Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Domy wielu Polaków zyskują na Boże Narodzenie specjalny wygląd – pełen koloru, światła i ciepła. Ponadczasowa biel – dla tradycjonalistów, skontrastowana z czernią – dla miłośników nowoczesnych stylizacji, czerwień połączona z zielenią – dla osób lubiących awangardowe rozwiązania, a to wszystko okraszone elementami miedzi, złota bądź srebra. Dodajmy jeszcze do wystroju odrobinę metalicznych dodatków, które pięknie odbijają światło, a z pewnością zrobi się magicznie. Celebrowanie świąt czas zacząć!
Większość Polaków lubi świąteczną oprawę – jesteśmy przywiązani do tradycji i symboli Bożego Narodzenia i nie wyobrażamy sobie świąt bez choinki. W każdym domu może ona wyglądać zupełnie inaczej – elegancko, nowocześnie, a nawet awangardowo. W dekorowaniu pomieszczeń na święta przejawia się bowiem również nasza indywidualność.
fot. FFiL Śnieżka S.A.
Dekoracja cała w bieli sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu, jednak szczególnie atrakcyjnie będzie prezentować się w tych z nutą tradycji. Dostarczy nam miłego skojarzenia ze śniegiem, gdy na zewnątrz będzie go brakować, stając się namiastką pragnienia o białych świętach. W pastelowych wnętrzach, które mają w sobie sporą dozę słodyczy, np. w odcieniach rozbielonych fiołków, uroczo będzie wyglądać monochromatyczna choinka z prostym sznurem lampek, pełna białych kokard. Motyw ten można powtórzyć w skomponowanych w podobnym stylu stroikach, które umieścimy przy kominku, na stolikach kawowych, komodzie z lustrem czy drzwiach. – Miłośnicy vintage elegancką, zimową oprawę mogą wzbogacić o nieoczywiste, naturalnie beżowe akcenty dekoracyjne, na przykład wigilijny stół ozdobić lnianymi bieżnikami i serwetami, a krzesła kokardami zaplecionymi z tego samego materiału – radzi Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA. Ponadto całą aranżację warto ocieplić dodatkami w kolorze złota, zwłaszcza jeśli lubujemy się w stylistyce glamour. Dzięki drobnym, metalicznym akcentom nasz dom będzie prezentował się szczególnie elegancko. Świąteczne drzewko udekorujmy zatem dodatkowo złocistymi bombkami, które pięknie odbijają światło i tworzą magiczny nastrój, a na stole umieśćmy kandelabry i inne mniejsze bibeloty w podobnym odcieniu. Kryształy, biała zastawa – i dom jest w pełni gotowy na przyjazd gości.
Biel jest nie tylko urokliwa sama w sobie, lecz także idealnie komponuje się z czernią – podobnie jak jasny śnieg z ciemną ziemią. Atramentowy bieżnik na białym obrusie, metaliczne bombki w podłużnych wazonach, kryształowe kieliszki, dwukolorowa zastawa, a na niej złocone jesienne liście jako dekoracja – czemu nie? Takie zestawienie z pewnością przykuje uwagę gości podczas wigilijnej wieczerzy. A może w centrum uwagi widowiskowa czarna choinka, przybielona na szczycie? Efekt ombre, delikatny sznur lampek i nie potrzeba już nic więcej, aby zachwycać. – Rolę nowoczesnego drzewka świątecznego może pełnić również niekonwencjonalna, drewniana instalacja w kolorze hebanowym umieszczona na jednej ze ścian czy ozdobne satynowe poduszki różnej wielkości ze złotym bądź srebrnym ornamentem na podeście – podpowiada Anna Szymaszek. Zamiast tradycyjnych stroików wybierzmy dekoracje w postaci świątecznych napisów do umieszczenia na komodach. Takie niestandardowe rozwiązania z pewnością wymagają odwagi i nowoczesnego podejścia w aranżacji wnętrz, ale mamy pewność, że na długo zapadną w pamięć uczestnikom świątecznej biesiady. Lubią dużo światła, dlatego warto zastosować rozproszone punkty świetlne w postaci świec w metalicznym szkle. Wskazany jest minimalizm. Dobrym tłem dla czarno-białych dodatków będą ściany w odcieniach szarości.
Święta to jednak nie tylko biel, lecz także czerwień i zieleń – to właśnie z tymi dwoma barwami szczególnie kojarzy się czas Bożego Narodzenia. Pierwsza przywodzi na myśl strój Świętego Mikołaja, a druga świąteczne drzewko. Choinka zawsze prezentuje się dobrze w czerwonej oprawie – przyozdobiona malinowymi ozdobami. – Jeśli nasze mieszkanie jest przestronne, awangardowo, a przy tym niezwykle interesująco, będzie wyglądać również instalacja choinkowa stworzona z drabiny, pomiędzy ramionami której zawiesimy czerwono-zielone bombki – mówi Anna Szymaszek. Czerwień jest charakterystyczna także dla urokliwych roślin doniczkowych – poinsecji, popularnie nazywanych gwiazdami betlejemskimi. Nie powinno zabraknąć ich w naszym domu, jeśli decydujemy się na rubinową aranżację. Osoby, które lubią eksperymentować z wystrojem swojego M, mogą podkreślić dodatkowo kontrastowość tych dwóch świątecznych kolorów, przykrywając stół na wigilijną wieczerzę eleganckim, czerwonym obrusem, do którego dobiorą zastawę w tym samym odcieniu oraz kryształowe kieliszki i serwety w tonacji głębokiej zieleni. Całość wystroju można uzupełnić ponadto nowoczesnymi dekoracjami z bombek.
Ulice miast i sklepy zdobią już dekoracje, a w radio coraz częściej można usłyszeć bożonarodzeniowe składanki, na czele z popularnym singlem zespołu Wham! – „Last Christmas”. Czuć ducha świąt. Niech zawita on także do naszych domów dzięki pięknej dekoracji. Dużo radości sprawi wykonanie jej własnoręcznie wraz z rodziną – z pewnością będzie wówczas niezwykle oryginalna i „taka nasza”.
Galeria - budoskop.pl Wnętrza Porady | Jak przygotować dom na święta?
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: