Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Jednym z najważniejszych parametrów betonu jest wytrzymałość, która determinuje możliwości jego zastosowania. Jak ją zbadać? Jak działa maszyna wytrzymałościowa do betonu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
fot. Viateco
Badania wytrzymałości betonu to testy, których celem jest określenie parametrów badanego materiału oraz jego wytrzymałości na zastosowanie określonej siły. W tym celu stosuje się statyczne oraz dynamiczne maszyny wytrzymałościowego, co pozwala określić wiele właściwości badanego materiału. Prasy wytrzymałościowe do betonu pozwalają bowiem przeprowadzić:
Dokładność uzyskanych wyników badania każdorazowo uzależniona jest od właściwego działania prasy. Dlatego też należy pamiętać, że maszyna wytrzymałościowa musi być nie tylko odpowiednio konserwowana, ale także regularnie kalibrowana. W efekcie można być pewnym jej prawidłowego działania, a co za tym idzie uzyskiwania dokładnych i wiarygodnych wyników badań wytrzymałościowych.
Jak wspomniano w poprzednim akapicie badanie wytrzymałości betonu umożliwia prasa wytrzymałościowa, która pozwala użyć odpowiedniej siły. Czym się charakteryzuje? Otóż, maszyna wytrzymałościowa do betonu to specjalistyczne urządzenie, które umożliwia przeprowadzanie prób statycznych oraz dynamicznych. W obu przypadkach badane próbki betonu poddawane są naprężeniom, co powoduje do ich odkształcenia wskutek użycia określonej siły w określonym czasie. Prasa do betonu dedykowana do przeprowadzania prób statycznych umożliwia zastosowanie powolnego działania siły na badany materiał. W przypadku prób dynamicznych działanie siły jest natomiast krótkotrwałe.
Maszyny wytrzymałościowe do betonu to specjalistyczne urządzenia, wśród których znajdują się prasy do prób statycznych oraz dynamicznych. Sprzęt tego typu znajduje się w ofercie sklepu Viateco, a jego przykładem może być chociażby zrywarka, dzięki której można zbadać odporność betonu na rozciąganie, ściskanie, rozrywanie, czy gięcie. Maszyną wytrzymałościową jest również prasa, twardościomierz, czy młot. Tego typu sprzęt wykorzystuje się zarówno w specjalistycznych laboratoriach, jak i bezpośrednio w zakładach produkcyjnych, gdzie testuje się wytwarzany beton. W efekcie można zweryfikować to, czy produkowany beton spełnia określone normy, a co za tym idzie może być bezpiecznie wykorzystywany do konkretnych celów. Można zatem podkreślić, że maszyny wytrzymałościowe do betonu wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zbadanie jego parametrów.
Badanie wytrzymałości betonu przy zastosowaniu prasy wytrzymałościowej zaliczane jest do metod inwazyjnych. Przeprowadzając je należy pobrać ze zrobu odpowiednie próbki, a następnie poddać je badaniu w maszynie wytrzymałościowej. W tym miejscu warto podkreślić, że określenie wytrzymałości betonu na ściskanie jest możliwe dopiero po upływie 28 dni od jego wytworzenia, co wynika z faktu, że jest to okres, w którym beton ostatecznie wiąże. Prasa do betonu może wówczas zmiażdżyć pobraną wcześniej próbkę, co wymaga zastosowania określonej siły oraz czasu docisku. Dzięki znajomości tych parametrów można dokładnie określić wytrzymałość betonu na ściskanie.
Podsumowując należy stwierdzić, że badanie wytrzymałościowe betonu pozwala określić jego najistotniejsze parametry, a co za tym idzie stwierdzić, czy wytrzyma on określone obciążenie. W efekcie możliwe jest prawidłowe dobranie mieszanki do zastosowania, ponieważ powszechnie wiadomo, że inny beton jest wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym, a inny między innymi przy budowie dróg.
Galeria - budoskop.pl Porady | Badanie wytrzymałości betonu przy zastosowaniu maszyny wytrzymałościowej
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: