Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Panele podłogowe – szybki sposób na podłogę
Zobacz:

Zobacz też:

Hałas w szpitalach przekracza normy - potwierdzają to badania. Jak architektura może pomóc? zdj. 9

Hałas w szpitalach...

WHO zaleca by hałas w szpitalach wynosił nie... >>
Gdzie można wykorzystać gładź gipsową? zdj. 2

Gdzie można wykorzystać...

Gładź gipsowa to materiał wykończeniowy,...>>
Muniak: nowoczesność i komfort w projektowaniu biur zdj. 4

Muniak: nowoczesność i...

Współczesne biura to już nie tylko... >>
Panele sufitowe imitujące drewno zmieniają oblicze wnętrz zdj. 3

Panele sufitowe imitujące...

Drewno, czyli materiał od wieków ceniony za...>>
Przywracając blask historii: biuro we wrocławskiej Renomie, czyli upcykling w stylu art déco zdj. 5

Przywracając blask...

Biuro zlokalizowane na 2. piętrze... >>
Beton - wnętrzarski hit zdj. 4

Beton - wnętrzarski hit

To już kolejny rok, w którym jednym z...>>
Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób...>>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna... >>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem...>>

budoskop.pl Wnętrza porady

Panele podłogowe – szybki sposób na podłogę

12-07-2011

Panele podłogowe podbijają rynek. Ogromna ilość wzorów, łatwość montażu oraz przystępna cena sprawiają, że decydujemy się na nie coraz częściej.


Tarkett panele podłogowe infinity

Źródło: Tarkett Panele Podłogowe


Zwykle traktujemy ją po macoszemu i nie przywiązujemy do niej zbyt wielkiej wagi. Pamiętajmy jednak, że również podłoga może stanowić element dekoracyjny, przykuwający wzrok. Coraz bardziej popularne są laminowane panele podłogowe – stały się poważnym konkurentem dla tradycyjnego drewna. Mogą do złudzenia przypominać niemal każdy inny materiał – drewno, płytki czy też naturalny kamień. Ponadto to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wykończyć podłogę stosunkowo szybko i dość niskim kosztem.


Panele podłogowe – co to takiego?


Panele wytwarzane są na bazie przetworzonego drewna. Wióry drewniane obrabia się mechanicznie, dodaje do nich składniki chemiczne, a następnie prasuje w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.


Główną warstwę panelu stanowi więc najczęściej płyta HDF lub MDF, charakteryzująca się twardością i trwałością. Swój wygląd zawdzięczają warstwie wierzchniej z laminatu lub papieru z nadrukowanym wzorem. Warstwa dekoracyjna nadaje panelom wygląd kamienia, płytek ceramicznych itd.


Projektanci firmy
Tarkett proponują natomiast wzory imitujące drewno oraz rysunek jego naturalnych słojów. Powierzchnia warstwy dekoracyjnej zabezpieczona jest materiałem odpornym na ścieranie. 


Od podłoża panel oddziela papier stabilizujący, dzięki któremu deski nie powinny zmienić swoich wymiarów, nawet poddawane wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Na zdjęciu:
panele 832 firmy Tarkett.

Źródło: Tarkett Panele Podłogowe

Najpopularniejsze spośród paneli to te, które niemal idealnie odzwierciedlają

rysunek drewna.

 


Wybieramy panele podłogowe


Przed zakupem paneli laminowanych powinniśmy upewnić się, że nadają się one do danego pomieszczenia. Zapomnijmy o układaniu paneli w łazience – z powodu panującej tam wilgotności podłoga szybko się zniszczy i będzie wymagała wymiany (chyba, że zainwestujemy w specjalne materiały, w których przestrzenie między deskami są dodatkowo zabezpieczone przed wnikaniem wody). Podłoże powinno być gładkie i równe, a przede wszystkim – suche (jego wilgotność nie powinna przekraczać 3%).


Źródło: Tarkett Panele Podłogowe | Panele Tarkett dzięki opatentowanej technologii MRTech znakomicie nadają się do pomieszczeń, w których panuje większa wilgotność – kuchni i łazienek.


Co ciekawe, panele możemy ułożyć również nie demontując wcześniej warstwy mozaiki, płytek ceramicznych czy też niektórych wykładzin. Przy zakupie zwróćmy uwagę także na grubość paneli. Ogólnie przyjęty standard to 8 mm. Panele sześciomilimetrowe będą mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia – charakteryzują się one niewielką ilość laminatu w warstwie wierzchniej. Wybierając panele, powinniśmy kierować się radami producenta, który określa, jakie warunki zapewnią im jak największą trwałość.  


Przed zakupem musimy dokładnie obliczyć potrzebną ilość paneli. Pamiętajmy jednak, by kupić o 8-10% więcej materiału niż wynikałoby to z wyliczeń – zapas z pewnością przyda się na docinki, których nie unikniemy w pokojach o mniej regularnych kształtach, z licznymi załamaniami, w przypadku wystających z podłogi rur itd. Podczas zakupów dobierzmy także inne akcesoria, jak folia, którą kładzie się bezpośrednio na podłoże, by zabezpieczyć panele przed wilgocią. Jeśli nasze panele nie są wyposażone w system wyciszający, zainwestujmy w tę odpowiednią izolację akustyczną – warstwa dodatkowo wyrówna podłoże. Nie zapominajmy również o listwach wykończeniowych oraz o rozetkach, które osłonią przejścia rur.


Panele podłogowe - do samodzielnego montażu


Układanie paneli jest zajęciem, z którym z pewnością poradzimy nawet bez pomocy fachowca. Nie ma potrzeby ich przyklejania czy przybijania do podłoża – wystarczy tylko odpowiednio połączyć krawędzie desek ze sobą. Najczęściej robi się to bez użycia kleju, dopasowując do siebie panele z wpustem i z wypustem, przytwierdzając elementy do siebie za pomocą specjalnego zatrzaskującego się zamka. Dzięki temu możliwy będzie szybki i bezproblemowy demontaż paneli – np. w przypadku uszkodzenia jednego z nich. Jeśli natomiast połączymy panele za pomocą kleju lub specjalnej masy, będą one trwalej przytwierdzone do siebie i bardziej odporne na przenikanie wody między deski.


Panele podłogowe - niwelujemy mankamenty


Jedną z nielicznych wad paneli podłogowych jest ich akustyczność. Narzekać mogą na to sąsiedzi, którzy mieszkają bezpośrednio pod nami. Jednak i ten mankament możemy zniwelować, układając pod warstwą paneli matę poliuretanową lub z zaimpregnowanego włókna drzewnego, które skutecznie wyeliminują hałas.


tarkett panele podłogowe Woodstock

Źródło: Tarkett Panele Podłogowe


Panele laminowane kuszą przystępnymi cenami oraz wizją szybkiego montażu. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od podłogi wykonanej z drewna, dlatego też decydujemy się na nie coraz częściej.


Autor: Iwona Bortniczuk


Galeria - budoskop.pl Porady | Panele podłogowe – szybki sposób na podłogę

Budoskop - panele podłogowe
Budoskop - panele podłogowe
Budoskop - panele podłogowe
Budoskop - panele podłogowe
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito