Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Naukowcy twierdzą, że człowiek przesypia średnio ponad 20 lat swojego życia. Sen jest nam równie potrzebny, co tlen, woda czy jedzenie. Dlatego dbałość o jego odpowiednią jakość jest bardzo ważna. Jak zapewnić sobie zatem komfortowe i zdrowe spanie? Oprócz zmiany nawyków, warto zadbać chociażby o właściwą aranżację sypialni.
Dłuższe epizody bezsenności zwiększają podatność organizmu na wszelkie infekcje, powodują kłopoty z odróżnianiem fikcji od prawdy, pamięcią czy koncentracją. Nie jesteśmy wówczas w stanie podejmować racjonalnych decyzji, dynamicznie reagować na zmiany zachodzące w otoczeniu, a ponadto możemy stać się bardziej agresywni i mieć skłonności do nadmiernego ryzyka. Już po 48 bezsennych godzinach czujemy się podobnie jak podczas upojenia alkoholowego, a po 72 – zaczynamy mieć omamy i halucynacje. Warto wziąć sobie te informacje do serca – nic nie zwróci nam przecież utraconego zdrowia. Czynników, które mają wpływ na jakość snu jest mnóstwo – jedne z nich dotyczą stylu życia, a inne wiążą się z aranżacją domu, w tym przede wszystkim sypialni.
fot. FFiL Śnieżka SA
Dla dobrej kondycji człowieka ważna jest ilość snu (oraz jego głębokość – szczególnie cenna jest faza snu właściwego REM). Badacze są zgodni, że na pełną regenerację naszego ciała i umysłu potrzeba zazwyczaj ok. 8 godzin. Nie bez znaczenia są również stałe godziny zasypiania i wstawania, gdyż duże wahania w tym względzie mogą zaburzać nasz rytm okołodobowy. Co więcej, istotna jest nie tylko temperatura otoczenia – nocą w sypialni powinno być ok. 17-19 stopni Celsjusza, lecz także wilgotność powietrza – optymalnie, gdy mieści się w przedziale od 40 do 60%. Pożądanym nawykiem jest ponadto wieczorne wietrzenie pomieszczeń. Należy poza tym zwrócić uwagę na intensywność i rodzaj sztucznego oświetlenia, z którego korzystamy w domu po zmroku. W sypialni najlepiej sprawdzi się światło rozproszone, które tworzy przytulny, intymny nastrój, sprzyjający relaksowi. Może ono pochodzić z wielu źródeł, zwłaszcza bocznych.
Mocne, niebieskie światło wpływa niekorzystnie na produkcję melatoniny. Dlatego warto zdecydować się na żarówki o ciepłej barwie. Z uwagi na powyższe, aby uniknąć problemów z zasypianiem, warto ograniczyć korzystanie w godzinach nocnych z telewizora, komputera czy telefonu komórkowego. Doskonałym wstępem do spania są ponadto rytuały, które mają na celu wyciszenie organizmu, a więc przygotowanie go do odpoczynku. To może być relaksująca muzyka czy ciepła kąpiel. Jeśli mamy ochotę coś przekąsić przed snem, postawmy zaś na niskokaloryczne, lekkie przekąski.
Przy aranżacji sypialni warto wykorzystać takie produkty do wykończenia i aranżacji wnętrz, które cechuje nie tylko estetyka, lecz również brak zawartości potencjalnie szkodliwych substancji. Na sen poświęcamy przecież mnóstwo czasu, a więc powietrze wewnętrzne, którym oddychamy musi być wysokiej jakości. Postawmy zatem na komfort i funkcjonalność zarazem.
W pokoju sypialnym lepiej od płytek ceramicznych sprawdzą się panele podłogowe, drewniane deski klejone oraz tradycyjny parkiet, gdyż są one o wiele cieplejsze niż okładziny kamienne lub rozwiązania imitujące ten surowiec. Przy doborze elementów wyposażenia pomieszczenia, zwróćmy uwagę na to, czy wyroby te nie zawierają formaldehydu (ze względu na swoje właściwości, dość powszechnie stosowanego w materiałach budowlanych, meblach, panelach podłogowych czy też dywanach i wykładzinach). W dużym stężeniu może on wykazywać działanie alergenne i uwalniać się ze wspomnianych wyrobów przez wiele lat, niekorzystnie wypływając tym samym na nasze zdrowie oraz samopoczucie.
Pod tym kątem warto wybierać również produkty przeznaczone do wykończenia ścian. Przy malowaniu sypialni bardzo dobrze sprawdzą się farby o podwyższonej odporności na szorowanie i zmywanie na mokro, tworzące trwałą, antystatyczną powłokę, co zapewnia zmniejszone przywieranie kurzu. Dzięki temu, łatwo utrzymamy również wymalowanie w czystości. Nowoczesnym rozwiązaniem, z którego możemy tu skorzystać jest plamoodporna, ceramiczna farba do wnętrz MAGNAT CERAMIC CARE. Co ważne, jej innowacyjna formuła zapewnia redukcję poziomu formaldehydu mogącego występować w powietrzu wewnątrz pomieszczeń. – Zawarte w farbie składniki wyłapują z powietrza formaldehyd, zamieniając go w niewidoczne cząsteczki pary wodnej. MAGNAT CERAMIC CARE jest także hipoalergiczna, a wykorzystane w niej cząsteczki srebra chronią powstałą powłokę przed rozwojem bakterii. Dodatkowe składniki zabezpieczają natomiast przed rozwojem grzybów i pleśni. Powłoki farby nie absorbują też zabrudzeń i „trudnych” plam oraz są odporne na środki dezynfekujące – mówi Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego FFiL Śnieżka SA.
Wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniach ma również kolorystyka wnętrza. Farba MAGNAT CERAMIC CARE dostępna jest w 52 gotowych kolorach, co daje dużą swobodę kreacji. W sypialni dobrze sprawdzą się np. ciepłe beże, brązy czy też wszelkie pastelowe odcienie – zwłaszcza delikatne błękity – kojarzące się ze spokojem i bezpieczeństwem, czy zielenie – symbolizujące naturę i harmonię. Nie od dziś wiadomo przecież, że kolory mają dużą moc!
Warto zadbać także o zaciemnienie wnętrza – za pomocą zasłon typu black-out, rolet czy plisów o niskiej przepuszczalności światła. Ważny jest ponadto wybór materaca – najlepiej takiego, który dopasowuje się do kształtów ciała i stanowi dobrą podporę dla kręgosłupa, pościeli hipoalargicznej, którą można łatwo uprać oraz poszewek z naturalnej, oddychającej tkaniny.
Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – głosi znane przysłowie. Gdy zadbamy więc o jakość snu, aranżując sypialnię, zyskamy codzienny komfort, pozytywnie przekładający się na nasze zdrowie i samopoczucie. Właściwie urządzona przestrzeń będzie naszą domową oazą relaksu oraz miejscem, w którym panuje dobry klimat.
Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Domowe sposoby na zdrowy sen
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: