Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Dobry design już od progu
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,...>>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i...>>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>
Ślusarka aluminiowa sposobem na poprawę komfortu akustycznego zdj. 2

Ślusarka aluminiowa...

Na co zwracać uwagę, wybierając okna... >>
Prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Niech Twoja firma świeci przykładem zdj. 2

Prawidłowe postępowanie ze...

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Dobry design już od progu

09-09-2022

Strefa wejściowa to wizytówka każdej posesji. Jak ją zaprojektować w nowoczesnym domu z wykorzystaniem betonowych prefabrykatów? Mamy na to niezawodny przepis, który warto wypróbować w praktyce.


Atrakcyjną strefę wejściową można stworzyć z wielu różnorodnych i różnofunkcyjnych betonowych elementów. Do dyspozycji mamy płyty o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, z których możemy ułożyć nawierzchnię prowadzącą od bramki w ogrodzeniu do drzwi naszego domu lub podjazd. Zwieńczeniem kompozycji będą dodatki, takie jak obrzeża, donice, a nawet pustaki betonowe służące do budowy ogrodzenia posesji. Zanim jednak zaczniemy tworzyć koncepcję tej przestrzeni, warto zauważyć, że w nowoczesnych aranżacjach stawia się na minimalizm, ascetyzm oraz nieskomplikowane wzornictwo, które dodaje całości założenia charakteru i elegancji. Zieleń w tej przestrzeni powinna natomiast żywo kontrastować z pozostałymi elementami. Zacznijmy jednak od podstawy projektu, czyli nawierzchni.


Dobry design już od progu zdj. 1

fot. Polbruk


Designerskie szarości!


Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na alejkę w strefie wejściowej. To, jak ma ona wyglądać, jest w dużej mierze kwestią gustu, aczkolwiek projektując ją warto pamiętać o kanonach obowiązujących w nowoczesnej architekturze. Można je opisać bardzo krótko - są to geometryczne kształty w odcieniach szarości. Z takich właśnie elementów powinniśmy wybudować główną aleję od bramki wejściowej do drzwi domu. Jeśli jesteśmy zwolennikami dużych formatów, to świetnym pomysłem będzie wykorzystanie do tego celu płyt Polbruk Magna. Magna to jedna z największych płyt dostępnych na rynku. Występuje ona w dwóch rozmiarach 75x100 cm i 50x75 cm i tej samej liczbie odcieni, z czego do nowoczesnych aranżacji najlepiej będzie pasować nerino, czyli melanż bieli, szarości i czerni. Z płyt Magna można ułożyć jednolitą nawierzchnię albo wybrać nieco bardziej oryginalne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie, jakim jest metoda „step by step”. Polega ona na układaniu płyt na odległość jednego kroku. Przestrzeń pomiędzy nimi możemy wypełnić białymi kamykami. To ciekawe i bardzo designerskie rozwiązanie. Równie interesującym pomysłem jest ułożenie nawierzchni z wielkoformatowych, kwadratowych płyt Bosso o wymiarze 60x60 cm. Absolutnym hitem i supermodnym rozwiązaniem na nawierzchnię w przestrzeni wejściowej jest też płyta Bosso w formie trapezu. Trapez, oprócz heksagonu i kształtu plastra miodu to jeden z gorących trendów w tym roku. Bosso Trapez zaprezentuje się świetnie na szerszych alejkach, ponieważ na większych powierzchniach tworzy nieoczywiste, nieco hipnotyzujące wzory. Przypominają one diament lub geometryczne wazony. Bosso i Bosso Trapez to tegoroczne nowości rynkowe w odcieniach szarości: nerino, stalowym i grafitowym oraz dwóch grubościach: 4,5 cm i 8 cm. Jeśli jednak nie preferujemy dużych formatów i zależy nam na budowie nawierzchni z mniejszych i bardziej podłużnych elementów, to ciekawą propozycją jest Polbruk Triada o wymiarach 20x30, 20x40 i 20x50 cm. Płyta ta występuje aż w pięciu kolorach, z czego cztery to niemal czyste szarości - nerino, szary, stalowy i grafitowy, a jedna posiada domieszkę pomarańczu - jest to kolor onyx. Triada to doskonały pomysł na alejkę z elementami ułożonymi w klasyczny sposób, czyli naprzemiennie. Wszystkie z wymienionych płyt doskonale sprawdzą się też na podjeździe. Płyty Magna, Bosso i Bosso Trapez o grubości 8 cm można wykorzystać w ruchu kołowym do 3,5t. Natomiast do użytkowania przez ciężkie pojazdy powyżej 3,5t. doskonale nadaje się Magna o grubości 10 cm i Triada, która ma grubość 8 cm. Wybór modnej nawierzchni to jednak nie wszystko. W komponowaniu strefy wejściowej warto zwrócić uwagę na szczegóły, które dodadzą jej „smaku”.


Odpowiednie dodatki w nowoczesnej przestrzeni


Co prawda w nowoczesnych aranżacjach nie należy przesadzać z dodatkami, ale warto je uwzględnić i umiejętnie wkomponować, zachowując przy tym minimalistyczny charakter projektu. Dodatki pozwalają zwiększyć, nie tylko atrakcyjność kompozycji, ale również funkcjonalność całej projektowanej przestrzeni. Przykładem jest obrzeże Flesz. Choć na pierwszy rzut oka wygląda raczej standardowo i dość ascetycznie, to drzemie w nim ogromny potencjał. W tym niedużym elemencie, który posiada kształt odwróconej litery „L, pod jego daszkiem, możemy ukryć taśmę LED. Podświetli ona nocą alejki lub podjazd. To bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż pozwala sprawniej i bezpieczniej poruszać się w strefie wejścia po zmroku, a do tego dodaje czaru zewnętrznej przestrzeni. Zwłaszcza, gdy użyjemy taśm o zmiennym kolorze podświetlenia. Dzięki obrzeżom, takim jak Flesz, odgrodzimy również ciągi komunikacyjne w strefie wejściowej od przestrzeni zielonych. Kolejnym detalem, który wzbogaci aranżację strefy wejściowej są elementy małej architektury. W nowoczesnej przestrzeni bardzo atrakcyjnie prezentują się kubistyczne donice Tigela. Wyglądają one prawie jak sześciany, a posadzone w nich zielone rośliny stanowią piękny kontrast dla tak modnych w nowoczesnej architekturze szarości. Donice możemy rozmieścić punktowo lub stworzyć z nich kaskadowe kompozycje wzdłuż biegu schodów. Bez względu na to, który rodzaj ich ustawienia wybierzemy, efektownie wyeksponują one ozdobne trawy, kwiaty, rośliny zimnozielone czy aromatyczne zioła.


Eleganckie ogrodzenie w minimalistycznym stylu


Na tym rozwiązania z wykorzystaniem betonowych prefabrykatów w strefie wejściowej się nie kończą. Elementem zamykającym kompozycję od strony ulicy może być ogrodzenie wykonane z pustaków betonowych o nowoczesnym designie np. Murro. W zależności od otoczenia, w którym znajduje się posesja, możemy zbudować z nich lity mur lub ażurowe ogrodzenie. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pierwsze ochroni naszą prywatność, ale nieco ograniczy dostęp światła dla roślin, zaś drugie - dokładnie na odwrót. Niezależnie od wyboru opcji, Murro zawsze idealnie wkomponuje się w nowoczesne aranżacje. Pustaki te mają geometryczny kształt. To prostopadłościany o wymiarach 20x50,4 cm i wysokości 20 cm. Występują w modnych odcieniach szarości, zarówno pełnych (stalowy, grafitowy), jak i melanżowych (nerino).


Podsumowując, jeśli myślimy o modnej aranżacji strefy wejściowej, to świetnym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie elementów betonowych, czyli płyt, obrzeży, donic i systemów ogrodzeniowych. Oczywiście stworzoną z nich kompozycję należy uzupełnić o starannie dobraną zieleń oraz inne elementy małej architektury, takie jak m.in. efektowne oświetlenie. Wszystko po to, aby naszych gości już od progu witał dobry design.


Galeria - budoskop.pl Porady | Dobry design już od progu

Dobry design już od progu zdj. 2
Dobry design już od progu zdj. 3
Dobry design już od progu zdj. 4
Dobry design już od progu zdj. 5
Dobry design już od progu zdj. 6
Dobry design już od progu zdj. 7
Dobry design już od progu zdj. 8
Dobry design już od progu zdj. 9
Dobry design już od progu zdj. 10
Dobry design już od progu zdj. 11
Dobry design już od progu zdj. 12
Dobry design już od progu zdj. 13
Dobry design już od progu zdj. 14
Dobry design już od progu zdj. 15
Dobry design już od progu zdj. 16
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito