Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Drewno, kamień, a może… blacha? Oferta producentów okładzin ściennych nie była jeszcze tak bogata.
Źródło: Stone Master | Wnętrza możemy wykończyć niemal dowolnym materiałem. Przeszkodą może być tylko nasza wyobraźnia.
Jeszcze niedawno we wnętrzach królowały ukazujące egzotyczne miejsca fototapety oraz niezawodne boazerie. Potem zdecydowaliśmy się na minimalizm i postawiliśmy na biel ścian, często przełamywaną mocniejszym akcentem czarno-białej fotografii. Teraz zaś w dziedzinie wystroju wnętrz oraz wykończenia ścian panuje względna demokracja. O laur pierwszeństwa walczą jednocześnie materiały naturalne, drewno, kamień, jak i tworzywa sztuczne.
Jeśli znudziły nam się już pokryte ścianą farby, możemy zdecydować się na szereg innych pomysłów na oryginalne wykończenie wnętrz. Zastanówmy się, jak podkreślić styl domu lub mieszkania, jednak weźmy pod uwagę również względy praktyczne, jak łatwość montażu oraz czyszczenia – tak, aby dana okładzina ścienna nie przysparzała nam dodatkowych obowiązków. W tej kategorii niemal bezkonkurencyjna okazuje się być boazeria, którą swojego czasu okładaliśmy ściany przedpokoju lub nawet całe pomieszczenia. Boazeria diametralnie odświeżyła swój wygląd – producenci oferują nam wciąż nowe wzory oraz faktury drewna, pokazując, że materiał ten nie tak szybko odejdzie do lamusa. Obecnie łączymy różne gatunki drewna oraz zestawiamy ze sobą kontrastujące kolory. Oprócz nowoczesnej boazerii decydujemy się również na płyty fornirowane, zbudowane z cieniutkich warstw drewna naklejanych na płytę MDF lub sklejkę. Rysunek drewna możemy układać równolegle lub prostopadle do podłogi, tworząc tym samym niezwykłe wzory.
Do łask wraca także korek. Jest to sposób nie tylko na ozdobienie pomieszczenia, ale także na polepszenie jego izolacyjności akustycznej oraz cieplnej. Korek ponadto pochłania nadmiar panującej w pokoju wilgoci. Mimo walorów tego materiału najczęściej nie decydujemy się na wykończenie w ten sposób całego pomieszczenia – dążymy do minimalizmu i, jeśli decydujemy się na ten rodzaj drewna, ozdabiamy nim zazwyczaj jedną ze ścian bądź jej fragment.
Regułę „mniej czyni więcej” stosujemy także wykończając wnętrze za pomocą kamienia naturalnego. Kamień stanowi zbyt mocny akcent, by zastosować go na wszystkich ścianach w pomieszczeniu. Materiał ten to najgroźniejszy konkurent płytek ceramicznych – coraz częściej decydujemy się na kamień w kuchni w bezpośrednim sąsiedztwie blatu, ze względu na trwałość powierzchni oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, parę wodną, zanieczyszczenia.
Źródło: INCANA | Okładzina kamienna lub z kamiennych konglomeratów może stanowić piękne oraz funkcjonalne uzupełnienie naszej kuchni.
Okładziny kamienne do stosowania we wnętrzu mają najczęściej formę płytek o grubości około 3 mm. Co prawda, ozdobienie ściany kamieniem nie jest rozwiązaniem najtańszym, ale zdecydowanie bardzo efektownym i – co najważniejsze – na lata. Odpowiednio wykonane oraz prawidłowo pielęgnowane kamienne okładziny to materiał praktycznie niezniszczalny, który dodatkowo z wiekiem nabiera charakteru.
Źródło: Stone Master | Okładziny kamienne zdecydowanie podkreślą charakter przestronnego, surowego wnętrza, urządzonego w stylu minimalistycznym.
„Surowa forma kamienia dekoracyjnego stanowi doskonałe tło dla wyeksponowania we wnętrzu designerskich mebli i elementów wyposażenia stworzonych przez topowych, współczesnych projektantów – twierdzą eksperci firmy Stone Master. Kamień sprawdzi się w we wszystkich tych realizacjach, gdzie przyszli użytkownicy szukają kontaktu z naturą i chcą przebywać wśród naturalnych materiałów. Głównym atutem tej okładziny jest jej nieregularność i swoista „dzikość”. Rysunek nieregularności materiału, jego światłocień stanowi już ozdobę samą w sobie, ale można go także łączyć z prostymi, gładkimi tkaninami. Doskonale komponuje się z wyposażeniem w stylu minimalistycznym” - podkreślają.
Źródło: INCANA | Kamienne okładziny to materia, który dodatkowo z wiekiem nabiera charakteru.
Kamieniem często używanym do zdobnictwa jest granit – dość łatwo się go tnie i poleruje. We wnętrzach stosuje się również piaskowiec, marmur, łupek, trawertyn i wapień. Rodzaj kamienia powinniśmy dobrać do pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany.
Czy wiesz, że...?
|
Jeśli chcielibyśmy jednak trochę zaoszczędzić, a mimo to cieszyć się pięknem kamienia, wybierzmy okładziny z konglomeratów kamiennych, które oferuje m.in. firma INCANA. Materiały tego typu do złudzenia przypominają kamień naturalny.
Kolejnym polecanym przez projektantów i jeszcze bardziej awangardowym rozwiązaniem jest użycie… blachy lub pleksi do celów dekoracyjnych. Materiały te, mimo iż wcześniej kojarzyły się z wystrojem siedzib firm, teraz znajdują zastosowanie we wnętrzach domów jednorodzinnych. Różnokolorowa blacha oraz pleksi w dowolnych odcieniach zapewnią nam niecodzienną grę świateł. Światło słoneczne będzie odbijać się od blachy, dodatkowo rozświetlając wnętrze, pleksi natomiast – przepuści wiązkę światła do innych pomieszczeń.
Do wykończenia ścian stosujemy coraz szerszą gamę materiałów. Inspiracji szukamy nie tylko w naturze, ale także świecie techniki.
Autor: Iwona Bortniczuk
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: