Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Tak jak w przypadku aranżacji wnętrza domu nawet najbardziej perfekcyjny wystrój potrzebuje zmiany, tak również ogrodowa przestrzeń wymaga czasami gruntownego przeobrażenia. Wytyczenie nowego biegu ścieżek, budowa dekoracyjnych skalniaków i rabat, zróżnicowanie ukształtowania terenu, nowe gatunki roślin potrafią ożywić przestrzeń i sprawić, że nie tylko otoczenie, ale i dom zmienią się nie do poznania. Ogrodową metamorfozę dosłownie i w przenośni dobrze jest zacząć od podstaw. Przemyślana aranżacja nawierzchni stanowić będzie bowiem uniwersalne płótno, na którym powstaną barwne obrazy. W tej roli świetnie sprawdzają się kostki brukowe. Ich bogata kolorystyka i zróżnicowane formy pozwalają na dowolne kształtowanie przestrzeni oraz dopasowanie stylu do upodobań domowników. Jeśli w ogrodzie mają dominować tradycyjne rozwiązania i proste ścieżki dobrze jest wykorzystać elementy imitujące naturalny kamień, jak bazalt (Polbruk Albena), czy granit (Polbruk Napoli w wersji płukanej). Swoją strukturą i kolorystyką nadadzą otoczeniu odrobinę szlachetności oraz klasycznego piękna, a dodając do nich nowoczesne akcesoria w postaci mebli lub donic w łatwy sposób można diametralnie zmienić styl ogrodowej kompozycji.
Źródło: Polbruk | Płyty Teriso pastele
W przypadku, kiedy utwardzona nawierzchnia ma odgrywać na posesji główną rolę, musi mieć ona nieco bardziej ozdobny charakter. W tym celu wykorzystać można trapezowe kostki brukowe o niewielkich rozmiarach, jak Polbruk Avanti czy Polbruk Paksos. Dzięki ich specjalnym kształtom możliwe jest bowiem budowanie kół i łuków oraz fantazyjnie profilowanych ścieżek. Dodatkowo, można połączyć ze sobą elementy o różnych kolorach, co jeszcze bardziej wyeksponuje ułożony wzór i podkreśli dekoracyjny wygląd nawierzchni.
Ogród to niezwykłe miejsce, które przyciąga i zachęca do pozostania w nim na dłuższą chwilę. By jednak było to możliwe dobrze jest przygotować do tego specjalny obszar. Może być to przydomowy taras, otwarte patio lub zadaszona altana, które będą gromadzić domowników i latem rozbrzmiewać radosnym śmiechem. Komfortowe użytkowanie zapewni utwardzona i równa nawierzchnia, pozwalająca ustawić tam ogrodowe meble i grilla.
Źródło: Polbruk | Kostki o dużych wymiarach świetnie sprawdzają się również jako materiał na taras. Po lewo Kostka brukowa City, po prawo Kostka brukowa Petra
W przypadku wyboru materiału należy jednak pamiętać, że są to miejsca narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych przez cały rok – latem na prażące słońce, zimą na śnieg i mróz. Na takie warunki przygotowane są betonowe płyty tarasowe np. Polbruk Teriso, które dzięki odpowiednim parametrom (niska nasiąkliwość, odporność na rozmrażanie i zamrażanie), a także dużym rozmiarom stworzą nie tylko solidną podstawę, ale również przyciągający wzrok i kuszący śródziemnomorskimi klimatami najważniejszy punkt w ogrodzie. Budując taras dobrze jest też wziąć pod uwagę fakt, że stanowi on nierozerwalny fragment całego ogrodu i powinien komponować się z nawierzchnią w pozostałej części posesji. Można więc wykorzystać płyty o neutralnej kolorystyce (Polbruk Teriso sahara i pastele) lub dla ułatwienia wyłożyć powierzchnię tą samą kostką brukową co alejki i podjazd. W tym wypadku odpowiednie będą duże i geometryczne elementy np. Polbruk City (16x12; 16x25; 16x16; 25x25 cm), Polbruk Ideo (19x16; 24x16; 29x16; 38x20; 20x12; 25x20; 26x12; 32x20 cm) lub nieco bardziej egzotyczne jak Polbruk Petra (36,4 x 26,8 cm). Te ostatnie dzięki zróżnicowanym fugom wewnętrznym imitują prawdziwy, łupany kamień, a wyłożony taras przypomina dzięki temu wyjątkowe, wschodnie aranżacje.
Czy wiesz, że...?
Każdy z nas potrzebuje czasami jakieś zmiany, która wprowadzi do naszego otoczenia powiew świeżości. Wiosna jest dobrą porą by taką przemianę przeprowadzić również w ogrodzie. Zmieniając trasy ścieżek i przygotowując ulubione miejsce rodzinnych spotkań w postaci słonecznego tarasu można stworzyć atrakcyjne tło stanowiące podstawę przyszłych kompozycji.
|
Galeria - budoskop.pl Porady | Wiosenne przebudzenie, czyli metamorfoza ogrodowej nawierzchni.
lista aktualnościCopyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: