Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Materiały do aranżacji wnętrz domów i budynków użyteczności publicznej, które pomagają chronić środowisko to dziś już trochę za mało. Eko ma być też korzystne dla ludzi. Dlatego architekci coraz częściej szukają rozwiązań spod znaku: dwa w jednym. Takim materiałem są innowacyjne płyty i okładziny ścienne z linii HERADESIGN® - w 100% możliwe do recyklingu, pomagają zadbać o przyjazną dla ucha akustykę.
Materiały do aranżacji wnętrz zaczynają pełnić złożone funkcje. W dobie circular economy, kryzysu klimatycznego i wyśrubowanych norm dla śladu węglowego, właściwości eko to za mało. Rzeczy i budynki muszą być przyjazne nie tylko dla środowiska, ale i ludzi.
fot. Knauf Ceiling Solutions
Producenci stawiają więc na coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Materiał do wnętrza musi być multifunkcyjny: ma być eko, ma spełniać podstawowe zadanie czyli być designerski, ale ma też pozytywnie oddziaływać na samopoczucie użytkowników wnętrz. Jednym z elementów, które wypełniają wnętrza w biurach, hotelach, sklepach, urzędach czy szkołach są sufity podwieszane. Ich duże powierzchnie mają więc realny wpływ na to, czy wnętrze będzie eko oraz ile odpadów powstanie kiedy przyjdzie czas remontu. Producent sufitów podwieszanych - firma Knauf Ceiling Solutions - stawia na panele, które w 100% nadają się do recyklingu. To płyty z linii HERADESIGN®. Wykonane są z wyłącznie naturalnych składników: wełny drzewnej, wody i magnezytu - naturalnego minerału. Dlatego po latach funkcjonowania mogą dzięki recyklingowi znów wrócić do obiegu produkcyjnego.
Rozwiązanie zdobi, ale i poprawia akustykę. Ich montaż możliwy jest nie tylko na suficie, ale również na ścianach. W zasadzie elastyczność modułów daje architektom pełną dowolność. Pod sufitem mogą nawet zaplanować kolorowe wyspy z płyt, czy wiszące pionowo Baffle.
Ekologia nie musi mieć jednak jedynie naturalnych barw. Producenci rozwiązań do wnętrz starają się dać szerokie możliwości projektantom. Dlatego większość materiałów można zamówić w dowolnej barwie z palety RAL.
Trend eco - m.in. poprzez less waste - wkroczył też do restauracji. Managerowie segmentu gastro pracują nad ograniczeniem marnowania jedzenia. To jednak za mało. Także wnętrza powinny być urządzone jako przyjazne dla środowiska i ludzi. I tu pojawia się problem, bo jak tłoczna restauracja lub kawiarnia ma być przyjazna? Hałas, szum rozmów, śmiech, odbijanie dźwięków powodują tzw. efekt spotkania towarzyskiego - sytuację, gdy mówiący ludzie przeszkadzają sobie nawzajem, więc mówią coraz głośniej, a w końcu każdy z nich niemal krzyczy. Powstający w takiej sytuacji hałas może przekraczać nawet 90 dB, czyli stanowić poważne zagrożenie dla słuchu. Projektanci szukają więc materiałów pochłaniających hałas: miękkie fotele, podział pomieszczeń by sala nie była jedną, wielką otwartą przestrzenią, ozdoby, dekoracje czy okładziny z wełny drzewnej HERADESIGN Creative pomagają.
Rozwiązanie z naturalnych włókien drewnianych ma jeszcze jedną zaletę - ogromną wytrzymałość. W testach na uderzenie piłką przy prędkości 85 km/h płyty akustyczne wypadły znakomicie. Ich właściwości pozwalają bez obaw montować płyty na ścianach w szkołach, halach sportowych i innych wnętrzach użyteczności publicznej narażonych na wysoką eksploatację i przepływ ludzi.
Z kolei technologia produkcji zapewnia również wysoką odporność na wilgoć. Magnezyt chroni komórki drewna przed starzeniem i zniszczeniem wskutek działania grzybów i mikroorganizmów, posiada właściwości higroskopijne. Można je montować nawet w pomieszczeniach w których panuje wilgotność względna powietrza do 90% - czyli np. na basenach i w strefach SPA.
Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Eko materiały chronią środowisko, ale i nasze uszy
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: