Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego...
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Moda na donice. Zaaranżuj zieleń w ogrodzie zdj. 2

Moda na donice. Zaaranżuj...

Mogą być niewielkie albo całkiem sporych... >>
Jak ocieplić starszy budynek, jednocześnie zabezpieczając go przed ogniem? zdj. 3

Jak ocieplić starszy...

Rewitalizacja czy inaczej nadawanie nowego...>>
Jak powinny wyglądać osiedla przyszłości? zdj. 2

Jak powinny wyglądać...

Zielone, energooszczędne, bezpieczne,... >>
Obrzeża. Niepozorne, ale niezwykle ważne zdj. 2

Obrzeża. Niepozorne, ale...

Zazwyczaj nie zwracamy na nie większej...>>
Odzyskać miasto, czyli jakich rozwiązań i technologii wymaga rozwój nowoczesnej przestrzeni miejskiej? zdj. 5

Odzyskać miasto, czyli...

Kopenhaga, Auckland, Helsinki, Vancouver,... >>
Badanie wytrzymałości betonu przy zastosowaniu maszyny wytrzymałościowej zdj. 2

Badanie wytrzymałości...

Jednym z najważniejszych parametrów betonu...>>
Planujemy zakup kostki. Co warto wiedzieć przed zakupem? zdj. 2

Planujemy zakup kostki. Co...

Wygląd, kształt, grubość, wykończenie... >>
Biura przyszłości - samowystarczalne energetycznie i dążące do zeroemisyjności zdj. 2

Biura przyszłości -...

Globalne zmiany mocno kształtują trendy,...>>
Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach zdj. 2

Mała architektura - sposób...

Wertykalne zielone ściany, kwietniki czy... >>
Dobry design już od progu zdj. 2

Dobry design już od progu

Strefa wejściowa to wizytówka każdej...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację!

03-08-2022

Z uwagi na realia polityczno-ekonomiczne nośniki energii stały się w ostatnim czasie towarem deficytowym. Znacząco wzrosły zatem m.in. koszty ogrzewania domu. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie obniżyć rachunki i poprawić swój komfort życia. Jakie? Wystarczy przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku jeszcze przed sezonem grzewczym. To inwestycja, która zwróci nam się z nawiązką. Co więcej, możemy wykonać ją z dofinansowaniem, np. z programu „Czyste Powietrze”, czy też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, co znacząco obniży koszt przedsięwzięcia. Przeprowadzając remont, zwracajmy uwagę przede wszystkim na nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne produkty, z myślą o środowisku i przyszłych pokoleniach.


Termomodernizacja polega na wykonaniu niezbędnych robót budowlanych, których celem jest zminimalizowanie niekontrolowanej utraty ciepła, a więc poprawa efektywności energetycznej budynku, który nie spełniał aktualnych standardów. Prace powinny obejmować takie działania jak chociażby: ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, modernizację systemu grzewczego i wentylacyjnego, wymianę okien, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej. Można wykonać je w etapach lub kompleksowo - ta druga opcja przynosi jednak najlepsze efekty. - Aby mówić o realnych oszczędnościach na ogrzewaniu i o poprawie komfortu mieszkańców, nie powinno ograniczyć się do jednostkowych poprawek, jak docieplenie budynku czy uszczelnienie okien. Termomodernizacja to złożony proces, obejmujący wiele czynników i uwzględniający wzajemne ich powiązania - uszczelnienie ościeży może spowodować kłopoty z wentylacją, a wymiana źródła ogrzewania nie będzie w pełni efektywna, jeśli nie docieplimy ścian i dachu - tłumaczy Marcin Garbaciak Manager ds. Szkoleń z firmy KRISPOL, która jest Partnerem kampanii „DOBRY MONTAŻ - BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Decyzję należy podjąć w oparciu o stan budynku i budżet, którym dysponujemy. Prace termomodernizacyjne powinny eliminować wszystkie mostki termiczne. W pierwszej kolejności opłaca się postawić na całościową wymianę stolarki okienno-drzwiowej i jej profesjonalny montaż, który jest równie ważny jak dobrej jakości produkt.


Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 1

fot. KRISPOL


Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej?


Przede wszystkim powinniśmy zapytać sprzedawcę o wartość współczynnika przenikania ciepła interesujących nas produktów. Im będzie niższy, tym lepsza ochrona termiczna. Według standardu WT 2021 maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla okien pionowych i drzwi balkonowych musi wynosić 0,9 W/m2K, dla okien połaciowych: 1,1 W/m2K, dla drzwi zewnętrznych i bram garażowych: 1,3 W/m2K. Jest to jednak absolutne minimum, producenci mają w swojej ofercie rozwiązania jeszcze „cieplejsze”, które z powodzeniem spełnią wymagania dotyczące domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Warto rozważyć ich zakup. - Jeśli decydujemy się na kompleksową wymianę stolarki, to najlepiej sięgnąć po rozwiązania od jednego producenta, gdyż zyskujemy dzięki temu m.in. oszczędność czasu, szeroką gamę dodatków oraz spójny wygląd w ramach jednej linii wzorniczej - podpowiada ekspert firmy KRISPOL.


Przy wyborze okien zwróćmy także uwagę na to, czy są wyposażone w pakiet 3-szybowy, ciepłą ramkę przyszybową oraz trzy uszczelki. Duże znaczenie ma również głębokość profili - im jest ona większa, tym lepiej. Z kolei, w przypadku drzwi zewnętrznych bardzo dobrze sprawdzą się np. drzwi aluminiowe, które posiadają wytrzymały system profili oraz dodatkowy wkład termiczny, dzięki czemu, niezależnie od pory roku, zostaje zachowany najwyższy komfort ich użytkowania. Ciepła brama garażowa to natomiast taka, której panel wypełniony jest np. pianką poliuretanową o maksymalnej grubości. Materiał, z którego została wykonana powinien być zabezpieczony uszczelkami, dzięki temu unikniemy wilgoci i podmuchów zimnego powietrza w pomieszczeniu. Aby chronić dom latem przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, warto zainstalować w osłony zewnętrzne. - Co ciekawe, ważną zaletą rolet zewnętrznych są ich właściwości termoizolacyjne, co docenimy zwłaszcza zimą. Pomiędzy opuszczoną roletą a oknem tworzy się bowiem wolna przestrzeń, tzw. poduszka powietrzna, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Oznacza to dla nas wymierne oszczędności w okresie grzewczym - przekonuje ekspert KRISPOL.


Jak otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domu?


Do dyspozycji mamy różne rodzaje wsparcia finansowego. Wystarczy skorzystać np. z możliwości, jakie daje inwestorom program rządowy „Czyste Powietrze”, który jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie obejmuje nie tylko wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne rozwiązania spełniające najwyższe normy, lecz także przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku, w tym wymianę okien, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej. Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 37 000 zł (do 47 000 zł w przypadku dotacji z prefinansowaniem) - dla podwyższonego poziomu dofinansowania i do 69 000 zł (do 79 000 zł - w przypadku dotacji z prefinansowaniem) - dla najwyższego poziomu dofinansowania. Obowiązują kryteria dochodowe.


W przypadku wymiany stolarki okiennej maksymalna kwota dotacji wynosi: 210 zł/m2 (maksymalna intensywność dofinansowania 30%) - poziom podstawowy, 420 zł/m2 (maksymalna intensywność dofinansowania 60%) - poziom podwyższony, 630 zł/m2 (maksymalna intensywność dofinansowania 90%) - poziom najwyższy. Przy stolarce drzwiowej (w tym bramy garażowe) dofinansowanie prezentuje się następująco: 600 zł/m2 (maksymalna intensywność dofinansowania 30%) - poziom podstawowy, 1200 zł/m2 (maksymalna intensywność dofinansowania 60%) - poziom podwyższony, 1800 zł/m2 (maksymalna intensywność dofinansowania 90%) - poziom najwyższy. Informacje szczegółowe o programie można znaleźć na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/


Przy korzystaniu z dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” niezbędne jest zastosowanie urządzeń i materiałów spełniających konkretne wymagania techniczne. Dla ułatwienia powstała więc specjalna lista zielonych produktów kwalifikujących się do dofinansowania, wśród nich znalazły się m.in. rozwiązania firmy KRISPOL, która ma w swojej ofercie segmentowe bramy garażowe, bramy przemysłowe, zewnętrzne rolety, okna i drzwi wejściowe. Inwestorzy mogą skorzystać z internetowej wyszukiwarki, aby wybrać najlepsze dla nich wyroby.


Kolejną możliwością jest tzw. ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie (do 53 000 zł) dla podatników, którzy są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Ulgę można łączyć, np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”. Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://czystepowietrze.gov.pl/ulga-termomodernizacyjna/


Termomodernizacja to bardzo wartościowa inwestycja. Dzięki kompletnej wymianie stolarki okienno-drzwiowej, ociepleniu przegród zewnętrznych i modernizacji źródła ogrzewania, można sprawić, że dom będzie bardziej energooszczędny i ekologiczny, z korzyścią dla przyszłych pokoleń. Warto zatem taką opcję przemyśleć i wstępnie skalkulować - z pewnością zwróci się w niedalekiej przyszłości.


Galeria - budoskop.pl Porady | Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację!

Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 2
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 3
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 4
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 5
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 6
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 7
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 9
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 8
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 10
lista aktualności

Zobacz też:

Moda na donice. Zaaranżuj zieleń w ogrodzie zdj. 2

Moda na donice. Zaaranżuj zieleń w ogrodzie

Mogą być niewielkie albo całkiem sporych... >>
Jak powinny wyglądać osiedla przyszłości? zdj. 2

Jak powinny wyglądać osiedla przyszłości?

Zielone, energooszczędne, bezpieczne,... >>
Obrzeża. Niepozorne, ale niezwykle ważne zdj. 2

Obrzeża. Niepozorne, ale niezwykle ważne

Zazwyczaj nie zwracamy na nie większej...>>
Planujemy zakup kostki. Co warto wiedzieć przed zakupem? zdj. 2

Planujemy zakup kostki. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Wygląd, kształt, grubość, wykończenie... >>
Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach zdj. 2

Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach

Wertykalne zielone ściany, kwietniki czy... >>
Dobry design już od progu zdj. 2

Dobry design już od progu

Strefa wejściowa to wizytówka każdej...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito