Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Trudny teren - łatwe rozwiązanie!
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach zdj. 2

Mała architektura - sposób...

Wertykalne zielone ściany, kwietniki czy... >>
Dobry design już od progu zdj. 2

Dobry design już od progu

Strefa wejściowa to wizytówka każdej...>>
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 2

Trudny teren - łatwe...

Nie zawsze posesja, na której budujemy dom,... >>
Kiedy dom przenika się z ogrodem zdj. 2

Kiedy dom przenika się z...

Pełne światła wnętrze, w którym intrygujące,...>>
Dachy użytkowe. Przyszłość, do której warto podejść z głową zdj. 8

Dachy użytkowe. Przyszłość,...

Kurcząca się ilość miejsca w miastach... >>
Efektowna nawierzchnia przed domem zdj. 2

Efektowna nawierzchnia...

Jodełka, cegiełka, szachownica, drabinka, z...>>
Ciepły garaż, ciepły dom - jak wybrać bramę garażową? zdj. 2

Ciepły garaż, ciepły dom -...

Polacy cenią sobie wygodę, dlatego wybierają... >>
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 2

Chcesz płacić niższe...

Z uwagi na realia polityczno-ekonomiczne...>>
Ogrody miejskie, czyli jeszcze bardziej zielono w miastach! zdj. 2

Ogrody miejskie, czyli...

Zieleń to bardzo ważny element krajobrazu... >>
Raz na zawsze zdj. 5

Raz na zawsze

Jak zmodernizować obiekt sportowy w sposób...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Trudny teren - łatwe rozwiązanie!

25-08-2022

Nie zawsze posesja, na której budujemy dom, jest płaska niczym stół. Czasem teren jest zróżnicowany i wymaga doboru odpowiednich rozwiązań. Jak zatem w prosty sposób poradzić sobie z różnicami w wysokości, skarpami czy budową meandrujących ścieżek?


Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna - dobierając odpowiednie elementy betonowe, które pozwolą nam zapanować nad nierównym terenem lub zrealizować nasze zamierzenia projektowe. Do dyspozycji mamy cały arsenał produktów. Wśród nich są murki, palisady oraz kostki o niewielkich rozmiarach czy nieregularnym kształcie. Oczywiście każdy z nich ma inne zastosowanie. Zacznijmy zatem od tego, jak wybudować krętą ścieżkę lub meandrującą nawierzchnię.


Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 1

fot. Polbruk


Wijące się ścieżki czyli patent w ogrodach o zróżnicowanej wysokości terenu


Przy nierównościach terenu ułożenie alejek z dużych płyt czy kostek może być dość pracochłonne, a czasem nawet kłopotliwe, ze względu na konieczność ich przycinania. Znacznie praktyczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie wykonanie meandrujacych ścieżek. Do ich stworzenia potrzebuemy drobnych kostek betonowych, które pozwalają na łatwe wykonanie alejek. Niewielkie przesunięcia drobnych elementów względem siebie umożliwiają budowę miękkich łuków i ścieżek. Zasada jest w tym przypadku prosta - im mniejsze elementy, tym lepszy efekt. Sporym ułatwieniem przy budowie wijących się ścieżek po nierównym terenie jest trapezowy kształt kostek, ponieważ pozwala na łatwiejsze układanie z nich łuków. Wszystkie te założenia spełnia kostka Polbruk Carmino. Występuje ona w pięciu wymiarach tworzących komplet oraz grubości 6 cm. Jej atutem są dwie faktury do wyboru: gładka i postarzana oraz atrakcyjna paleta kolorów, w których jest dostępna czyli modna szarość (nerino) i ciepłe tonacje (latte, hawaii). Można ją wykorzystać do stworzenia alejek w ogrodzie, ale również do budowy podjazdu przeznaczonego dla samochodów osobowych. Do wykonania wijących się ścieżek doskonale nadają się też kostki Polbruk Avanti i Granito. Avanti to doskonały wybór do aranżacji klasycznych lub rustykalnych, które są zdominowane przez beże i brązy, ale także do kompozycji, gdzie mile widziane są neutralne szarości. Natomiast odcienie, w których występuje kostka Granito (brązowy, hawaii, latte, grafitowy i szary), świetnie sprawdzą się przy budowie nawierzchni w ogrodach w stylu śródziemnomorskim, choć można je zastosować również w innych aranżacjach stylistycznych. Kostka Avanti jest dostępna w dwóch grubościach 6 i 8 cm, dzięki czemu można ją wykorzystać w ruchu pieszym oraz ruchu kołowym do i powyżej 3,5t. Granito z kolei przeznaczone jest na alejki i podjazdy dla aut osobowych. Oprócz czworokątnych kostek, do budowy krętych ścieżek możemy też wykorzystć płyty o nieforemnych kształtach, takie jak Polbruk Petra. Choć posiada ona nieregularną formę uniemożliwiającą budowę idealnego łuku, przy odpowiednim dopasowaniu elementów można z niej ułożyć taką właśnie ścieżkę. Petra występuje w trzech kolorach. Pierwszy z nich to sahara, który jest dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe dwa, czyli onyx (beż) i alpen (szary), również się w nim odnajdą, ale mogą być równie atrakcyjną propozycją do projektów klasycznych, rustykalnych, a nawet nowoczesnych. Co ciekawe, w niektórych aranżacjach kolory te są ze sobą z powodzeniem łączone dla osiągnięcia intrygującego efektu. Petra ma jedną grubość 8 cm i można ją wykorzystać na nawierzchnie o każdym przeznaczeniu, zarówno do budowy stylowych ścieżek, jak i wytrzymałych podjazdów dla samochodów ciężarowych.


Sposób na redukcję nierówności terenu


Nierówności w terenie, które utrudniają komunikację pomiędzy różnymi strefami wokół domu, najlepiej zniwelować schodami. Nad nierównym obszarem pomogą nam zapanować betonowe stopnie schodowe, takie jak Grando. Wykonanie z nich schodów jest proste i szybkie. Przy dwóch - trzech stopniach nie potrzebujemy żadnych podkonstrukcji, gdyż każdy z nich waży około 140 kg. Natomiast w przypadku większej liczby elementów zalecane jest wykonanie fundamentów. Stopnie Grando są również bardzo wygodne dla użytkownika. Pojedynczy element to prostopadłościan o rozmiarach 46x100 cm lub 40x100 cm i wysokości 15 cm, co zapewnia idealny komfort poruszania się po schodach. Poza tym bez problemu dopasujemy je do niemal każdej kompozycji. Grando o gładkiej fakturze występuje w aż pięciu wersjach kolorystycznych, od odcieni szarości (nerino, stalowy, grafitowy) do brązów (latte oraz hawaii). Jeśli jednak do aranżacji potrzebujemy schodów o bardziej ascetycznym i „drapieżnym” charakterze przypominającym ciosany kamień, to doskonałym rozwiązaniem będą stopnie o fakturze łamanej. Stopień Grando w tej wersji jest dostępny w czterech odcieniach - nerino, grafitowym, latte i hawaii. Taka kolorystyka jest na tyle uniwersalna, że będzie pasować do projektów w wielu różnych stylach.


Jak zabezpieczyć skarpę


Bardzo dużym wyzwaniem na nierównym terenie są skarpy. Dobrym sposobem zabezpieczającym skarpy są palisady czy murki. Jedno i drugie rozwiązanie jest tak samo skuteczne, choć niewątpliwie wiele zależy od wysokości skarpy. W przypadku tych niższych z powodzeniem sprawdzi się Palisada Łamana. Posiada ona elementy o wysokości 30 i 50 cm. Z kolei wyższe skarpy można zabezpieczyć za pomocą palisady Hestra, która jest dostępna w wysokościach 40, 60, 80 lub 100 cm. Uniwersalnym zabezpieczeniem są także murki ogrodowe, takie jak na przykład Albero. Zaleca się jednak, aby jego wysokość nie przekraczała 1 metra. Oczywiście oprócz samego zabezpieczenia skarpy, użyte elementy muszą współgrać z resztą aranżacji. Do nowoczesnych kompozycji najlepiej pasuje Hestra, która posiada geometryczne kształty, drobnoutwardzaną fakturę, ascetyczną formę oraz stonowane kolory (do wyboru jest stalowy, grafitowy i brązowy). Natomiast Palisada Łamana o kamiennej fakturze to ciekawa propozycja dla wszystkich projektów, w których liczy się naturalny wygląd. Podobnie jest z murkiem Albero. Elementy służące do jego budowy przypominają swoim wyglądem kamienne łupki, z których dawniej budowano murki graniczne pomiędzy posiadłościami w słonecznej Toskanii czy Apulii. Te w kolorze alpen (jasnoszary) są dedykowane ogrodom rustykalnym, ale także nowoczesnym, gdzie dąży się do stworzenia efektownego kontrastu zimnej szarości z żywą zielenią roślin. Natomiast te w kolorze brenta (jasnożółty) to ciekawe rozwiązanie dla posesji w stylu śródziemnomorskim.


Niektóre z elementów betonowych pozwalają na łatwe aranżowanie przestrzeni wokół domu, nawet wtedy, gdy jest ona nierówna. Dzięki stopniom schodowym w prosty sposób zniwelujemy różnicę w wysokości terenu. Podobny efekt uzyskamy stosując kręte ścieżki, z tym że dodatkowo pozwolą nam one na idealne wpasowanie kompozycji w rzeźbę terenu. Natomiast dzięki murkompali i psadalisadom zabezpieczymy nawierzchnie alejek przed obsypywaniem się na nią ziemi ze skarp.


Galeria - budoskop.pl Porady | Trudny teren - łatwe rozwiązanie!

Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 2
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 3
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 4
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 5
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 6
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 7
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 8
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 9
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 10
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 11
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 12
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 13
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 14
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 15
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 16
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 17
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 18
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 19
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 20
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 21
lista aktualności

Zobacz też:

Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach zdj. 2

Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach

Wertykalne zielone ściany, kwietniki czy... >>
Dobry design już od progu zdj. 2

Dobry design już od progu

Strefa wejściowa to wizytówka każdej...>>
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 2

Trudny teren - łatwe rozwiązanie!

Nie zawsze posesja, na której budujemy dom,... >>
Kiedy dom przenika się z ogrodem zdj. 2

Kiedy dom przenika się z ogrodem

Pełne światła wnętrze, w którym intrygujące,...>>
Efektowna nawierzchnia przed domem zdj. 2

Efektowna nawierzchnia przed domem

Jodełka, cegiełka, szachownica, drabinka, z...>>
Ciepły garaż, ciepły dom - jak wybrać bramę garażową? zdj. 2

Ciepły garaż, ciepły dom - jak wybrać bramę garażową?

Polacy cenią sobie wygodę, dlatego wybierają... >>
Ogrody miejskie, czyli jeszcze bardziej zielono w miastach! zdj. 2

Ogrody miejskie, czyli jeszcze bardziej zielono w miastach!

Zieleń to bardzo ważny element krajobrazu... >>
Raz na zawsze zdj. 5

Raz na zawsze

Jak zmodernizować obiekt sportowy w sposób...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito