Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5 miliarda źródeł światła, które po zużyciu będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania. Dla wielu przedsiębiorców i zarządzających powierzchniami biurowymi i komercyjnymi kwestia prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym jest wyzwaniem. Tymczasem za nieodpowiednie gospodarowanie zużytym oświetleniem grożą surowe kary finansowe, a nawet zakaz prowadzenia działalności. Jak prawidłowo postępować ze zużytym oświetleniem w firmach i instytucjach?
Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerem - Ledvance, ruszają z kampanią edukacyjną „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”. Tym razem eksperci chcą zwiększyć świadomość kadry zarządzającej firmami oraz instytucjami, dotyczącą właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem.
fot. ElektroEko
ElektroEko to największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, i jako jedyna, działająca na zasadach non-profit. Jej misją jest wspieranie i edukacja Polaków w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Najnowsza odsłona kampanii „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci” skierowana jest do firm i instytucji będących wytwórcami elektroodpadów w postaci zużytego oświetlenia.
- Naszym celem jest zapoznanie przedsiębiorców i kadry zarządzającej firmami oraz instytucjami z przepisami dotyczącymi prawidłowego postępowania ze zużytym oświetleniem oraz pomoc w ich zagospodarowaniu. Dla firm, które chcą działać w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, odpowiednie postępowanie ze zużytym sprzętem oświetleniowym to kwestia kluczowa. Ponadto, wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że zaniedbania w tym zakresie mogą mieć poważne konsekwencje prawne - mówi Romuald Wojtkowiak, Dyrektor Branży Oświetleniowej w ElektroEko.
Jak podają eksperci Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, w II kwartale 2023 roku na rynek dostarczono około 692 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowo przemysłowej i 48 100 m kw. biurowej. Każda nowa inwestycja to setki, a nawet tysiące sztuk sprzętu oświetleniowego, który będzie za jakiś czas wymagał wymiany. Mimo, że w dobie ESG świadomość przedsiębiorców w zakresie zrównoważonego rozwoju rośnie, dla wielu z nich kwestie związane z prawidłowym postępowaniem ze zużytym oświetleniem nadal bywają wyzwaniem.
Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz Ustawą o odpadach, instytucjonalny wytwórca zużytego sprzętu oświetleniowego ma obowiązek pozbywać się tego odpadu we właściwy sposób. Nieodpowiednie gospodarowanie odpadami grozi surową karą, a nawet zakazem prowadzenia działalności oraz odpowiedzialnością karną dla kadry zarządzającej. Dodatkowo, część firm i instytucji objęta jest obowiązkiem prowadzenia ewidencji wytwarzanych odpadów oraz rejestracji Karty Przekazania Odpadu przy ich przekazywaniu.
Zużyte oświetlenie, to kategoria elektroodpadów, która obejmuje szeroką gamę źródeł światła i opraw oświetleniowych. Należą do nich świetlówki kompaktowe i liniowe, niskoprężne lampy sodowe, a także wysokoprężne źródła światła, w tym lampy sodowe, rtęciowe i metalohalogenkowe. Co ważne, do tej grupy zaliczają się także żarówki LED i tuby LED. Oprócz wymienionych źródeł światła, do zużytego sprzętu oświetleniowego zaliczamy również oprawy oświetleniowe oraz oddzielne elementy sterowania oświetleniem, na przykład czujniki ruchu, czujniki natężenia oświetlenia i piloty. One również muszą zostać poddane procesowi recyklingu.
- Prawidłowo zagospodarowany zużyty sprzęt oświetleniowy, oferuje duży potencjał - prawie 90% materiałów pochodzących ze zużytego sprzętu oświetleniowego można ponownie wykorzystać. W procesie recyklingu pozyskiwane są cenne surowce: szkło, tworzywa sztuczne, aluminium czy stal, a także elementy elektroniczne które w przyszłości posłużą do wytworzenia innych produktów - podkreśla Romuald Wojtkowiak.
Co zrobić, gdy w firmie lub instytucji pojawi się zużyty sprzęt oświetleniowy - sprzęty, które uległy naturalnemu zużyciu, bądź są wymieniane np. z powodu remontu, w celu osiągnięcia oszczędności w zużyciu energii elektrycznej lub w celu podniesienia komfortu i bezpieczeństwa pracy? Elektrośmieci pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do odpadów zmieszanych lub, co gorsza, porzucać. Nie należy także demontować zużytych opraw tylko w całości je przekazać do przetworzenia, uprzednio wyjmując z nich konwencjonalne źródła światła.
Chcąc właściwie zagospodarować zużyty sprzęt oświetleniowy, najprostszym sposobem jest zarejestrowanie w ElektroEko zlecenia jego bezpłatnego odbioru. Wystarczy wejść na stronę https://zuzyteoswietlenie.pl/dla-profesjonalistow/ i podać wymagane dane. Dostępny formularz umożliwia łatwe zgłoszenie chęci przekazania zużytego sprzętu oświetleniowego i zorganizowanie bezpłatnego odbioru, bezpośrednio z miejsca jego wytworzenia lub magazynowania.
- Dzięki takim rozwiązaniom firmy i instytucje nie muszą martwić się kosztami związanymi z prawidłowym zagospodarowaniem zużytego oświetlenia. Odbiór zużytego sprzętu oświetleniowego jest dla nich całkowicie bezpłatny. ElektroEko to Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego z wieloletnim doświadczeniem w organizowaniu procesu zbiórki i przetworzenia zużytego oświetlenia. Przekazując elektrośmieci do profesjonalnego przetwarzania, firmy przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i redukcji negatywnego wpływu elektrośmieci na planetę - podsumowuje Romuald Wojtkowiak.
Szczegóły kampanii oraz informacje na temat właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem przez firmy oraz instytucje dostępne są na stronie: https://zuzyteoswietlenie.pl/dla-profesjonalistow/.
Materiał video z instruktażem Jak prawidłowo postępować ze zużytym oświetleniem? Obejrzeć można pod linkiem: https://www.facebook.com/LedvancePoland/videos/728556922053234
Galeria - budoskop.pl Porady | Prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Niech Twoja firma świeci przykładem
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: