Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Niegdyś rzadko zwracaliśmy uwagę na wygląd naszych drzwi. Miały spełniać one ściśle określone funkcje, dzielić i łączyć przestrzeń domu, a kwestie estetyczne odchodziły na dalszy plan. Obecnie jednak drzwi wewnętrzne traktuje się jako piękny mebel oraz niezbędny element wyposażenia, który zdecydowanie może odmienić wygląd naszego domu lub mieszkania.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli drzwi wewnętrznych – możemy wybierać spośród różnych wymiarów, faktur, kolorów oraz cech użytkowych. Zanim jednak zdecydujemy się na dane drzwi, warto przyjrzeć się ich konstrukcji, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu oraz o co powinniśmy zapytać sprzedawcę.
Źródło: Stolbud Włoszczowa
Drzwi wewnętrzne mogą różnić się nie tylko ceną, ale przede wszystkim konstrukcją. Na rynku dostępne są jej dwa podstawowe rodzaje: płytowa i płycinowa. Drzwi płycinowe nazywane są także ramowymi. Mają widoczną, odznaczającą się ramę wykonaną zazwyczaj z drewna litego lub klejonego warstwowo, aluminium lub PCV. Wypełnienia ram to tzw. płyciny – z drewna, materiałów drewnopochodnych, szkła, paneli PCV lub aluminium. Umiejscowione są one między poziomymi lub pionowymi szprosami, które przedzielają ramę. Zarówno w przypadku ram, jak i płycin możemy wybierać spośród przeróżnych powierzchni – tak, by jak najlepiej dopasować drzwi do wnętrza naszego domu.
W drzwiach płytowych natomiast do ramy przymocowuje się płyty wykonane z twardego, wytrzymałego materiału, co stabilizuje skrzydło. Okleja się ją płytami pilśniowymi HDF lub MDF, sklejką, płytą z drewna klejonego lub nawet taflą szkła. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wspomniane skrzydła z płyty pilśniowej, która charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacji akustycznej, a także wysoką gęstością, co stanowi informację dla klienta o tym, że drzwi będą wytrzymałe i odporne na paczenie. Oczywiście na rynku wciąż królują drzwi drewniane, które uchodzą za najbardziej naturalne, trwałe i eleganckie. Najczęściej spotykane są drzwi sosnowe, dębowe, bukowe, mahoniowe i jesionowe. Eksperci firmy Bertrand podkreślają, że do pomieszczeń eleganckich i urządzonych ze smakiem idealnie pasują drzwi z drewna litego – nadają one wnętrzu wyjątkowy charakter.
Dość dużą popularnością cieszą się również drzwi płytowo-płycinowe, które mają niewidoczną konstrukcję, jednak często imitują drzwi płycinowe ze względu na wytłoczenia w płytach. Wypełnieniem drzwi jest tu zwykle tzw. plaster miodu, czyli specjalny karton lub płyta wiórowo-otworowa, która daje drzwiom odpowiednią sztywność i sprawia, że cechują się one większą izolacją akustyczną.
Jeśli wybraliśmy już konkretną konstrukcję drzwiową, powinniśmy zastanowić się nad wykończeniem. Popularne płyty mogą mieć np. powierzchnię laminowaną, czyli okleinową. Okleina imituje rysunek niemal każdego rodzaju drewna. Drzwi okleić można również naturalnym fornirem, co jest rozwiązaniem zdecydowanie dużo bardziej efektownym. Warstwa naturalnego drewna, zabezpieczonego ponadto kilkoma warstwami impregnatów i lakieru, charakteryzuje się nie tylko naturalnym wyglądem, ale także wyjątkową trwałością. Stosunkową nowością na rynku są drzwi obłożone modyfikowanym fornirem, który dodatkowo podkreśli słoje drewna. Tego typu rozwiązania oferuje m.in. firma Stolbud Włoszczowa.
Źródło: Stolbud Włoszczowa
Oprócz drzwi drewnianych we wnętrzu pięknie prezentować się będą również drzwi szklane. To znakomite rozwiązanie dla mieszkań i domów o małym metrażu. Szkło będzie optycznie łączyć pomieszczenia, dzięki czemu zyskamy - przynajmniej wizualnie – więcej przestrzeni. Drzwi ze szklanym wypełnieniem sprawdzą się szczególnie w przypadku części reprezentacyjnej domu – w pokoju dziennym, salonie. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by przedzielić szklaną taflą sypialnię i położoną obok łazienkę. W tym przypadku dobrze jest wybrać szkło matowe, zza którego widać będzie jedynie kontury przebywającej w pomieszczeniu osoby. Ze względu na ogromną ilość dostępnych wzorów, kolorów i faktur z pewnością dobierzemy taki rodzaj szkła, który doskonale podkreśli charakter wnętrza. Szeroki wybór pięknie prezentujących się drzwi tego typu znajdziemy m.in. w ofercie firmy Interdoor.
Źródło: INTERDOOR Drzwi szklane
Oprócz wyglądu drzwi, ich koloru i faktury zdecydować także, jak powinny się one otwierać. Wybór w przypadku drzwi uchylnych jest bardzo prosty, jednak warto pamiętać, że w ofercie producentów stolarki drzwiowej znajdziemy również nietypowe rozwiązania, jak systemy przesuwne, łamane i wahadłowe. Wielką popularnością cieszą się szczególnie pierwsze z wymienionych, dzięki którym zaoszczędzimy powierzchnię mieszkania. Dają one wielką swobodę w aranżacji wnętrza – pomieszczenia możemy w zależności od potrzeby łączyć lub rozdzielać. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku kuchni połączonej z salonem, ale także w garderobie, sypialni i chociażby też spiżarni.
Źródło: INTERDOOR Drzwi przesuwne
Pamiętajmy, że drzwi powinny być nie tylko piękne i przyciągające wzrok, ale także funkcjonalne. Wybierzmy więc takie rozwiązanie, które pozwoli zarówno na dopełnienie charakteru wnętrza, jak i pomoże w jak najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni.
Autor: Iwona Bortniczuk
Galeria - budoskop.pl Porady | Drzwi wewnętrzne ozdobą:
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: