Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Zdrowy budynek, czyli jaki?
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Gdzie można wykorzystać gładź gipsową? zdj. 2

Gdzie można wykorzystać...

Gładź gipsowa to materiał wykończeniowy,... >>
Muniak: nowoczesność i komfort w projektowaniu biur zdj. 4

Muniak: nowoczesność i...

Współczesne biura to już nie tylko...>>
Panele sufitowe imitujące drewno zmieniają oblicze wnętrz zdj. 3

Panele sufitowe imitujące...

Drewno, czyli materiał od wieków ceniony za... >>
Przywracając blask historii: biuro we wrocławskiej Renomie, czyli upcykling w stylu art déco zdj. 5

Przywracając blask...

Biuro zlokalizowane na 2. piętrze...>>
Beton - wnętrzarski hit zdj. 4

Beton - wnętrzarski hit

To już kolejny rok, w którym jednym z... >>
Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z...>>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób... >>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna...>>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem... >>
K2 - bliski naturze, biały i wysoki. Biurowiec w Gdyni, który nie tylko z nazwy przypomina słynny ośmiotysięcznik zdj. 6

K2 - bliski naturze, biały...

Nowa inwestycja w Gdyni - budynek K2 - to...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Zdrowy budynek, czyli jaki?

12-10-2017

Zrównoważone budownictwo przyjazne środowisku, ale mające również wpływ na komfort ludzi staje się coraz bardziej popularne. Materiały budowlane oparte na naturalnych składnikach trafiają do nowoczesnych biurowców, tworząc nową jakość w budownictwie.


Rok 2016 i początek roku 2017 był w Polsce czasem bardzo intensywnego wzrostu budownictwa zrównoważonego. Powoli odchodzi się również od stosowania materiałów budowalnych, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. W latach osiemdziesiątych Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła pojęcie „Syndromu Chorego Budynku” (SBS), którego objawy pojawiają się u osób narażonych na przebywanie w pomieszczeniach o złej jakości powietrza.


Niebezpieczne substancje


Zanieczyszczenia możemy podzielić na dwie grupy – biologiczne oraz chemiczne. Pierwsza grupa to przede wszystkim drobnoustroje, grzyby i pleśnie. Na ich rozwój ma wpływ głównie wilgoć. Najczęściej więc problemy pojawiają się w starych, źle wentylowanych budynkach lub takich z nieczyszczoną klimatyzacją. Zanieczyszczenia chemiczne pochodzą z kolei z materiałów budowlanych, przez co trudniej je zwalczyć. Zaliczają się do nich lotne związki organiczne, czy ftalany. Jednym z najbardziej niebezpiecznych związków jest formaldehyd, który może być uwalniany na przykład przez lakiery, płyty OSB i materiały wykończeniowe takie jak dywany czy wykładziny. W 2014 roku formaldehyd zakwalifikowano jako substancję, która może wywoływać raka u ludzi. Mimo to, firmy nadal używają go do produkcji, a normy emisji wciąż są przekraczane.


Zdrowy budynek, czyli jaki? zdj. 1

fot. Ecophon


Naturalne zamienniki


Wiele firm idąc tropem trendów, stara się przedstawiać swoje produktu, jako „wolne od formaldehydu”. Często pod tego typu hasłami kryje się zastąpienie jednych chemikaliów… innymi. – Musimy pamiętać, że nie ma możliwości całkowitego pozbycia się formaldehydu, ponieważ występuje on naturalnie, na przykład w jabłkach. W produkcji można jednak używać komponentów pochodzenia roślinnego zamiast lepiszczy ropopochodnych. W przypadku naszych płyt akustycznych to rozwiązanie świetnie się sprawdza. W 2014 zakończyliśmy proces wdrażania do produkcji spoiwa na bazie surowców roślinnych, dzięki czemu oszczędzamy rocznie około 24 tysięcy baryłek ropy – mówi Wojciech Jórga z firmy Ecophon, producenta systemów akustycznych.


Przestrzeń prozdrowotna


W budynkach spędzamy około 90 procent swojego życia. Aby jednak wspierały nas w utrzymaniu dobrego zdrowia, samopoczucia czy wysokiej efektywności, powinny być już teraz projektowane i budowane według unijnych Warunków Technicznych wchodzących w życie w 2021. – W Polsce znajduje się 15 domów prywatnych, które przeszły pełny proces certyfikacyjny na zgodność ze standardem MULTICOMFORT – wyjaśnia Piotr Wereski, Habitat Technical Manager w Grupie Saint-Gobain i dodaje – Te realizacje to najlepszy przykład tzw. zdrowego budownictwa. Ich mieszkańcy mogą cieszyć się m.in. doskonałą jakością powietrza wolnego od zanieczyszczeń i CO2, optymalnym nasłonecznieniem światłem dziennym na poziomie 70% czy minimalnym zużyciem energii mającym korzystny wpływ na domowy budżet. Efekt ten jest osiągany m.in. dzięki innowacyjnym systemom budowlanym. Dla przykładu, w domach z certyfikatem wykorzystywane są płyty gipsowo-kartonowe, które pochłaniają formaldehyd z powietrza uwalniający się np. z mebli. Innym elementem znajdującym się w wyposażeniu domów jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Pozwala ona regulować napływające i wyrzucane na zewnątrz powietrze bez konieczności wietrzenia. System wymiennych filtrów pozwala oczyścić powietrze z kurzu i mikroorganizmów, czyniąc dom przyjaznym nie tylko dla alergików.


Standardy w nowoczesnym budownictwie pokazują, że budynek musi być przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia jego użytkowników, a eliminacja groźnych substancji chemicznych z produkcji staje się normą.


Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Zdrowy budynek, czyli jaki?

Zdrowy budynek, czyli jaki? zdj. 2
Zdrowy budynek, czyli jaki? zdj. 3
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito