Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Kurcząca się ilość miejsca w miastach sprawia, że w poszukiwaniu cennej przestrzeni coraz więcej inwestorów kieruje wzrok… ku górze. Dachy użytkowe stanowią idealną odpowiedź na wiele bolączek współczesnych miast, lecz obarczone są równie licznymi ryzykami utrudniającymi późniejszą eksploatację. Jak zaplanować konstrukcję dachu z dbałością o pełną szczelność układu warstw bez przecieków, brak mostków termicznych oraz odporność na deformację?
Masowe ruchy migracyjne w kierunku terenów zurbanizowanych oraz dynamiczne zmiany klimatu to dwa najważniejsze wyzwania, z jakimi mierzą się współczesne miasta. Dachy użytkowe nie tylko zwiększają ilość dostępnej przestrzeni, którą można wartościowo zagospodarować - stanowią one także odpowiedź na realne zagrożenia, takie jak zalewające miasta ulewne deszcze, fale upałów czy kurcząca się bioróżnorodność.
Możliwości i korzyści są praktycznie nieograniczone. Dach płaski może z powodzeniem pełnić np. funkcję parkingu lub przestrzeni handlowo-usługowej, zwiększając ilość powierzchni i wpływy z tytułu wynajmu. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, a w konsekwencji - poziom emisji CO2 do atmosfery. Intensywna zieleń pozwala obniżyć temperaturę powietrza o około 1,5°C, zmniejszając tym samym obciążenie termiczne obiektu. Systemy retencyjne na dachu pomagają zaś odciążyć miejskie systemy kanalizacyjne w czasie ulewy, a przy okazji odzyskać do użytku cenną wodę deszczową.
fot. FOAMGLAS® | Przykładowe sposoby zagospodarowania dachu użytkowego
Kluczem do prawidłowej realizacji i bezawaryjnej eksploatacji dachów użytkowych jest dobór odpowiednich materiałów i prawidłowej konstrukcji. Pod uwagę należy wziąć szereg potencjalnych zagrożeń, takich jak m.in.:
fot. FOAMGLAS® | Zawilgocenie w warstwie termoizolacyjnej dachu
Biorąc pod uwagę powyższe ryzyka, wybór odpowiednich materiałów i technologii budowlanych ma kluczowy wpływ na wydajność i żywotność dachu.
- Z myślą o wszystkich powyższych problemach stworzyliśmy koncepcję Kompaktowego Dachu FOAMGLAS®, czyli prostego w realizacji, wytrzymałego i wszechstronnego podłoża, które maksymalizuje wyjątkowe właściwości izolacji termicznej ze szkła spienionego - wyjaśnia Łukasz Barcz, ekspert firmy FOAMGLAS® Building Poland. - Ten prosty układ warstw daje gwarancję, że dach pozostaje zawsze całkowicie szczelny i suchy w swej strukturze, bezawaryjny i bezpieczny ogniowo, przez cały okres eksploatacji - dodaje.
fot. FOAMGLAS® | Spienione szkło komórkowe to materiał w pełni wodo- i paroszczelny
Szkło spienione FOAMGLAS® to lekki i wytrzymały materiał termoizolacyjny w postaci płyt, zbudowany z milionów hermetycznie zamkniętych komórek. Dzięki swojej strukturze, materiał oferuje szereg niezwykle użytecznych właściwości:
fot. FOAMGLAS® | Przykładowy schemat konstrukcji Kompaktowego Dachu FOAMGLAS®
Więcej informacji na temat dachów użytkowych: ich potencjał, korzyści finansowe, użytkowe i środowiskowe, szczegółowo opisane ryzyka towarzyszące konkretnym zastosowaniom, jak je ograniczyć do zera poprzez dobór odpowiedniego schematu izolacji, a także obiekty referencyjne z Polski i ze świata - to wszystko można znaleźć na stronie FOAMGLAS® w specjalnej zakładce DACHY UŻYTKOWE.
Galeria - budoskop.pl Porady | Dachy użytkowe. Przyszłość, do której warto podejść z głową
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: