Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Woda pitna odgrywa w naszym codziennym życiu bardzo ważną rolę. Nie ma możliwości zastąpienia jej czymś innym. Wychodzimy z założenia, że z naszych kranów płynie czysta, zdrowa i spełniająca wymogi higieniczne woda. Niestety, nie zawsze jakość wody jest taka oczywista, ponieważ zakłady wodociągowe odpowiadają za jej parametry tylko do przyłącza domowego. Decydujące dla jakości wody są ostatnie metry instalacji wodnej, która znajduje się w Twoim domu.
Budowa lub modernizacja domu jest doskonałą okazją, aby zapewnić sobie i rodzinie czystą i spełniającą wymogi higieniczne wodę na długie lata. To ważny temat, dlatego poświęcimy mu więcej wpisów.
Trudno jest gołym okiem rozpoznać jakość wody pitnej. Największym zagrożeniem dla zdrowia użytkowników są, oprócz zanieczyszczeń chemicznych, przede wszystkim drobnoustroje, jak np. legionelle, wywołujące różne choroby. Możesz temu zapobiec dzięki odpowiedniej instalacji wody pitnej!
fot. REHAU
Zarazki i bakterie rozmnażają się szczególnie szybko w określonych zakresach temperatur. Instalacje wody pitnej w budynkach tworzą idealne warunki dla rozwoju legionelli. Długie przestoje oraz następujące po nich ogrzanie wody w instalacji sprzyjają rozwojowi bakterii. Dzięki wymianie wody i odpowiedniej izolacji można uniknąć temperatur, w których drobnoustroje znajdują optymalne warunki do życia. Od tego, jaką instalację wybierzesz, zależy czystość Twojej wody pitnej.
Najlepszym rozwiązaniem zapobiegającym zastojowi wody jest system instalacji pierścieniowej tworzącej obieg. Dzięki temu woda pozostaje w ciągłym ruchu. Warunkiem optymalnego funkcjonowania tych systemów są elementy, które w możliwie minimalny sposób spowalniają przepływ wody. W takich systemach higiena wody pitnej jest zapewniona.
W warunkach codziennej eksploatacji woda powinna płynąć, a tym samym wymieniać się możliwie jak najszybciej, celem optymalnego przeciwdziałania namnażaniu się drobnoustrojów, m.in. bakterii legionella.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem mającym na celu optymalizację przepływu wody jest zainstalowanie instalacji pierścieniowej. Po każdym otwarciu kranu cała woda wprawiana jest w ruch i przepłukuje instalację w każdym miejscu. W ten sposób ryzyko namnażania się zarazków w systemie sprowadzane jest niemal do minimum. Nawet w domach z rzadko używanymi punktami poboru wody jest ona utrzymywana w stałym ruchu.
Ciepła woda nie powinna posiadać zbyt niskiej temperatury, zaś zimna – zbyt wysokiej. Jeśli jednak obieg wody zatrzyma się choć na krótki czas, jej temperatura może się nadmiernie podnieść lub obniżyć. Na skutek tego powstają idealne warunki życia dla mikroorganizmów.
Po zabudowaniu w ścianie bądź podłodze instalacje przestają być widoczne. Szkody powodowane wyciekami wody stają się koszmarem. Dlatego też, wybiegając myślą w przyszłość, należy wybrać system instalacyjny o najwyższej trwałości i niezawodności.
Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Czysta woda pitna w zasięgu ręki!
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: