Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Źródło: WIŚNIOWSKI | Brama wjazdowa będzie stanowiła wykończenie płotu.
Brama wjazdowa powinny współgrać ze stylistyką ogrodzenia oraz całego otoczenia. Sprawmy, aby stała się subtelnym przedłużeniem płotu, ozdabiała go, ale niezbyt się na jego tle wyróżniała. Kolejne kryteria wyboru to wygoda, komfort oraz bezpieczeństwo. Producenci bram oraz napędów mają tu szerokie pole do popisu.
Według obowiązujących przepisów brama zamykająca wjazd na posesję nie powinna być węższa niż 2,4 m. Jednak dla wygody użytkowników nie poleca się montowania bram o szerokości mniejszej niż 3 m. Konstrukcja bramy i jej skrzydeł wykonana jest najczęściej ze stali. Do wyboru mamy różne jej wypełnienia, np. tworzywo sztuczne i drewno. Niezależnie od materiału, którego użyjemy do wykończenia skrzydeł, konstrukcja musi im zapewnić sztywność, stabilność oraz wytrzymałość chociażby na silniejsze podmuchy wiatru.
Bramy wjazdowe rozróżniamy ze względu na sposób ich otwierania. W zależności od naszych potrzeb oraz aranżacji podwórka możemy wybrać przesuwną w wersji samonośnej i szynowej oraz skrzydłową (z jednym lub dwoma skrzydłami).
Źródło: WIŚNIOWSKI | Możemy zdecydować się na bramę skrzydłową, jeśli nasza działka jest wystarczająco duża.
Bramy przesuwne otwierają się na szynach i rolkach jezdnych wzdłuż ogrodzenia - mogą przesuwać się w jedną lub obie strony. Są dedykowane do małych posesji, wąskich działek lub po prostu takich, w których nie zaplanowano na podjazd oraz wjazd wiele miejsca. Brama skrzydłowa, której zamocowane na słupach ogrodzeniowych za pomocą łożyskowych zawiasów skrzydła otwierają się na boki, znajdzie zastosowanie raczej na większej działce z szerokim i swobodnym wjazdem. Jak podpowiadają eksperci firmy WIŚNIOWSKI, decyzja o wyborze typu bramy powinna być uzależniona od kilku czynników: „jeżeli wybierzemy bramę przesuwną musimy wcześniej sprawdzić, czy jest miejsce na swobodne jej otwarcie. Do pełnego otwarcia bramy potrzebna jest odległość, którą można obliczyć korzystając ze wzoru: szerokość światła wjazdu + rozstaw śrub fundamentowych + 400 [mm]. W przypadku, gdy zdecydujemy się na bramę dwuskrzydłową musimy pamiętać, że brama powinna otwierać się do wewnątrz posesji. Aby otworzyć bramę dwuskrzydłową musimy zapewnić miejsce na swobodny ruch skrzydeł. Przestrzeń potrzebna do swobodnego otwarcia bramy przy symetrycznym podziale skrzydeł wynosi: 1/2 szerokości światła otworu montażowego” – kontynuują.
Źródło: WIŚNIOWSKI | Bramy przesuwne będą najwygodniejsze w przypadku działek o małym metrażu.
Pamiętajmy, że bramy wjazdowe powinny być nie tylko dopasowane do ogrodzenia oraz stylu budynku, ale przede wszystkim zapewniać komfort jego użytkownikom. Ze względu na wygodę i funkcjonalność coraz częściej decydujemy się na montaż systemów automatycznych, które znacznie usprawniają codzienne korzystanie z bramy. Znajdziemy je m.in. w ofercie firmy WIŚNIOWSKI. O ileż łatwiejsze jest otwieranie bramy, kiedy służy do tego jeden mały przycisk na pilocie? Jeśli na napęd zdecydowaliśmy się już po zbudowaniu ogrodzenia i wstawieniu bramy, musimy sprawdzić, czy aby na pewno nadaje się ona do automatycznego otwierania. Decydujące będzie obsadzenie bramy oraz głębokość fundamentów pod nią. Następnie powinniśmy dobrać odpowiedni siłownik. Weźmy pod uwagę ciężar bramy, jej rodzaj oraz wymiary.
Sercem napędu bramy jest urządzenie sterujące, które za pomocą siłownika sprawia, że skrzydła otwierają się. Może być ono umieszczone na skrzydle lub w specjalnym słupie. Zamknięcie urządzenia w słupie ochroni mechanizm przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych oraz zabiegami nieproszonych gości. Tego typu bramy mogą współpracować także z fotokomórkami – po natrafieniu na opór brama powróci do pozycji otwartej. Tego typu zabezpieczenie jest tym bardziej istotne, jeśli na podwórku przebywają dzieci. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie lamp sygnalizacyjnych, które informują o zamykaniu lub otwieraniu bramy.
Kolejnym ważnym elementem systemu jest nadajnik. Możemy umieścić go w pilocie lub w np. w samochodzie w miejscu zapalniczki. Dzięki temu nadajnik będzie wysyłał informacje do zamontowanego w bramie odbiornika.
Źródło: WIŚNIOWSKI | Coraz częściej decydujemy się na bramy otwierane automatycznie.
Żadnym zaskoczeniem nie jest już fakt, że bramy wjazdowe możemy kontrolować poprzez telefony komórkowe. W tym przypadku nawet nasza odległość od bramy jest bez znaczenia. Niektóre z urządzeń mogą zostać bez problemu skonfigurowane z mechanizmami otwierania furtek, bram garażowych, a także rolet. Dzięki systemowi GSM będziemy mogli dostawać powiadomienia dotyczące np. prób sforsowania bramy czy też otwarcia skrzynki sterowniczej.
Aby brama zabezpieczała nasz dom oraz wpływała na komfort użytkowników, oprócz podstawowych decyzji dotyczących sposobu jej otwierania (przesuwnie lub tradycyjnie), zastanówmy się także nad napędem automatycznym. Dzięki paru dodatkowym urządzeniom ochronimy naszą posesję przed wtargnięciem nieproszonych gości.
Czy wiesz, że...?
Brama wjazdowa powinny współgrać ze stylistyką ogrodzenia oraz całego otoczenia. Sprawmy, aby stała się subtelnym przedłużeniem płotu, ozdabiała go, ale niezbyt się na jego tle wyróżniała.
|
Autor: Iwona Bortniczuk
Galeria - budoskop.pl Porady | Sezamie, otwórz się! Kilka słów o bramach wjazdowych:
lista aktualnościCopyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: