklasycznej odsłonie, trójkąty na ścianach


Użycie standardowych paneli modułowych na suficie nie musi oznaczać nudy. Znane i cenione płyty o klasycznych wymiarach 600x600 mm czy prostokąty 1200x600 mm nadal są często wybierane przez inwestorów. Zasłaniają biegnące pod stropem instalacje. Te o wysokim poziomie pochłaniania hałasu - alfa w 1,00 (klasa A) zapewniają jednocześnie bardzo skuteczne kształtowanie przyjaznej akustyki. Mineralne płyty mogą mieć dowolną kolorystykę. Także w przypadku standardowych paneli kwadratowych i prostokątnych z wełny drzewnej Heradesign, czy metalowych. Te ostatnie wykonane są z metalu odpornego na korozję, stosowanego m.in. w przemyśle stoczniowym. Taki właśnie złoty, metalowy sufit z prostokątnych paneli Knauf Ceiling Solutions zdobi pływalnię w Uster w Szwajcarii.


Uzupełnieniem klasycznych kwadratowych płyt na suficie mogą być niestandardowe moduły na ścianie jak w lobby jednego z hoteli w Dubaju, gdzie na ścianach zainstalowano akustyczne trójkątne panele Heradesign.


Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 7Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 8

fot. Knauf Ceiling Solutions


Ekologia na suficie i ścianie


Wybierając w tak szerokich możliwościach jakie dają dziś wszyscy producenci, architekci szukają rozwiązań ekologicznych. To dzisiejsze must have nowych projektów. Co jest kryterium? Głównie skład produktów. Choć to nieco uproszczone podejście. - Multimateriałowość może brzmieć na pierwszy rzut oka mało ekologicznie, to diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Spójrzmy: poczynając od prozaicznej rzeczy, jaką jest transport i logistyka. Jeśli jeden producent jest w stanie dostarczyć bardzo różne materiały do powierzchni wewnętrznych w inwestycji, mamy optymalny środowiskowo transport z fabryki. Nie ma „pustych” przebiegów, w jednym aucie transportowym przyjeżdżają na budowę lub do hurtowni różne rozwiązania. To z kolei już wyraźnie niższy ślad węglowy - komentuje Krzysztof Szczepaniak, kierownik sprzedaży w Knauf Ceiling Solutions Polska.


Najbardziej zawansowaną certyfikacją dla towarów pod kątem dbania o planetę jest dziś certyfikacja Cradle to Cradle. Gwarantuje, że produkcja i życie materiałów odbywa się w cyklu zamkniętym: nowe powstają w oparciu o recykling, by po zakończeniu użytkowania znów wrócić jako wkład do nowej produkcji. Takim certyfikatem pochwalić się mogą wszystkie sufity metalowe niemieckiego producenta. Zarówno te wyglądające jak ażurowe, metalowe siatki, jak i panele najnowszej linii METAL CREATIVE.


Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 9Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 10

fot. Knauf Ceiling Solutions


Knauf Ceiling Solutions ma nie tylko sufity i okładziny, ale i cały system rusztów nośnych do ich montażu. Też certyfikowanych w C2C. - Możliwość dobrania rozwiązań do różnorodnych założeń estetycznych jest ważna. Multimateriałowość odwraca nieco standardowe myślenie. Do tej pory projektanci zaczynali od designu i wymagań akustycznych, czyli w przypadku sufitów po prostu od wyboru płyt. Dopiero później w procesie doboru rozwiązań pojawiał się motyw łączenia, czyli np. jak sufity od jednego producenta połączyć z innymi i do tego jeszcze wpleść oświetlenie czy instalacje związane z wentylacją. Mając spójny system nośny pod wiele płyt sufitowych, zaczynamy od rusztowania, bo wiadomo, że do tej konstrukcji podpiąć będzie można różne elementy: płaskie płyty, samodzielnie wiszące tzw. wyspy z metalu czy wełny drzewnej, pionowe Baffle akustyczne - wyjaśnia Krzysztof Szczepaniak.


Rozwiązania z certyfikacją Cradle to Cardle wpisują się w ideę circular economy. W płytach Knauf Ceiling Solutions udział materiału z recyklingu wynosi nawet 80%.


Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu

Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 11
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 12
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 13
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 14
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 15
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 16
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 17
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 18
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 19
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 20
Multimateriałowość w sufitach - ekologia i oszczędność czasu zdj. 21
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito