Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Konserwacja drewna
Zobacz:

Zobacz też:

Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 2

Renowacja i...

Efektywność energetyczna budynków ma istotny... >>
Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo -...

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,...>>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i...>>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Konserwacja drewna

18-05-2011

Wiosna to idealny moment na robienie gruntownych porządków nie tylko w domu, ale także wokół niego – na podwórku i w ogrodzie. Warto przeprowadzić dokładny przegląd zwłaszcza drewnianych powierzchni schodów, altanek czy też mebli ogrodowych – narażonych przez długie miesiące na działanie mrozu, śniegu oraz wilgoci. Jeśli chcemy przedłużyć trwałość drewna, pomyślmy o właściwej renowacji tego materiału – zwłaszcza po zimie.

 

konserrwacja drewna Tikkurila

Źródło: Tikkurila

 

Odświeżamy drewno


Wraz z nadejściem wiosny powinniśmy zrobić przegląd naszych drewnianych sprzętów w ogrodzie, elementów małej architektury, ogrodzeń itd. W przypadku, gdy powierzchnia lakieru i drewna będzie nosiła ślady zniszczenia, powinniśmy gruntownie ją odnowić. Przed przystąpieniem do nakładania odpowiedniego impregnatu przygotujmy odpowiednio powierzchnię, dokładnie ją osuszając. Drewno może schnąć na świeżym powietrzu, najlepiej w słońcu. Następnym krokiem jest usunięcie złuszczonej powłoki lakieru za pomocą papieru ściernego. Do mebli ogrodowych używajmy papieru 180, a do elementów małej architektury - 120. Często konieczne jest zeszlifowanie powłoki aż do surowego drewna – kiedy zniszczenia są znaczne. Potem musimy dokładnie oczyścić powierzchnię z pyłu i zanieczyszczeń. Na koniec konieczne będzie umycie drewna wodą z detergentem. Pamiętajmy, że od tego etapu zależy bardzo wiele. Jeśli odpowiednio przygotujemy materiał, impregnat wniknie głęboko w drewno i będzie je odpowiednio chronił.

 

Impregnaty – który najlepszy?


Warto poświecić trochę czasu na wybór najlepszego impregnatu. Powinniśmy jednak najpierw zastanowić się, jakie zadanie ma spełniać specyfik: chronić od wilgoci, ognia, grzybami i pleśnią czy też po prostu odświeżyć i pogłębić naturalny kolor drewna? Dużym zainteresowaniem cieszą się lakiery, zabezpieczające drewno od wielu różnych czynników. Dobrym pomysłem będzie nałożenie dwóch warstw ochronnych – lakieru i lakierobejcy. Ten drugi specyfik utworzy na powierzchni drewna transparentną powłokę z połyskiem, która dodatkowo podkreśli naturalny kolor materiału lub nawet nada mu inny, pożądany odcień. Pokrytą lakierem powierzchnię bez problemu poddamy zabiegom pielęgnacyjnym, jednak jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, będziemy zmuszeni do zeszlifowania całej warstwy preparatu.

 

Źródło: Tikkurila | Jeśli chcemy, by drewniane meble ogrodowe przez długie lata cieszyły się pięknym wyglądem, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej ich pielęgnacji.


Co lubi drewno


Doskonałym wyborem mogą okazać się impregnaty olejowe, które zabezpieczają od wilgoci, promieniowania UV, zarysowań i częściowo pleśni. Bogaty wybór takich preparatów oferuje m.in. fińska firma Tikkurila . Oleje naturalne od lat używane są w krajach skandynawskich, słynących z długich i mroźnych zim. „Istotą działania oleju jest fakt, iż wnika on w głąb wierzchniej warstwy drewna i chroni je od środka. Preparat nie tworzy przy tym zewnętrznej warstwy, dzięki czemu pory drewna pozostają otwarte, przez co zachowana jest wymiana powietrza. Dobry olej sprawia, że woda nie wsiąka w strukturę drewna, tylko spływa po jego powierzchni, co skutecznie zabezpiecza drewniane konstrukcje przed długofalowym, niszczącym działaniem wilgoci.” – twierdzą eksperci firmy Tikkurila .


Konserwacja mebli ogrodowych

Źródło: Tikkurila | Rodzaj impregnatu oraz sposób pielęgnacji powinniśmy dostosować do gatunku drewna, z jakiego wykonane są meble.

 

Olejowanie jest szczególnie wskazane w przypadku twardych gatunków drewna. Przy konserwacji i renowacji elementów drewnianych musimy również ściśle trzymać się zaleceń producenta – w znaczący sposób wpłynie to na odporność materiału na czynniki zewnętrzne. Nie bez znaczenia są również warunki, w których dokonujemy prac konserwatorskich. Wybierzmy na to raczej słoneczny dzień, w którym temperatura przekracza 10°, a wilgotność powietrza nie jest większa niż 80%. Inaczej drewno będzie schło dłużej, a kolejne warstwy preparatu nie wnikną w nie odpowiednio głęboko.

 

Olej nanosimy na wcześniej już olejowane lub surowe drewno za pomocą bawełnianej szmatki lub specjalnego mopa. Preparat wsmarowujemy wzdłuż słojów, cierpliwie czekając aż wniknie w strukturę drewna. Czynność powtarzamy kilkukrotnie. Następnie wycieramy nadmiar oleju i odstawiamy odnawiany przedmiot na 24 godziny do pełnego wyschnięcia. Pamiętajmy jednak, że jeśli raz przeprowadziliśmy olejowanie, musimy odnawiać warstwę oleju co jakiś czas. Zalecane jest powtarzanie zabiegu co około 6 miesięcy. Jeśli zauważymy punktowe uszkodzenia powierzchni, możemy poddać renowacji tylko dany fragment schodów, tarasów lub mebli ogrodowych – nie ma potrzeby odnawiania całości. Nie musimy się przy tym martwić odbarwieniami. Ponadto preparaty olejowe podkreślają rysunek drewna oraz jego naturalny kolor, dzięki czemu powierzchnie poddawane renowacji będą wyglądały pięknie i elegancko.

 

 

Pleśń i grzyby – nieproszeni goście


Oleje nie posiadają jednak w swoim składzie biocydów, które skutecznie chronią drewno przez działaniem niepożądanych intruzów – grzybów i pleśni. W przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz, warto zaimpregnować jego powierzchnię także innymi specyfikami.

 

 

 konserwacja drewna - elwacja z drewna

Odpowiedni środek powinien zabezpieczać przez sinizną, grzybami domowymi, grzybami pleśniowymi oraz owadami. Jeśli chcemy zapewnić drewnu jak najlepszą ochronę, potraktujmy impregnaty olejowe jako warstwę podkładową pod lakier i lakierobejcę. Stosowanie samego oleju nie oznacza jednak skazania naszych drewnianych mebli ogrodowych na inwazję grzybów i pleśni – unikniemy tego dzięki cierpliwej i częstej pielęgnacji.
 

 
 Źródło: Tikkurila | Szczególną opieką otoczmy te drewniane elementy, które są stale narażone na działanie wilgoci oraz zmiennych temperatur.  

 

Warto poświęcić kilka godzin na renowację drewnianych elementów. Dzięki temu drewniane schody, altanki i ogrodzenia nie tylko będą służyły nam przez długie lata, ale również dłużej zachowają świeżość i piękny wygląd.

 

Autor: Iwona Bortniczuk

 

Galeria - budoskop.pl Porady | Konserwacja drewna:

 

Konserwacja drewna Tikkurila 229
Konserwacja drewna Tikkurila 79
Konserwacja drewna Tikkurila 80
Konserwacja drewna Tikkurila
Konserwacja drewna Tikkurila 226
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito