Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Choć zazwyczaj nie zwracamy na nią zbyt wiele uwagi, może być elegancką, acz dyskretną ozdobą naszego domu. Jeśli głowimy się, z czego wykonać podłogę w pokoju dziennym, sypialni, a nawet łazience, pomyślmy o drewnie.
|
Źródło: Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe
Drewno to od wielu lat popularny wśród inwestorów materiał. Różnorodność gatunków, w tym także wzorów i barw sprawia, że z pewnością dobierzemy je do danego wnętrza. Ponadto drewno sprawdza się niemal w każdych warunkach, jest ciepłe - akumuluje w sobie ciepło, powoli oddając je otoczeniu, a także odporne na ścieranie i bardzo wytrzymałe. Polscy inwestorzy zazwyczaj decydują się na znane im, rodzime gatunki drewna drzew liściastych, jak dąb, jesion, czasem także buk, klon i orzech. Ostatnio jednak obserwuje się również duże zainteresowanie gatunkami egzotycznymi, które prezentują się niezwykle pięknie i oryginalnie.
Kwestią decydującą, jeśli chodzi o trwałość drewnianej podłogi, jest grubość warstwy użytkowej, a także rodzaj i twardość drewna. Najcieńszy jest parkiet panelowy dlatego też uważa się je za mniej trwałe, niż np. deski parkietowe (ok. 20 mm). Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie podłogi drewnianej, a podczas użytkowania także pielęgnacja i konserwacja. Najczęściej deski są już pokryte lakierem. Zdecydowana większość kupujących decyduje się na zakup fabrycznie lakierowanych desek – stwierdzają specjaliści firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe. Zazwyczaj wówczas deska pokryta jest 7 warstwami lakieru, perfekcyjnie nałożonego na linii produkcyjnej, do tego utwardzonego promieniami UV. Wtedy podłoga jest gotowa do użytku zaraz po ułożeniu. Fabryki stosują lakiery w wersji matowej, półmatowej i o wysokim połysku. Na lakierze matowym najmniej widać zarysowania, dlatego podłoga nim pokryta sprawdzi się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Najpopularniejszy jest jednak lakier półmatowy, o słabym połysku, na którym zarysowania są lekko zauważalne. Natomiast jeśli chodzi o lakier o wysokim połysku, to jest to lakier błyszczący odbijający światło, dlatego są polecane do pomieszczeń o słabym natężeniu ruchu. Taka podłoga wymaga też starannej pielęgnacji, zwłaszcza częstego odkurzania, do tego przy użyciu specjalnej szczotki przeznaczonej do parkietów”
– kontynuują eksperci.
Źródło:Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe | Nie martwmy się ryskami – dodadzą drewnu elegancji.
Nielakierowaną wcześniej powierzchnię zabezpieczymy zaś olejem, woskiem lub właśnie lakierem. Chyba najmniej kłopotliwe jest olejowanie. Możemy je, podobnie jak w przypadku woskowania, wykonywać sami.
Zadanie naniesienia pierwszej warstwy oleju najlepiej jednak powierzyć doświadczonemu parkieciarzowi, który odpowiednio zapoleruje pokryty specyfikiem parkiet. Olejowanie będziemy musieli powtarzać do kilku razy w roku, jednak nie zajmuje on dużo czasu. Warstwa oleju wnika głęboko w drewno i skutecznie zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Lakierowanie również zostawmy zaś w rękach fachowca.
|
|
Źródło:Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe | Podłogę drewnianą możemy ułożyć także w często użytkowanych częściach domu |
Drewno to niezwykle uniwersalny materiał, który nadaje się na podłogę w każdym niemal pomieszczeniu. Z pewną dozą nieufności podchodzimy wciąż do drewna w łazience. Wydaje nam się, że wilgoć panująca w tego typu pomieszczeniach zmniejszy trwałość materiału, a nas narazi na dodatkowe koszty i kolejne remonty.
Nic bardziej mylnego! Naturalnie impregnowane drewno egzotyczne, głównie teak, dzięki zawartości żywicy i garbników jest mało nasiąkliwe i znakomicie radzi sobie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Przed użytkowaniem musi zostać pokryte przez fachowca warstwą oleju. W przestrzeniach między deskami natomiast powinniśmy zastosować elastyczna fugę.
|
|
Źródło:Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe | Podłoga drewniana znakomicie sprawdzi się także w kuchni. Wybierzmy jeden z gatunków egzotycznych – są bardziej twarde i odporne na uszkodzenia |
Nie panikujmy, jeśli na naszej podłodze zauważymy pierwsze ryski czy uszkodzenia. Użytkowana podłoga wygląda jeszcze piękniej, a rysy nie ujmują nic z jej elegancji.
Autor: Iwona Bortniczuk
lista aktualności
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: