Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl Wnętrza porady wypunktowanie Poufność w biurach
Zobacz:

Firmy z Artykułu

Zobacz też:

Hałas w szpitalach przekracza normy - potwierdzają to badania. Jak architektura może pomóc? zdj. 9

Hałas w szpitalach...

WHO zaleca by hałas w szpitalach wynosił nie... >>
Gdzie można wykorzystać gładź gipsową? zdj. 2

Gdzie można wykorzystać...

Gładź gipsowa to materiał wykończeniowy,...>>
Muniak: nowoczesność i komfort w projektowaniu biur zdj. 4

Muniak: nowoczesność i...

Współczesne biura to już nie tylko... >>
Panele sufitowe imitujące drewno zmieniają oblicze wnętrz zdj. 3

Panele sufitowe imitujące...

Drewno, czyli materiał od wieków ceniony za...>>
Przywracając blask historii: biuro we wrocławskiej Renomie, czyli upcykling w stylu art déco zdj. 5

Przywracając blask...

Biuro zlokalizowane na 2. piętrze... >>
Beton - wnętrzarski hit zdj. 4

Beton - wnętrzarski hit

To już kolejny rok, w którym jednym z...>>
Stąpając po pewnym gruncie w gastronomii zdj. 2

Stąpając po pewnym gruncie...

Odwieczny dylemat przy wyborze materiału, z... >>
Jak malować, żeby nie marnować? Remont oszczędnie i w zgodzie ze środowiskiem zdj. 2

Jak malować, żeby nie...

Remont domu lub mieszkania w sposób...>>
Wymiana drzwi wewnętrznych - jak je wybrać i zamontować? zdj. 3

Wymiana drzwi wewnętrznych...

Sezon remontowo-budowlany na dobre zaczyna... >>
Co zamiast sufitu podwieszanego? zdj. 2

Co zamiast sufitu...

Często generalny wykonawca wraz z inwestorem...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl Wnętrza porady

Poufność w biurach

28-10-2014

Akustyka biura jest jednym z elementów, którym coraz szerzej poświęca się uwagę aranżując siedzibę firmy. W dużej mierze uwaga skupia się jednak na odpowiednim wyciszeniu powierzchni typu open space, na której pracuje wiele osób. Tymczasem z biznesowego punktu widzenia nie mniej ważne są strategiczne gabinety - szefów i osób kluczowych, jak prawnicy lub księgowi. Odpowiednia izolacja akustyczna pomieszczeń zabezpiecza przed przypadkowym wydostaniem się tajemnic firmy na zewnątrz.


Gdy właściciel i osoby zarządzające firmą myślą o siedzibie najczęściej wyobrażają sobie nowoczesny, szklany biurowiec, designerskie wnętrza, modne ostatnio pokoje relaksacyjne dla pracowników, ergonomiczne sprzęty zapewniające wygodę i zaawansowane rozwiązania techniczne wokół. To aspekty ważne na pierwszy rzut oka. Jednak dla bezpieczeństwa firmy nie mniej istotna jest akustyka pomieszczeń. Szczególnie tych, w których omawiane są sprawy strategiczne dla firmy jak gabinety szefów, księgowych, czy prawników. Poruszane tam tajemnice przedsiębiorstwa warte są nierzadko dziesiątki milionów złotych. Ich przypadkowe ujawnienie wynikające ze złej izolacji akustycznej gabinetu przyczynić się może do strat przedsiębiorstwa lub w najgorszym wypadku nawet do upadku firmy. Sprawy najwyższej wagi nie powinny „wyciekać” nie tylko na zewnątrz, w początkowej fazie zazwyczaj nie powinni o nich wiedzieć nawet pracownicy firmy.


Rockfon Poufność w biurach  zdj. 1

fot. Rockfon | Linie sufitów Rockfon dB zapewniają najwyższe parametry pochłaniania i izolacyjności dźwięków.


Największe afery związane ze szpiegostwem przemysłowym ujawnionym w globalnych koncernach obejmowały wyniesienie pilnie strzeżonej dokumentacji technicznej, receptury produktów spożywczych oraz planów firmy. Najgłośniejsze sprawy wycieku tajnych danych ujawnione w Polsce związane były z nieodpowiednim zabezpieczeniem danych osobowych. Dużo się o nich mówi, gdyż dotyczą milionów obywateli. Jednak tajemnice firmy wyciekają nie tylko przez skopiowanie dysków i dokumentacji. Przypadkowo podsłuchana rozmowa może przynieść kolosalne straty.


Techniczne sposoby zapewnienia poufności w biurze


Istotne dla bezpieczeństwa firmy są odpowiednie zabezpieczenia techniczne jak monitoring, alarmy, strefy z systemami kontroli dostępu. Coraz więcej firm inwestuje w nowinki technologiczne, ale zmieniło się także podejście do aranżacji biur. Jednym z ważnych elementów, na które inwestorzy i architekci zwracają uwagę jest akustyka. Dotyczy głównie powierzchni otwartych, choć jak przyznają eksperci techniczni firmy Rockfon coraz większa jest świadomość izolacji akustycznej sąsiadujących ze sobą pomieszczeń.


Dlaczego izolacja jest tak ważna? Zamknięcie drzwi do gabinetu lub sali konferencyjnej nie zawsze zapewni poufność prowadzonych rozmów. Dźwięk przenika z pomieszczenia do pomieszczenia przez drzwi, ściany, podłogi i przestrzenie ponad sufitami podwieszanymi.


Rockfon Poufność w biurach  zdj. 2

fot. Rockfon | Dźwięki w biurze przenikają przez drzwi, podłogi, ściany. Odpowiednia izolacja akustyczna wnętrz jest ważna dla zachowania tajemnic firmy.


Istnieją dwa główne sposoby zwiększenia prywatności we wnętrzu. Trzeba poradzić sobie z izolacją dźwięków, ale też z ich pochłanianiem. By zapewnić poufność można użyć materiałów izolacyjnych. Bardzo skuteczne w sensie izolacyjności jest też zastosowanie pełnowymiarowych ścian, tj. od stropu do stropu. Jednak to rozwiązanie jest mało wygodne. Zwłaszcza w nowych biurowcach, gdzie mamy podnoszone podłogi i podwieszane sufity. Jak wyjaśniają eksperci z Rockfon ściana wybudowana na stałe sprawia też trudności organizacyjne. Nie można wówczas szybko i bez większych kosztów przebudować pomieszczeń, by dopasować biuro do aktualnych potrzeb firmy. Znacznie bardziej elastycznym rozwiązaniem jest więc wybudowanie lekkich ścian działowych od podłogi do sufitu podwieszanego. Aby osiągnąć przy tym taki sam poziom pochłaniania dźwięku, należy zastosować do zbudowania sufitu płyty o odpowiednio wysokiej izolacyjności akustycznej. Jeśli to nie wystarczy, nad ścianką, aż do stropu należy wbudować jeszcze dodatkowo łatwo montowalne i demontowalne płyty pionowe. Takie rozwiązanie nie ogranicza możliwości łatwego przesuwania ścian, a jednocześnie zapewnia poufność w gabinetach i salach spotkań.


Parametry izolacyjności dźwięków pomiędzy pomieszczeniami podawane są w wartościach dB, im jest ona wyższa, tym lepsza ochrona prywatności. W myśl przepisów minimalny poziom dźwiękoizolacyjności dla pomieszczeń biurowych wynosić powinien 35 – 45 dB, a dla mieszkań 50 – 60 dB.


Równie ważne jak izolacyjność jest też pochłanianie dźwięków. Nie można traktować tych dwóch parametrów oddzielnie, gdyż występuje między nimi bezpośredni związek. Wśród rozwiązań Rockfon znaleźć można moduły sufitowe z linii dB zaprojektowane właśnie do wnętrz o podwyższonym wymogu poufności. Płyty są jednocześnie dźwiękochłonne i zapewniają izolację akustyczną pomieszczeń komercyjnych na poziomie do 44 dB. Rockfon połączył pochłanianie i zatrzymywanie dźwięków w jednym rozwiązaniu, bo izolacja to za mało. Jeśli we wnętrzu mamy wysoki poziom dźwięków, jak np. w czasie ożywionej dyskusji, to przede wszystkim musimy je stłumić w pomieszczeniu, sprawić, by materiał je pochłonął. To przekłada się na lepszą zrozumiałość mowy, tym samym ludzie automatycznie mówią ciszej. Do sąsiednich pomieszczeń w rezultacie przenika mniej dźwięków.


Linia płyt sufitowych Rockfon dB wytwarzane są w technologii warstwowej. Przednia, widoczna w pomieszczeniu strona płyt pochłania dźwięki powstające w pomieszczeniu, a strona tylna – hałasy z instalacji biegnących pod sufitem podwieszanym i z sąsiednich pomieszczeń. Pomiędzy tymi dwiema warstwami znajduje się szczelna membrana, która zmniejsza przenoszenie dźwięków między pomieszczeniami.


Rockfon Poufność w biurach  zdj. 3

fot. Rockfon | Izolacja akustyczna – jak rozchodzą się dźwięki z pomieszczenia.


Galeria - budoskop.pl Porady | Poufność w biurach

Rockfon Poufność w biurach  zdj. 3
Rockfon Poufność w biurach  zdj. 4
Rockfon Poufność w biurach  zdj. 5
Rockfon Poufność w biurach  zdj. 6
Rockfon Poufność w biurach  zdj. 7
Rockfon Poufność w biurach  zdj. 8
Rockfon Poufność w biurach  zdj. 9
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito