Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Na drzwiach rozwieralnych wykonanych z typowych materiałów oferta producentów zazwyczaj się nie kończy. Ci, którym zależy na jak najbardziej funkcjonalnym zagospodarowaniu miejsca, mogą zdecydować się na drzwi przesuwne. Jeśli dodatkowo wybiorą drzwi z przeszkleniami lub w całości wykonane ze szkła – wnętrze będzie wyglądało na przestronniejsze.
Za drzwiami przesuwnymi schowamy sypialnię, pokój dzienny lub gabinet. Nie tylko pięknie się prezentują, ale także pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni. | Źródło: Interdoor Drzwi Przesuwne
Najpopularniejszym rodzajem nietypowych drzwi wewnętrznych są te z systemem przesuwnym. Jeśli zależy nam na wygospodarowaniu miejsca przy ścianie, planujemy tu powiesić obraz lub postawić półkę, wybierzmy drzwi chowane w kasecie, czyli w ścianie. Chyba jedynym mankamentem tego rozwiązania jest to, że o drzwiach przesuwnych chowanych w kasecie musimy pomyśleć już na etapie projektowania lub przynajmniej budowy. Prowadnicę z wózkami, na których będzie przesuwać się skrzydło drzwi umieszczamy w planowanym miejscu, a następnie przykrywamy ją płytą gipsowo-kartonową i umacniamy całość za pomocą tynku. Ruchomy element drzwi będzie po rozsunięciu praktycznie niewidoczny, co pozwoli nam na łączenie lub oddzielanie od siebie przestrzeni – w zależności od potrzeby.
Drzwi przesuwne mogą dyskretnie zniknąć w ścianie. Wtedy uzyskamy jedną wielką przestrzeń. | Źródło: Geze
Nieco więcej miejsca musimy przeznaczyć na zamontowanie systemu drzwiowego naściennego. W tym przypadku prowadnica umieszczona jest na ścianie (przykryta oczywiście maskownicą w dobranym kolorze), a skrzydło przesuwa się wzdłuż niej. Na te rozwiązanie możemy się zdecydować dosłownie w dowolnym momencie - montaż nie sprawia wiele kłopotu.
Drzwi przesuwne sprawdzą się więc szczególnie między strefą dzienną domu a prywatną, kuchnią i salonem – co zaspokoi zarówno zwolenników aneksów kuchennych, jak i kuchni zamkniętej. Kiedy odwiedzą nas niespodziewani gości, a w zlewie zostawiliśmy niepozmywane naczynia – wystarczy, ze zasuniemy za sobą drzwi. System przesuwny to dobry pomysł także na połączenie sypialni z dużą łazienkę z oknem – dzięki temu zyskamy wizualnie więcej miejsca. Natomiast w małych łazienkach pozwolą na wygospodarowanie miejsca – na pralkę, półkę, większe lustro.
Niezastąpione są również w przypadku różnego rodzaju schowków lub garderoby i spiżarni. Pomyślmy o zamontowaniu drzwi przesuwnych także wtedy, gdy mamy dzieci w podobnym wieku. Dzięki takiemu połączeniu ich pokoi, umożliwimy im wspólną zabawę na większej przestrzeni, a następnie – zasłużony odpoczynek.
Do systemów przesuwnych zaliczyć można również, mniej popularne, drzwi teleskopowe. W tym przypadku do jednej, odpowiednio szerokiej kasety, chowają się dwa skrzydła, które podczas przesuwania zachodzą na siebie. Do nietypowych wnętrz dedykowane są natomiast drzwi łukowe, czyli przesuwające się na prowadnicy w kształcie półokręgu.
Drzwi przesuwne możemy wykonać niemal z każdego wybranego materiału. Zasada ta dotyczy także skrzydeł drzwi rozwieralnych. Coraz większą popularność zdobywa w tym zakresie szkło. Ogromna ilość faktur i wzorów oraz rodzajów szkła sprawi, że z pewnością wybierzmy coś dla siebie.
Drzwi przesuwne z dużą ilością przeszkleń lub których skrzydło w całości składa się ze szklanej tafli to znakomity pomysł na rozświetlenie wnętrza. Szkło pozwoli na swobodne przenikanie światła między pokojami, co jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku pokoi z małymi oknami lub umieszczonych po mniej nasłonecznionej stronie budynku. Drzwi wykonane z tego materiału sprawiają, że pomieszczenia wydają się być przestronniejsze.
|
|
Szkło sprawia, że światło będzie swobodnie przepływać pomiędzy pokojami. Dzięki różnym barwom szkła uzyskamy piękne, kolorowe refleksy. | Źródło: Stolbud Włoszczowa Drzwi Presto |
Jeśli zależy nam na oryginalności, przemyślmy zakup szklanych drzwi ze szklaną taflą wykonaną w technologii fusingu. „Dzisiejsza metoda stosowana od kilkudziesięciu lat do produkcji artystycznych tafli szklanych, wykorzystuje różne rodzaje szkła, kolorowego, bezbarwnego oraz dodatków takich, jak szkliwa, opiłki metali, minerały lub farba do szkła. Przy pomocy obróbki termicznej w specjalnych piecach powstają w efekcie niepowtarzalne dzieła sztuki – przyznają eksperci Interdoor. Każda tafla zaprojektowana oraz wykonana w technice fusingu staje się unikalna w formie i strukturze rzeźbą bądź obrazem we wnętrzu, nadając mu niepowtarzalny charakter. Szkło wytworzone w tak osobliwy sposób może być dodatkowo łączone z metalem, kamieniem, drewnem oraz MDF-em.”
Drzwi z mlecznego szkła sprawdzą się również w łazience. | Źródło: Interdoor
Drzwi przesuwne zdobywają coraz większą popularność. Można je wykonać z dowolnego materiału, są funkcjonalne i dyskretne. Jeśli natomiast zdecydujemy się na szkło – niezależnie od tego czy w systemie rozwieralnym czy przesuwnym – zyskamy słoneczne i wyjątkowo przytulne wnętrze.
Autor: Iwona Bortniczuk
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: