Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Kamień dekoracyjny stanowi doskonałą alternatywę dla puszki farby czy rolki tapety. Pozwala w łatwy sposób przełamać monotonię aranżacji, a także atrakcyjnie podkreślić niektóre jej elementy. Znakomicie pasuje do wielu różnych stylów i nadaje się do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach. Dlaczego warto się na niego zdecydować? W tym tekście omówimy zalety kamienia dekoracyjnego, podamy przykłady jego użycia, a także podpowiemy, jak poprawnie go układać.
Jako element ozdobny kamień dekoracyjny cechuje się wszechstronnym charakterem. Trudno wyobrazić sobie salon, w którym by się nie odnalazł. Jeśli wykorzystamy go umiejętnie, z powodzeniem urozmaici on wystrój zarówno mniejszych, jak i całkiem przestronnych pomieszczeń. Oczywistą zaletą jest też sam wygląd kamienia, którego naturalność elegancko kontrastuje z gładkimi ścianami.
fot. BRUK-BET
Na kamień dekoracyjny warto zdecydować się także ze względu na jego różnorodność. Szeroki wachlarz wzorów i kolorów pozwala dopasować go do każdego stylu. Z tego też względu stosuje się go nie tylko w salonach czy na elewacjach, ale i w łazienkach oraz kuchniach. Tam sprawdza się również z uwagi na swoje fizyczne właściwości – wodoodporność i wytrzymałość – które dają mu przewagę na przykład nad tapetami czy farbą.
Podsumowując, główne zalety kamienia dekoracyjnego można ująć w kilku punktach:
Pytanie powinno właściwie brzmieć: gdzie go nie stosować? Ogromny potencjał tego rozwiązania sprawia bowiem, że zrobimy z niego użytek w wielu bardzo różnych sytuacjach. Możemy wskazać dwa rodzaje kamienia dekoracyjnego:
Zastosowanie kamienia dekoracyjnego w pomieszczeniach rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim warto pohamować entuzjazm – ten materiał nie służy do jednolitego pokrywania wszystkich ścian od podłogi po sufit. Takie rozwiązanie może bronić się jedynie w klimatycznych piwniczkach, ale na pewno nie w funkcjonalnych salonach czy kuchniach. Użycie kamienia pozwala wyeksponować na przykład kominek oraz ozdobić ściany poprzez ich skontrastowanie. Stąd często decydujemy się na pionowe czy poziome pasy, które w eleganckim stylu przełamują monotonię gładkich powierzchni.
Znacznie łatwiej zagospodarować przestrzeń elewacji. Tutaj można ograniczać zastosowanie kamienia do wybranych fragmentów, ale nie trzeba. Równie dobrze możemy pokryć nim całą powierzchnię parteru. Przesadą byłoby jednak wykorzystanie zewnętrznego kamienia dekoracyjnego również na wyższych piętrach.
Zastanawiając się nad tym, jak położyć kamień dekoracyjny, powinniśmy przemyśleć dwie kwestie. Pierwsza to przygotowanie czysto techniczne – potrzebne nam będą odpowiednie narzędzia, materiały… albo sprawdzona ekipa remontowa. Druga to przemyślany projekt. Jak już stwierdziliśmy powyżej, kamień dekoracyjny to subtelne rozwiązanie, które należy stosować z umiarem.
Biorąc pod uwagę oba czynniki, możemy sprowadzić cały proces do kilku punktów. Jak zatem kładziemy kamień dekoracyjny?
Powierzchnia pod kamień dekoracyjny powinna być wyrównana, oczyszczona, sucha i odpylona. Zaleca się również jej zagruntowanie.
Rozmieszczenie płytek na ścianie należy najpierw rozplanować – konieczne będzie docięcie ich szlifierką kątową. Każdy element przecieramy od spodu szczotką drucianą w celu zwiększenia jego przyczepności, a następnie mocujemy za pomocą zaprawy klejowej.
Jak fugować kamień dekoracyjny? Spoiny pomiędzy płytkami wypełniamy zaprawą fugową, kierując się od góry ściany do dołu, a więc odwrotnie niż podczas układania kamienia. Wykorzystujemy do tego płaską tackę i wąską kielnię fugową. Po nałożeniu spoiny wygładzamy ją i usuwamy jej ewentualny nadmiar suchą szczotką.
Po całkowitym wyschnięciu zaprawy klejowej i fugi, a więc ok. 7 dniach, należy zabezpieczyć ścianę impregnatem – zwłaszcza jeśli kamień położyliśmy w kuchni, łazience czy na elewacji.
Jak widać, montaż kamienia dekoracyjnego nie jest bardzo skomplikowanym procesem. Jeśli czujemy się na siłach, możemy podjąć się tego zadania sami. Jeśli nie – skorzystajmy z usług profesjonalistów, sobie zostawiając kwestię projektu. Trafiony pomysł nada wnętrzom oraz elewacjom niepowtarzalnego charakteru.
Galeria - budoskop.pl Porady | Gdzie warto stosować kamień dekoracyjny i jak go układać?
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: