Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji...
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Jak zapobiegać uszkodzeniom posadzek przemysłowych? zdj. 2

Jak zapobiegać uszkodzeniom...

Posadzki przemysłowe to jedne z... >>
Przejście bez barier, czyli dlaczego warto postawić na drzwi przesuwne? zdj. 2

Przejście bez barier, czyli...

Drzwi tarasowe to istotny element...>>
Bezpieczeństwo i ochrona przez cały rok. Co wybrać do domu - rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? zdj. 2

Bezpieczeństwo i ochrona...

Jak połączyć estetykę domu z jego... >>
Jaką posadzkę wybrać do garażu? zdj. 3

Jaką posadzkę wybrać do...

Odłożone na później, na kiedyś, jak już inne...>>
Projektowanie oddymiania klatki schodowej a wymogi prawne zdj. 1

Projektowanie oddymiania...

Polskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa... >>
Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 2

Renowacja i...

Efektywność energetyczna budynków ma istotny...>>
Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo -...

Galerie handlowe zaliczamy do budynków... >>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

...czyli jak zastosowanie nowinek...>>
Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,... >>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi

15-04-2024

Efektywność energetyczna budynków ma istotny wpływ na stan środowiska, nasze zdrowie i finanse. O ile nowe inwestycje powstają zgodnie z obowiązującymi przepisami i spełniają wymagania w tym zakresie, to w przypadku istniejących już obiektów wiele jest jeszcze do zrobienia. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem tempa renowacji, które zgodnie z unijnymi wymogami strategii dekarbonizacji w 2024 powinno wzrosnąć z 1 do 3%. Do włączenia się do tej budowlanej rewolucji zachęcają nie tylko oczywiste korzyści z termomodernizacji, ale też specjalne instrumenty finansowe oraz firmy z branży budowlanej. Jedną z nich jest Aluprof - lider w produkcji systemów aluminiowych dla budownictwa, oferujący rozwiązania spełniające najwyższe wymagania w zakresie termoizolacji, które dodatkowo wpisują się w wymagania programów rządowych.


Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 1

fot. ALUPROF


Renowacja = ekologia


Z punktu widzenia ochrony środowiska dużo lepiej jest modernizować istniejące już budynki niż stawiać nowe. Zużywamy wtedy mniej materiałów budowlanych, przedłużamy żywotność obiektu, zmniejszamy jego ślad węglowy. Podejmowanie działań renowacyjnych (z nastawieniem na termomodernizację) determinuje nie tylko rynek, ale także wdrażane regulacje. Jak podaje „Długoterminowa strategia renowacji budynków” (DSRB) - rządowy dokument określający działania niezbędne dla osiągnięcia efektywności energetycznej i niskoemisyjności budynków do 2050 roku - w Polsce istnieje 14,2 mln budynków, a znaczna ich część cechuje się niską efektywnością energetyczną i już wymaga, albo będzie wymagać, termomodernizacji. Z kolei znowelizowana dyrektywa UE w sprawie efektywności energetycznej nakłada na sektor publiczny konieczność renowacji minimum 3% całkowitej powierzchni budynków będących własnością administracji publicznej rocznie, co dodatkowo wpływa na rozwój tego rynku.


Wsparcie dla inwestorów


Przeprowadzenie termomodernizacji wymaga nakładów finansowych, co nierzadko powstrzymuje od rozpoczęcia prac lub odwleka je w czasie. Dlatego, aby pomóc inwestorom i przyspieszyć osiągnięcie założonych celów, odpowiednie organy uruchamiają narzędzia wsparcia finansowego. Jednym z nich jest program „Czyste powietrze” dla budynków jednorodzinnych. Choć kojarzy się z dofinansowaniem na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła, to obejmuje całość działań termomodernizacyjnych. W tym roku na realizację programu NFOŚiGW planuje przeznaczyć 5,4 mld zł, a pojedynczy inwestor może zyskać nawet 136 200 zł bezzwrotnej dotacji. Innym narzędziem wsparcia - przeznaczonym dla znacznie szerszej grupy odbiorców - jest „Fundusz Termomodernizacji i Remontów”, prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Znajdują się w nim np.: „Premia remontowa” dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych w wysokości 25% kosztów inwestycji, „Premia termomodernizacyjna” w różnych wysokościach dla budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej czy „Premia MZG” dla gmin oraz spółek.


Okno na efektywność - stolarka ma ogromne znaczenie


By cel inwestycji, jakim jest zwiększenie energooszczędności budynków, został osiągnięty, istotne jest zastosowanie produktów o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Nie należy jednak skupiać swojej uwagi wyłącznie na ociepleniu ścian czy dachu. Słabej jakości stolarka okienno-drzwiowa może odpowiadać za uciekanie nawet 20-30% energii cieplnej. Dlatego okna muszą spełniać odpowiedni parametr Uw określony w wymaganiach technicznych, który opisuje współczynnik przenikania ciepła. Im niższy, tym lepszą termikę zapewnia okno, a obowiązujące w Polsce normy wymagają, by nie był wyższy niż 0,9 W/(m2K). To ważne również pod kątem ubiegania się o wsparcie finansowe dla inwestycji.


- Od lat naszą misją jest dostarczanie inwestorom rozwiązań, które pozwolą im podnieść efektywność energetyczną budynków i tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce energetyczne, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko i stan ich finansów. W tym celu stale prowadzimy badania, inwestujemy w nowe technologie i wdrażamy kolejne innowacje. Przykładem są okna i drzwi w systemie MB-86N, które dzięki zastosowaniu szerokich przekładek termicznych o nowym kształcie oraz dwukomponentowej uszczelki centralnej, spełniają najwyższe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej, a ich współczynnik przenikania ciepła Uw w przypadku okien wynosi od 0,62 W/(m2K), natomiast dla drzwi od 0,8 W/(m2K) - podkreśla Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR firmy Aluprof.


Renowacja obiektów zabytkowych nie musi być problemem


Zwiększenie efektywności energetycznej w wyniku przeprowadzonej renowacji to jedno, ale w przypadku remontów obiektów objętych ochroną konserwatora zabytków kluczowe jest też uzyskanie określonego efektu wizualnego. Dodatkowe wyzwanie niejednokrotnie odstrasza część inwestorów, a tymczasem rynek oferuje produkty, które z powodzeniem łączą najlepsze parametry i umożliwiają stworzenie przestrzeni utrzymanej w stylu danej epoki. Takimi rozwiązaniami są dostępne w ofercie Aluprof okna MB-FERROLINE oraz MB-SLIMLINE o wąskich profilach i industrialnym charakterze. Swoim wyglądem imitują ono ślusarkę stalową, a jednocześnie umożliwiają uzyskanie bardzo dobrych parametrów technicznych konstrukcji. Co ważne, rozwiązanie MB-FERROLINE oferuje specjalne ościeżnice renowacyjne, dzięki którym nową stolarkę można zamontować bez konieczności usuwania starych ościeżnic i ryzyka uszkodzenia muru wokół okna, co ma szczególne znaczenie w przypadku wiekowych, zabytkowych budynków.


Szeroki wpływ efektywnych energetycznie budynków na społeczeństwo


Renowacja i termomodernizacja budynków niosą ze sobą szereg korzyści. Nieocieplone, nieszczelne obiekty cechuje duże zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich ogrzania, a to negatywnie wpływa na wysokość rachunków, poziom emisji gazów cieplarnianych i jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Termomodernizacja ma także znaczenie wizerunkowe. Organizacje - chcąc pokazywać swoje odpowiedzialne podejście do środowiska - coraz częściej na swoje siedziby wybierają budynki ekologiczne i efektywne energetycznie. To również ważna kwestia dla samorządów oraz instytucji publicznych. Poprzez tego typu inwestycje mogą one pokazać, że dbają o obywateli, umożliwiając im korzystanie z placówek edukacyjnych, szpitali i innych obiektów, które zapewniają komfortowe warunki podopiecznym i pracownikom, nie generują wysokich kosztów utrzymania i nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Nie można też zapominać o znaczeniu renowacji dla podniesienia walorów architektonicznych i estetycznych budynków - dzięki nim jesteśmy w stanie zachować piękne, nierzadko zabytkowe obiekty w doskonałej i niemal niezmienionej formie na kolejne lata. Korzyści z pewnością zauważą też inwestorzy branży nieruchomości - zmodernizowany obiekt zwiększa bowiem swoją wartość, podnosząc zysk ze sprzedaży czy wynajmu powierzchni.


Galeria - budoskop.pl Porady | Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi

Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 2
Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 3
Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 4
Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 5
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito