Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Panele podłogowe podbijają rynek. Ogromna ilość wzorów, łatwość montażu oraz przystępna cena sprawiają, że decydujemy się na nie coraz częściej.
Źródło: Tarkett Panele Podłogowe
Zwykle traktujemy ją po macoszemu i nie przywiązujemy do niej zbyt wielkiej wagi. Pamiętajmy jednak, że również podłoga może stanowić element dekoracyjny, przykuwający wzrok. Coraz bardziej popularne są laminowane panele podłogowe – stały się poważnym konkurentem dla tradycyjnego drewna. Mogą do złudzenia przypominać niemal każdy inny materiał – drewno, płytki czy też naturalny kamień. Ponadto to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wykończyć podłogę stosunkowo szybko i dość niskim kosztem.
Panele wytwarzane są na bazie przetworzonego drewna. Wióry drewniane obrabia się mechanicznie, dodaje do nich składniki chemiczne, a następnie prasuje w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.
Główną warstwę panelu stanowi więc najczęściej płyta HDF lub MDF, charakteryzująca się twardością i trwałością. Swój wygląd zawdzięczają warstwie wierzchniej z laminatu lub papieru z nadrukowanym wzorem. Warstwa dekoracyjna nadaje panelom wygląd kamienia, płytek ceramicznych itd.
|
|
Źródło: Tarkett Panele Podłogowe Najpopularniejsze spośród paneli to te, które niemal idealnie odzwierciedlają rysunek drewna. |
Przed zakupem paneli laminowanych powinniśmy upewnić się, że nadają się one do danego pomieszczenia. Zapomnijmy o układaniu paneli w łazience – z powodu panującej tam wilgotności podłoga szybko się zniszczy i będzie wymagała wymiany (chyba, że zainwestujemy w specjalne materiały, w których przestrzenie między deskami są dodatkowo zabezpieczone przed wnikaniem wody). Podłoże powinno być gładkie i równe, a przede wszystkim – suche (jego wilgotność nie powinna przekraczać 3%).
Źródło: Tarkett Panele Podłogowe | Panele Tarkett dzięki opatentowanej technologii MRTech znakomicie nadają się do pomieszczeń, w których panuje większa wilgotność – kuchni i łazienek.
Co ciekawe, panele możemy ułożyć również nie demontując wcześniej warstwy mozaiki, płytek ceramicznych czy też niektórych wykładzin. Przy zakupie zwróćmy uwagę także na grubość paneli. Ogólnie przyjęty standard to 8 mm. Panele sześciomilimetrowe będą mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia – charakteryzują się one niewielką ilość laminatu w warstwie wierzchniej. Wybierając panele, powinniśmy kierować się radami producenta, który określa, jakie warunki zapewnią im jak największą trwałość.
Przed zakupem musimy dokładnie obliczyć potrzebną ilość paneli. Pamiętajmy jednak, by kupić o 8-10% więcej materiału niż wynikałoby to z wyliczeń – zapas z pewnością przyda się na docinki, których nie unikniemy w pokojach o mniej regularnych kształtach, z licznymi załamaniami, w przypadku wystających z podłogi rur itd. Podczas zakupów dobierzmy także inne akcesoria, jak folia, którą kładzie się bezpośrednio na podłoże, by zabezpieczyć panele przed wilgocią. Jeśli nasze panele nie są wyposażone w system wyciszający, zainwestujmy w tę odpowiednią izolację akustyczną – warstwa dodatkowo wyrówna podłoże. Nie zapominajmy również o listwach wykończeniowych oraz o rozetkach, które osłonią przejścia rur.
Układanie paneli jest zajęciem, z którym z pewnością poradzimy nawet bez pomocy fachowca. Nie ma potrzeby ich przyklejania czy przybijania do podłoża – wystarczy tylko odpowiednio połączyć krawędzie desek ze sobą. Najczęściej robi się to bez użycia kleju, dopasowując do siebie panele z wpustem i z wypustem, przytwierdzając elementy do siebie za pomocą specjalnego zatrzaskującego się zamka. Dzięki temu możliwy będzie szybki i bezproblemowy demontaż paneli – np. w przypadku uszkodzenia jednego z nich. Jeśli natomiast połączymy panele za pomocą kleju lub specjalnej masy, będą one trwalej przytwierdzone do siebie i bardziej odporne na przenikanie wody między deski.
Jedną z nielicznych wad paneli podłogowych jest ich akustyczność. Narzekać mogą na to sąsiedzi, którzy mieszkają bezpośrednio pod nami. Jednak i ten mankament możemy zniwelować, układając pod warstwą paneli matę poliuretanową lub z zaimpregnowanego włókna drzewnego, które skutecznie wyeliminują hałas.
Źródło: Tarkett Panele Podłogowe
Panele laminowane kuszą przystępnymi cenami oraz wizją szybkiego montażu. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od podłogi wykonanej z drewna, dlatego też decydujemy się na nie coraz częściej.
Autor: Iwona Bortniczuk
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: