Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Moda na donice. Zaaranżuj zieleń w ogrodzie zdj. 2

Moda na donice. Zaaranżuj...

Mogą być niewielkie albo całkiem sporych... >>
Jak ocieplić starszy budynek, jednocześnie zabezpieczając go przed ogniem? zdj. 3

Jak ocieplić starszy...

Rewitalizacja czy inaczej nadawanie nowego...>>
Jak powinny wyglądać osiedla przyszłości? zdj. 2

Jak powinny wyglądać...

Zielone, energooszczędne, bezpieczne,... >>
Obrzeża. Niepozorne, ale niezwykle ważne zdj. 2

Obrzeża. Niepozorne, ale...

Zazwyczaj nie zwracamy na nie większej...>>
Odzyskać miasto, czyli jakich rozwiązań i technologii wymaga rozwój nowoczesnej przestrzeni miejskiej? zdj. 5

Odzyskać miasto, czyli...

Kopenhaga, Auckland, Helsinki, Vancouver,... >>
Badanie wytrzymałości betonu przy zastosowaniu maszyny wytrzymałościowej zdj. 2

Badanie wytrzymałości...

Jednym z najważniejszych parametrów betonu...>>
Planujemy zakup kostki. Co warto wiedzieć przed zakupem? zdj. 2

Planujemy zakup kostki. Co...

Wygląd, kształt, grubość, wykończenie... >>
Biura przyszłości - samowystarczalne energetycznie i dążące do zeroemisyjności zdj. 2

Biura przyszłości -...

Globalne zmiany mocno kształtują trendy,...>>
Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach zdj. 2

Mała architektura - sposób...

Wertykalne zielone ściany, kwietniki czy... >>
Dobry design już od progu zdj. 2

Dobry design już od progu

Strefa wejściowa to wizytówka każdej...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Raz na zawsze

12-07-2022

Ośrodki sportowo-rekreacyjne to ten szczególny typ obiektów, który potrafi przysporzyć swoim włodarzom niemały ból głowy. Potwierdzi to każdy kierownik czy pracownik działu techniczno-eksploatacyjnego, który musiał się kiedyś zmagać z wiecznie zawilgoconym dachem, grzybem na ścianie lub suficie czy odkształceniami w parkiecie. Okazuje się, że wiele typowych problemów posiada wspólne rozwiązanie. A brzmi ono: spienione szkło komórkowe.


Typową bolączką wielu basenów, lodowisk czy centrów spa, a więc obiektów o wysokiej wilgotności wewnętrznej, jest kondensacja pary wodnej zachodząca przede wszystkim wewnątrz dachów, ale także ścian zewnętrznych. Ten niewidzialny z początku problem prędzej czy później manifestuje się w dotkliwy sposób - czy to poprzez rosnące rachunki za ogrzewanie wynikające z pogarszających się właściwości termoizolacyjnych, czy też rozwój grzybów i pleśni, a nawet korozję elementów konstrukcyjnych, skąd już bardzo prosta droga do kosztownych remontów.


Z uwagi na podwyższoną wilgotność powietrza we wnętrzach, niezbędne jest zapewnienie szczelności i odporności na przenikanie pary wodnej już w warstwie termoizolacji. Niestety klasyczne, paroprzepuszczalne materiały, jakimi od wielu lat ociepla się obiekty basenowe, nie dają zarządcy obiektu 100% gwarancji, że izolacja nie ulegnie na pewnym etapie zawilgoceniu. Może to nastąpić równie dobrze po kilku latach, jak i kilku miesiącach - zależnie od poprawności obliczeń dyfuzyjności przegród na etapie projektu, a także prawidłowej realizacji prac wykonawczych.


Jedno jest pewne: aby problem zażegnać w zarodku, należy zastosować w pełni paroszczelni materiał termoizolacyjny. Takim materiałem jest spienione szkło komórkowe.


Zawsze suche przegrody


Sufity, ściany i podłogi, które zostały poprawnie zaizolowane szkłem komórkowym FOAMGLAS®, całkowicie wykluczają przenikanie pary wodnej. Odpowiedzialna jest za to unikatowa struktura materiału, składająca się z milionów hermetycznie zamkniętych komórek. - Taka budowa oznacza, że spienione szkło komórkowe zawsze i w każdych warunkach pozostaje w 100% suche, eliminując ryzyko przenikania kondensatu zarówno do materiału, jak i do zabezpieczanych konstrukcji - wyjaśnia Łukasz Barcz, ekspert firmy FOAMGLAS.

Raz na zawsze zdj. 1

fot. FOAMGLAS®


To szczególnie istotna właściwość w przypadku konstrukcji dachowych, które narażone są nie tylko na kondensację pary wodnej pochodzącej z wewnątrz budynku, lecz także na zmienne czynniki atmosferyczne, opady i możliwe uszkodzenia warstw pokrycia, które w połączeniu z nasiąkającymi materiałami izolacyjnymi mogłyby prowadzić do zawilgocenia całej przegrody. W przypadku zastosowania spienione szkła komórkowego nie ma znaczenia, czy mówimy o dachy na podłożu betonowym, drewnianym czy z blachy trapezowej - przegroda zawsze pozostanie sucha.


Połączenie dobrych właściwości termoizolacyjnych wilgotnościowych sprawia, że spienione szkło komórkowe stanowi trafiony wybór przy izolacji lub renowacji obszarów newralgicznych i intensywnie podciągających wilgoć, takich jak strefy przemarzania w gruncie, miejsca styku płyt fundamentowych i ścian piwnic czy cokoły. Rozwiązanie jest na tyle elastyczne i proste w aplikacji, że płytami ze spienionego szkła komórkowego bez trudu zaizolujemy także budynek od wewnątrz - bez kondensacji i bez mostków termicznych.


Raz na zawsze zdj. 3Raz na zawsze zdj. 2

fot. FOAMGLAS®


Spienione szkło komórkowe - prawdziwy twardziel wśród izolacji


Mostki termiczne, wilgoć i korozja biologiczna to niestety nie jedyne pozycje na liście potencjalnych zmartwień działów technicznych odpowiedzialnych za utrzymanie obiektów sportowo-rekreacyjnych. - Jak wynika z wielu naszych rozmów z dysponentami budynków, innym istotnym elementem, który często przysparza niemało problemów, są podłogi i posadzki sportowe oraz ich możliwe deformacje mechaniczne - przestrzega Łukasz Barcz.


Przyjrzyjmy się problemowi od… podszewki. Posadzki w obiektach sportowych niewątpliwie powinny uwzględniać rodzaj wiodącej dyscypliny. Skakanie i bieganie na boisku do piłki nożnej czy upadki ciężarów oraz ciężki sprzęt do ćwiczeń na siłowni stanowią przesłanki ku temu, by w warstwie podłoża zastosować takie materiały, które z jednej strony pozwolą użytkownikom na właściwą dynamikę ruchu, a z drugiej - wytrzymają wysokie obciążenia mechaniczne.


Raz na zawsze zdj. 4

fot. FOAMGLAS®


Z tym zadaniem oczywiście świetnie radzą sobie także płyty izolacyjne ze spienionego szkła komórkowego. - Pomimo niedużej wagi, materiał jest wysoce odporny na nacisk mechaniczny, dzięki czemu zapobiega uszkodzeniom warstwy podłogowej, nawet po intensywnym i długotrwałym użytkowaniu. Struktura hermetycznie zamkniętych komórek szklanych nigdy się nie odkształci ani nie wypaczy i pozostanie nienaruszona, zachowując dzisiejsze parametry i zerowy procent deformacji - tłumaczy Łukasz Barcz. - Dzięki unikatowemu połączeniu właściwości mechanicznych i wilgotnościowych, materiał stanowi szczególnie skuteczne rozwiązanie do zabezpieczania posadzek na gruncie. Płyty ze spienionego szkła komórkowego posiadają ponadto najwyższą klasę reakcji na ogień A1, dlatego spełniają najwyższe wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków - podsumowuje ekspert firmy FOAMGLAS.


FOAMGLAS® - gwarancja spokoju


Nie ulega wątpliwości, że spienione szkło komórkowe to materiał o wyjątkowych i unikatowych właściwościach wilgotnościowych, ogniowych, akustycznych i termoizolacyjnych, które odpowiadają na typowe potrzeby szczególnych typów obiektów, jakimi są baseny czy hale sportowe. Ale co najważniejsze, wszystkich tych właściwości można być w 100% pewnym.


Marzysz o zawsze suchym dachu? Interesuje Cię bezawaryjna eksploatacja obiektu przez lata? Chciałbyś aby wykonać izolację dachu raz na zawsze i nie wracać do tematu? Postaw na izolację termiczną ze spienionego szkła komórkowego: bez kondensacji, bez przecieków, bez deformacji pod obciążeniem, bez mostków termicznych, z niezmienną lambdą 0,036 W/mK - na kolejne dekady. A jeśli jeszcze wahasz się z decyzją, wiedz, że otrzymasz gwarancję na rozwiązania FOAMGLAS® na 25 lat. Rozwiąż problemy raz na zawsze. Zyskaj spokój na dziesięciolecia!


Galeria - budoskop.pl Porady | Raz na zawsze

Raz na zawsze zdj. 5
Raz na zawsze zdj. 6
Raz na zawsze zdj. 7
Raz na zawsze zdj. 8
Raz na zawsze zdj. 9
lista aktualności

Zobacz też:

Moda na donice. Zaaranżuj zieleń w ogrodzie zdj. 2

Moda na donice. Zaaranżuj zieleń w ogrodzie

Mogą być niewielkie albo całkiem sporych... >>
Jak powinny wyglądać osiedla przyszłości? zdj. 2

Jak powinny wyglądać osiedla przyszłości?

Zielone, energooszczędne, bezpieczne,... >>
Obrzeża. Niepozorne, ale niezwykle ważne zdj. 2

Obrzeża. Niepozorne, ale niezwykle ważne

Zazwyczaj nie zwracamy na nie większej...>>
Planujemy zakup kostki. Co warto wiedzieć przed zakupem? zdj. 2

Planujemy zakup kostki. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Wygląd, kształt, grubość, wykończenie... >>
Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach zdj. 2

Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach

Wertykalne zielone ściany, kwietniki czy... >>
Dobry design już od progu zdj. 2

Dobry design już od progu

Strefa wejściowa to wizytówka każdej...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito