Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Źródło: Onduline | Oprócz pokrycia bardzo ważne są również poszczególne akcesoria dachowe.
Do pokrycia dachu nie wystarczą nam same dachówki lub płyty. Nie możemy zapomnieć o specjalnych akcesoriach dachowych. O ich typie, rozmiarze i rozmieszczeniu zadecyduje architekt – w projekcie dachu powinien uwzględnić wszelkie niezbędne elementy. „Ilość i rodzaj niezbędnych akcesoriów dachowych zależą od tego, jaki kształt ma dach i jak bardzo jest skomplikowany – podpowiadają eksperci firmy Röben. Im więcej połaci, tym więcej akcesoriów będzie koniecznych”. Gąsiory dachowe, obok pasów nadrynnowych, wiatrownic, łączników dachowo-ściennych oraz dachówek wentylacyjnych to elementy, których nie może zabraknąć, aby dach pełnił swoje najważniejsze funkcje. Akcesoria mogą być wykonane z tego samego materiału, co pokrycie dachowe. Przyczyni się to nie tylko do uzyskania pięknego wyglądu „piątej elewacji”, ale również sprawi, że dach będzie konsekwentnym, sprawnie działającym systemem.
Źródło: Röben | Dachówka to nie wszystko!
Rodzaj gąsiorów należy dopasować do pokrycia dachowego. Do wyboru mamy m.in. gąsiory ceramiczne, ze stali cynkowej, blachy stalowej oraz tworzywa sztucznego, które dzięki odmiennym technikom barwienia można idealnie dopasować pod względem kolorystycznym do całości dachu. Bardzo ważny jest ich odpowiedni montaż. Gąsior będzie wtedy zwieńczeniem dachu – kalenicy lub naroży. „Gąsiory muszą być bardzo stabilne, dlatego klamrujemy je za pomocą dołączonej do nich klamry oraz przykręcamy wkrętami do kalenicy – radzą specjaliści firmy Röben. Na 1 m kalenicy będą potrzebne ok. trzy gąsiory. Pod gąsiory stosuje się taśmę, która zapewnia szczelność i odpowiednią wentylację dachu. Na brzegach każdej kalenicy potrzebne też będzie zakończenie gąsiora kalenicy. Dach bardziej skomplikowany, np. czterospadowy, wymaga dodatkowo zakupienia łącznika kalenic - trójnika, mocowanego w miejscu gdzie trzy połacie stykają się ze sobą. W przypadku dachu kopertowego musimy także pamiętać o gąsiorach początkowych półokrągłych oraz o czwórniku” – kontynuują.
Źródło: Röben | Montaż gąsiora.
Zachowanie optymalnej cyrkulacji powietrza zapobiega zjawisku skraplania pary wodnej na ścianach poddaszy oraz pod pokryciem dachowym, które może być bardzo niebezpieczne dla naszego dachu. Zatkanie otworów wentylacyjnych po jakimś czasie doprowadzi do zawilgocenia izolacji termicznej oraz samej konstrukcji dachu. Rezultatem mogą być straty ciepła (zawilgocona warstwa nie będzie izolowała ciepła, powstaną mostki termiczne), a nawet - gnicie więźby. Kalenica wraz z gąsiorami dachowymi przyczyniają się do odpowiedniej wentylacji połaci. Elementy te powinny być zamontowane w taki sposób, aby umożliwić odpływ powietrza, które przeniknęło pod pokrycie dachowe poprzez otwory wentylacyjne w okapie.
Wentylację dachu wspomagają również inne akcesoria dachowe – przede wszystkim dachówki wentylacyjne. Jak podpowiadają specjaliści firmy Röben, „ogólna zasada ich rozmieszczenia jest taka, że na 13 m2 dachu przypada jedna dachówka wentylacyjna. Jeżeli krawędź dachu jest krótsza niż 6-7m, wtedy nie ma obowiązku stosowania dachówek wentylacyjnych na połaci – są niezbędne jedynie w newralgicznych miejscach o utrudnionej wentylacji. Z kolei na dachach o krawędzi dłuższej niż 7m, standardową praktyką jest ułożenie dachówek wentylacyjnych w trzecim rzędzie pod kalenicą. Wentylacji połaci dachu nie wolno mylić z wentylacją kanalizacyjną – do zapewnienia tej drugiej służą kominki odpowietrzające, będące zakończeniem pionów kanalizacyjnych.”
Źródło: Röben | Dachówki wentylacyjne należy układać w trzecim rzędzie pod kalenicą.
Poszczególne akcesoria dachowe mocowane są na różnych fragmentach połaci. Jako pierwszy montowany jest pas nadrynnowy, który chroni okap przed wodą opadową oraz promieniowaniem słonecznymi. Najprostszym sposobem, aby wykończyć krawędzie boczne dachu jest zamontowanie wiatrownicy. „Po zamocowaniu deski wiatrownicowej układamy obróbkę i dobijamy – tłumaczą eksperci firmy Onduline. Aby prawidłowo usztywnić obróbkę wiatrownicy, zaleca się dobicie dodatkowych pośrednich łat w obrębie ostatniej pary krokwi, do których mocujemy wiatrownicę. Od strony deski wiatrownicowej gwoździe mocujemy co 20 cm. Szczegół wiatrownicy możemy również wykończyć za pomocą typowych obróbek dekarskich”.
Aby kupić wystarczającą liczbę elementów wykończeniowych, należy pokazać projekt dachu wykonawcy. Podpowie on, ile materiałów potrzebujemy, doradzi, które akcesoria najlepiej dokupić w większej ilości.
Czy wiesz, że...? Do pokrycia dachu nie wystarczą nam same dachówki lub płyty. Nie możemy zapomnieć o specjalnych akcesoriach dachowych. O ich typie, rozmiarze i rozmieszczeniu zadecyduje architekt – w projekcie dachu powinien uwzględnić wszelkie niezbędne elementy. |
Autor: Iwona Bortniczuk
Galeria - budoskop.pl Porady | Ważne akcesoria dachowe:
lista aktualnościCopyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: