Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Jak odnowić ścianę pokrytą tapetą?
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Hałas w szpitalach przekracza normy - potwierdzają to badania. Jak architektura może pomóc? zdj. 9

Hałas w szpitalach...

WHO zaleca by hałas w szpitalach wynosił nie... >>
Gdzie można wykorzystać gładź gipsową? zdj. 2

Gdzie można wykorzystać...

Gładź gipsowa to materiał wykończeniowy,...>>
Muniak: nowoczesność i komfort w projektowaniu biur zdj. 4

Muniak: nowoczesność i...

Współczesne biura to już nie tylko... >>
Panele sufitowe imitujące drewno zmieniają oblicze wnętrz zdj. 3

Panele sufitowe imitujące...

Drewno, czyli materiał od wieków ceniony za...>>
Przywracając blask historii: biuro we wrocławskiej Renomie, czyli upcykling w stylu art déco zdj. 5

Przywracając blask...

Biuro zlokalizowane na 2. piętrze... >>
Beton - wnętrzarski hit zdj. 4

Beton - wnętrzarski hit

To już kolejny rok, w którym jednym z...>>
Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób...>>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna... >>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Jak odnowić ścianę pokrytą tapetą?

01-09-2017

Tapeta to popularne rozwiązanie dające szerokie możliwości aranżacyjne – zarówno pod względem dostępnych wzorów, jak i gamy kolorystycznej. Przychodzi jednak czas, gdy nawet najtrwalsza tapeta traci swoją pierwotną estetykę. Co możemy wówczas zrobić i jakie rozwiązania do tego wykorzystać?


Dawno już tapeta przestała kojarzyć się z mało estetyczną dekoracją, za którą można było ukryć ewentualne niedoskonałości ściany i w stosunkowo łatwy sposób przykryć dużą powierzchnię. Dziś możemy wybierać spośród najróżniejszych faktur i kolorów, a także spersonalizować produkt, tworząc taki, na którym nadrukowane będzie np. zdjęcie najbliższej rodziny lub też ulubionego miejsca wakacyjnych wojaży. Tapety mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników – bez względu więc na to, czy chcemy po prostu zmienić aranżację wnętrza czy też pozbyć się od dawna już niechcianej, wyblakłej ozdoby, musimy zrealizować nasz pomysł krok po kroku i dobrze przygotować się do pracy.


Wygodny wjazd na posesję zdj. 1

fot. FFiL Śnieżka S.A.


Malowanie czy zrywanie?


W przypadku renowacji ściany pokrytej tapetą mamy do wyboru w zasadzie trzy drogi. Najprostsza to przyklejenie na starą tapetę nowej warstwy. Możemy również pomalować ją farbą nawierzchniową, odświeżając tym samym wygląd powierzchni lub także całkowicie zerwać i zastąpić dotychczasową dekorację innym, nowym rozwiązaniem. To, na jaką opcję ostatecznie się zdecydujemy, oprócz naszych gustów, powinno być też uzależnione od stanu podłoża oraz od rodzaju tapety.


Pierwszym krokiem jest więc skontrolowanie tapety pod względem ewentualnych uszkodzeń i zabrudzeń. Jeśli się odkleja, jest poważnie zniszczona, poodrywana i mocno pokryta plamami oraz kurzem, jej malowanie może nie przynieść oczekiwanych efektów. Gdy jednak stwierdzimy, że dekoracja dobrze trzyma się ściany i jest w dobrym stanie, możemy się pokusić o jej pomalowanie. Weźmy też pod uwagę to, z jakiego rodzaju materiałem mamy do czynienia. – Dobrej jakości papierowe tapety można malować bez zrywania ich ze ściany, winylowe należy usunąć. Tapety z włókna szklanego generalnie malujemy mocnymi farbami lateksowymi, należy również stosować się do zaleceń producenta tapet – tłumaczy wyjaśnia Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń FFiL Śnieżka SA. – Do malowania tego typu dekoracji z włókna szklanego można wykorzystać na przykład farbę lateksową Śnieżka Barwy Natury. Trzeba wcześniej zadbać o przygotowanie podłoża – dodaje ekspert.


Powierzchnię oczyszczamy więc z kurzu, a jeśli to konieczne, delikatnie zmywamy również wodą z mydłem malarskim. Gdy podłoże całkowicie wyschnie, pokrywamy je wybraną farbą nawierzchniową, zgodnie z zaleceniami jej producenta. Warto pamiętać, że przy malowaniu tapet papierowych (szczególnie przy pierwszej warstwie wyrobu) mogą być widoczne pęcherze, które pojawią się, gdy materiał nasiąknie farbą. Znikną one zaraz po wyschnięciu farby, dlatego należy wstrzymać się z aplikacją drugiej warstwy produktu, do momentu, gdy powierzchnia będzie ich pozbawiona.


Ściany na nowo


Czasem stan tapety nie pozwala na jej pomalowanie i zaklejenie lub też jesteśmy zdeterminowani, aby uzyskać całkowicie nową aranżację. Wówczas starą dekorację trzeba usunąć. Będzie to bardziej czasochłonne niż przy samym odmalowaniu, jednak może przynieść lepszy efekt i odmienić charakter pomieszczenia.


Pracę zaczynamy od zerwania tapety na całej powierzchni. Należy zrobić to dokładnie, usuwając również wszelkie pozostałości kleju – pomoże nam w tym wykorzystanie nożyka i szpachelki. Nierzadko zdarza się, że pod tapetą można natknąć się także na „niespodzianki” w postaci rys, pęknięć czy ubytków – konieczne jest wówczas ich oczyszczenie i wypełnienie, np. z użyciem masy naprawczej. – Po usunięciu tapety i odpyleniu podłoża, należy je zagruntować gruntem polimerowym uniwersalnym ACRYL-PUTZ® GU 40. Jeśli chcemy uzyskać gładką, gotową do malowania powierzchnię, dobrym rozwiązaniem będzie następnie całościowe nałożenie gotowej do użycia gładzi szpachlowej, np. ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ – mówi Dariusz Wróbel.


Gotowa gładź zapewnia szybką pracę. Produkty takie jak ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ, niezużyte, po szczelnym zamknięciu zachowują przydatność do dalszego stosowania. To pozwoli nam przechowywać je bez obaw, że stracą swoje właściwości. Bez względu na rodzaj wybranego wyrobu, przy aplikacji trzeba stosować się do zaleceń producenta. Nałożoną gładź po wyschnięciu szlifujemy, dokładnie odpylamy i pokrywamy jeszcze cienką warstwą gruntu, co pozwoli „zebrać” ewentualne pozostałości pyłu. Potem podłoże możemy pomalować, nakładając wcześniej odpowiednią farbę podkładową.


Renowację ścian pokrytych tapetą można wykonać samodzielnie według powyższych wskazówek. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, lepiej skorzystać z pomocy fachowca. Zanim przystąpimy do działania, warto mieć już wizję tego, jak ma prezentować się odnowione wnętrze. Zamiana dotychczasowej dekoracji ścian będzie wiązać się z koniecznością odsunięcia mebli i usunięcia ściennych ozdób – można więc potraktować prace, jako dobrą okazję do metamorfozy całego pomieszczenia.


Galeria - budoskop.pl Porady | Jak odnowić ścianę pokrytą tapetą?

Jak odnowić ścianę pokrytą tapetą? zdj. 2
Jak odnowić ścianę pokrytą tapetą? zdj. 3
Jak odnowić ścianę pokrytą tapetą? zdj. 4
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito