Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Beton architektoniczny stał się niezwykle modnym materiałem wykończeniowym we wnętrzach. Na rynku pojawia się wiele ofert różnych producentów betonu. Czy to wszystko jedno jaki beton architektoniczny wybierzemy? Czy jedynym kryterium jest wygląd i cena? Jakie są warunki, aby cieszyć się nowoczesnym wnętrzem wykończonym betonem architektonicznym? Czy to prawda, że ozdobne płyty z betonu architektonicznego, są drogie i trudne w montażu? Czy nie obciążymy nim zbytnio ścian? Czy takie same płyty z betonu architektonicznego można stosować na ściany i posadzki? Czy płyty z betonu architektonicznego nadają się na obudowy kominków i na ogrodzenia? Czy elewacje z płyt betonowych są trwałe i jak je montować?
Beton architektoniczny to bardzo szerokie pojęcie. Dlatego pod tą nazwą kryją się elementy z lanego betonu w szalunkach, gdzie po ich zdjęciu mamy gotową powierzchnię. Drugi sposób to zastosowanie "betonu architektonicznego" w różnego rodzaju masach, które są nakładane i zacierane na ściany przy pomocy pacy. Trzeci sposób uzyskania dekoracyjnego wykończenia z betonu architektonicznego to prefabrykowane, gotowe płyty - panele ozdobne, które montuje się na wiele sposobów, począwszy od kotwienia na kotwach kamieniarskich, przez systemy listew montażowych na klejach montażowych kończąc.
fot. LUXUM
Który sposób wybrać? Który z nich ma najlepsze opinie? Opinie tych materiałów są subiektywne i wyrażają je osoby, które mają bądź miały do czynienia z betonem architektonicznym począwszy od konsumentów i montażystów, a skończywszy na producentach i dystrybutorach betonu architektonicznego.
Beton architektoniczny - szalunkowy. Zaleta to efekt dekoracyjny bez widocznych łączeń i naturalny wygląd. Natomiast ma on swoje wady. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu końcowego, gdyż nie mamy nad nim najmniejszej kontroli. Raz uda się uzyskać piękną ścianę idealnie wybarwioną o odpowiedniej strukturze, a innym razem możemy otrzymać niejednolitą strukturę, pęknięcia i nieestetyczne plamy.
Beton architektoniczny występuję również w masach. Jest przede wszystkim lekki, łatwo dostępny a transport bezpieczny. Może mieć wiele odcieni i kolorów. Jest stosunkowo tani w zakupie. Jednak efekt końcowy zamiast przypominać beton naturalny wygląda niczym tynk. Beton architektoniczny w masie wygląda dobrze na zdjęciach natomiast na żywo nie jest to efekt naturalny.
fot. LUXUM
Beton architektoniczny w płytach - beton prefabrykowany w płytach występuje w licznych rozmiarach i formach, a nawet kolorach. Płyty z betonu architektonicznego są o wiele tańsze od betonu szalunkowego, a efekt końcowy możemy przewidzieć. Jednak jedynie w płytach z betonu architektonicznego występuje tak duża różnorodność rozmiarów czy struktur. Płyty z betonu architektonicznego mogą mieć różny skład, różną wytrzymałość i jednorodność estetyczną. W tym przypadku dużo zależy od producenta takich płyt, jego umiejętności produkcyjnej, zastosowania opracowanej mieszanki i przede wszystkim przykładania wagi do jakości produktu. Beton architektoniczny w płytach można podzielić na beton GRC, beton zbrojony zbrojeniem rozproszonym w postaci włókien polipropylenowych lub szklanych oraz beton Luxum, bez zawartości sztucznego zbrojenia.
Ważnym jest aby wybrać płyty z betonu bez zawartości sztucznych włókien. Beton architektoniczny Luxum to najnowszy rodzaj betonu architektonicznego w płytach. To specjalnie opracowana wysokojakościowa mieszanka betonowa i unikalny sposób produkcji i dojrzewania gotowych płyt z betonu architektonicznego. Płyty z betonu architektonicznego od Luxum to w 100% naturalny beton bez zawartości sztucznych włókien. Dzięki innowacyjnej technologii produkcji jest bardzo wytrzymały, a przy tym nie pyli i nie koroduje. Struktura jest przyjemna i gładka w dotyku, widoczne są także głębokie pory (raki). Płyty te są bardzo łatwe w montażu. Można je swobodnie docinać zarówno na sucho jak i na mokro, podobnie jak płytki ceramiczne. Bez problemu można wycinać wszelkiego rodzaju otwory. Co bardzo istotne płyty z betonu architektonicznego Luxum są mrozoodporne i UV odporne. Mają wysoką odporność udarności cieplnej, wobec tego znajdują zastosowanie nie tylko na ściany, elewacje, ogrodzenia, ale także kominki. Niska nasiąkliwość płyt betonowych Luxum powoduje, że można je stosować również w łazienkach. Co ważne płyty te mają wysoką klasę ścieralności i z powodzeniem znajdują zastosowanie na podłogach. Płyty mogą być klejone klejem cementowym, takim jak kamień czy płytki, w klasie C2 TE S2. Z obróbką jak i montażem płyt poradzi sobie każdy fachowiec zajmujący się układaniem płytek ceramicznych, gresowych czy kamiennych. Nawet płyty w rozmiarze 120x60cm z betonu architektonicznego Luxum można kleić na ściany z GK i z innych lekkich materiałów, a nawet na elewacje z ociepleniem ze styropianu. Oczywiście przed zastosowaniem płyt z betonu, za każdym razem najlepiej zasięgnąć opinii producenta. Jedną z najważniejszych cech okładzin betonowych Luxum jest ich wysoka estetyka. Naturalna, ale jednocześnie uporządkowana, co daje pewność, że zaplanowany dekoracyjny efekt końcowy nie będzie różnił się od naszych wyobrażeń i oczekiwań.
Podsumowując, można zrealizować marzenia o fantastycznych, nowoczesnych dekoracjach w minimalistycznym stylu bez problemów i ponoszenia nieprzewidzianych kosztów.
Galeria - budoskop.pl Porady Wnętrza | Jak wybrać najlepszy beton architektoniczny
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: