Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS®, a...
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Naturalny design rządzi! zdj. 2

Naturalny design rządzi!

Stylowe, estetyczne i super modne - takie są... >>
Spienione szkło komórkowe - remedium na zawilgocony i przeciekający dach zdj. 6

Spienione szkło komórkowe -...

Baseny to obiekty szczególnie trudne z...>>
Murek „wszechmogący” zdj. 2

Murek „wszechmogący”

Choć wydaje się, że można użyć go tylko w... >>
Efekt tarczy FOAMGLAS® zdj. 4

Efekt tarczy FOAMGLAS®

Kiedy powierzchnia płyt działa jak osłona...>>
Zbliża się sezon ognisk i grilli zdj. 2

Zbliża się sezon ognisk i...

Wiosna i lato zachęcają do przygotowania... >>
Budować czy poczekać? cz. 2 zdj. 5

Budować czy poczekać? cz. 2

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru...>>
PERINSUL - Another brick in the wall? zdj. 4

PERINSUL - Another brick in...

We współczesnych domach stosowanie izolacji... >>
Stylowe wejście na taras zdj. 2

Stylowe wejście na taras

Są łatwe i szybkie w wykonaniu, zwracają...>>
Odwodnienia krawężnikowo - tunelowe zdj. 4

Odwodnienia krawężnikowo -...

Odwodnienia tunelowe to specjalistyczne... >>
Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 7

Najważniejsze różnice...

Brak możliwości kondensacji pary wodnej w...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS®, a innymi materiałami termoizolacyjnymi

26-03-2022


Wodoodporny a wodoodporny


Zarówno termoizolacja pochodzenia mineralnego jak i pochodzenia sztucznego jest wodoodporna. Izolacja ze szkła komórkowego jest nie tylko wodoodporna, ale także całkowicie szczelna w swej strukturze. To dzięki strukturze komórkowej, czyli milionów szczelnie zamkniętych komórek szklanych, woda nie może przeniknąć przez szkło komórkowe.


Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS®, a innymi materiałami termoizolacyjnymi zdj. 1

fot. FOAMGLAS®


Termoizolacja FOAMGLAS® pozostaje sucha zarówno w określi okresie zimowym jak i letnim, podczas opadów atmosferycznych i rosnącej wilgotności, a nawet podczas powodzi. Dlatego szkło komórkowe zawsze zachowuje swoje pierwotne właściwości izolacyjne, a tym samym swoje unikatowe cechy.


Potwierdza to badanie FIW * z 2017 r., oparte na próbkach pobranych z czasu instalacji tego materiału na obiektach 30–50 lat temu. Oznacza to również, że termoizolacja ze szkła komórkowego całkowicie chroni budynek i jego elementy przed przenikaniem wody, niezależnie od typu zastosowanej termoizolacji FOAMGLAS®.


* FIW: Instytut Badawczy Materiałów Izolacyjnych - Monachium


Paroszczelny a pochłaniający parę wodną


Materiały termoizolacyjne ze strukturą pochłaniającą parę wodną nie zapewniają żadnej ochrony przed kondensacją. Gdy występuje kondensacja, stają się mokre i tracą większość swoich właściwości termoizolacyjnych.


Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS®, a innymi materiałami termoizolacyjnymi zdj. 2

fot. FOAMGLAS®


Kondensacja zawsze prowadzi do przyspieszonego procesu starzenia się wszelkich materiałów. Stają się one wilgotne, co z kolei skutkuje zwiększoną częstotliwością napraw lub wcześniejszą koniecznością pełnej renowacji.


W wielu typach budynków - w zależności od zastosowania, wilgotności wewnętrznej i rodzaju konstrukcji - kondensacja może nawet spowodować uszkodzenia strukturalne, co z kolei zagraża stabilności budynku. Materiały izolacyjne pochodzenia sztucznego są niezłe, ale wciąż nie są całkowicie odporne na parę wodną.


Termoizolacja ze szkła komórkowego jest całkowicie odporna na parę wodną. Współczynnik oporu dyfuzji pary wodnej jest nieskończony. Nie ma ryzyka przenikania kondensatu, ani do materiału, ani do konstrukcji.


Materiał nie pęcznieje i nie będzie wspomagał rozwoju pleśni, grzybów. Gdy na łączeniach stosowane są również systemowe masy klejące, izolacja ze szkła komórkowego nie wymaga żadnej innej bariery paroszczelnej.


Zachowanie pod obciążeniem


Wytrzymałość na ściskanie określa stopień, w jakim materiał jest odporny na siły ściskające bez zniekształcania. Jest wyrażona jako siła podzielona przez powierzchnię.


Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS®, a innymi materiałami termoizolacyjnymi zdj. 3

fot. FOAMGLAS®


Europejska norma EN826 określa wytrzymałość na ściskanie materiałów termoizolacyjnych. Ten standard akceptuje 10% zniekształcenia. Większość materiałów izolacyjnych jest testowana zgodnie z europejską normą EN826. Oznacza to, że w Twoim obiekcie dopuszcza się deformacje, np. dla każdych 20 cm izolacji może się szybko zdeformować o 2 cm, co prowadzi do naprężeń w hydroizolacji, a w rezultacie do pęknięć.


Suplement do EN826, europejski załącznik EN826, nie dopuszcza zniekształceń ani ugięć. Termoizolacja szkłem komórkowym FOAMGLAS® jest zgodna z tym dodatkowym standardem, dzięki unikatowej strukturze zamkniętych komórek szklanych.


To sprawia, że nasza termoizolacja jest niezwykle mocna. Szkło komórkowe okazuje się wielokrotnie bardziej wytrzymała niż jakikolwiek inny rodzaj materiału termoizolacyjnego w tych bardzo restrykcyjnych warunkach przeprowadzonych testów i to z 0% odkształceniem.


Dlaczego to jest ważne?


Architekci, inżynierowie i wykonawcy muszą stawić czoła poważnym wyzwaniom, gdy obszar wymagający termoizolacji musi być w stanie wytrzymać duże obciążenia. To istotne np. dla dachów tarasowych czy parkingowych lub dla zastosowań w strefach podziemnych budynku.


Jeśli wbudowana warstwa termoizolacyjna jest ściśnięta, ma to wpływ na hydroizolacje i pokrycia. Zmniejsza się ważne zadanie hydroizolacji i może występować podziemne osiadanie pod płytą fundamentową.


Przy zastosowaniu izolacji ze szkła komórkowego FOAMGLAS® nie ma tych problemów. Szkło komórkowe jest w niezwykłym stopniu odporne na ściskanie i to bez jakichkolwiek odkształceń.


Co to konkretnie oznacza?


Wytrzymałość na ściskanie szkła komórkowego FOAMGLAS® jest różna w zależności od typu i mieści się w przedziale od 50 do 160 ton / m². Mówiąc obrazowo oznacza to, że gdyby 1 m² szkła komórkowego obciążało stado słoni, to i tak szkło by się nie odkształciło.


Innymi słowy: termoizolacja FOAMGLAS® jest termoizolacją wyjątkowo odporną na ściskanie. Termoizolacja FOAMGLAS® nie wygina się, ani nie odkształca pod obciążeniem.


W rzeczywistości nawet jeśli konieczne jest wykończenie powierzchni twardymi materiałami, ciężkie wierzchnie płyty wyrównawcze stanowiące duże obciążenie konstrukcji, są często niepotrzebne przy zastosowaniu stabilnej i trwałej warstwy termoizolacji FOAMGLAS®.


Rozszerzalność cieplna - im niższa, tym większa stabilność


Materiały kurczą się wraz z obniżaniem temperatury i rozszerzają się pod wpływem ciepła. Współczynnik rozszerzalności cieplnej wskazuje, w jakim stopniu zachodzi to zjawisko.


Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 4

fot. FOAMGLAS®


Oto przykłady współczynników rozszerzalności cieplnej kilku materiałów budowlanych:


Termoizolacja z tworzywa sztucznego: (od 50 do 70) x 10-6 / K

Termoizolacja ze szkła komórkowego: 9 x 10 -6 / K

Wełna kamienna: 7 x 10-6 / K


  • Inne materiały budowlane:

Aluminium: 23 x 10-6 / K

Beton: 10 x 10-6 / K

Stal: 12 x 10-6 / K


Im niższy współczynnik rozszerzalności, tym mniej materiał kurczy się lub rozszerza przy zmieniających się temperaturach.


Ale co to oznacza dla właściwości materiału termoizolacyjnego?


Wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej ma wpływ na stabilność wymiarową materiału termoizolacyjnego. W niskich temperaturach klasyczny materiał termoizolacyjny kurczy się i powoduje powstanie szczelin i spękań lub osiadanie, co prowadzi do powstawania mostków termicznych. Ma to poważne konsekwencje dla wydajności izolacji termicznej, a tym samym dla efektywności energetycznej budynku.


Kurczenie się wytwarza również poziomą siłę ciągnącą na membranie dachowej. Rezultat - membrana dachowa starzeje się szybciej i będzie musiała zostać wcześniej naprawiana lub wymieniona.


Pod wpływem ciepła materiał termoizolacyjny o wysokim współczynniku rozszerzalności cieplnej będzie zwiększał swoją objętość. Może to prowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego i spowodować nieszczelności. Prowadzi to również do skrócenia żywotności dachu, częstszych prac konserwacyjnych, napraw i może skutkować koniecznością wymiany całego uwarstwienia pokrycia dachowego znacznie wcześniej niż przewidywano.


Trwałość mocowania


Mocowanie mechaniczne jest odpowiednie dla materiałów termoizolacyjnych wrażliwych na zmiany temperatury. To zjawisko przekłada się na szczelność połączeń, hydroizolacji, membran, które wówczas poddawane są siłom ściskającym i rozciągającym.


Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 5

fot. FOAMGLAS®


Pomimo mechanicznego mocowania, czasami obserwuje się powstawanie nierówności na powierzchniach membran dachowych. Powoduje to w nich dodatkowe naprężenia i zmniejsza ich żywotność.


Mechaniczne mocowanie obejmuje również liczne przejścia przez warstwę termoizolacyjną, aby dotrzeć do konstrukcji nośnej. Te penetracje powodują powstanie mostków termicznych poprzez przebicia tych warstw i , co zwiększa ryzyko nieszczelności i przecieków.


Współczynnik rozszerzalności cieplnej termoizolacji szkłem komórkowym jest zbliżony do współczynnika dla betonu i stali. Ta właściwość sprawia, że można stosować kleje do mocowania materiału termoizolacyjnego bez ryzyka jego rozerwania lub pełzania. Termoizolacja szkłem komórkowym FOAMGLAS® przedłuża żywotność membran dachowych, warstw uszczelniających i ogólnie hydroizolacji.


Odporność na chemikalia i szkodniki


Typ i różna struktura materiałów termoizolacyjnych, zarówno pochodzenia mineralnego, jak i pochodzenia sztucznego sprawia, że są wrażliwe na rozpuszczalniki, kwasy, bakterie, grzyby, larwy oraz wszelkiego rodzaju pasożyty. Materiały te mogą również przyciągać szczury i myszy, ponieważ są to dogodnym środowiskiem do gniazdowania.


Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 6

fot. FOAMGLAS®


Prowadzi to do inwazji na dachy, ściany i tzw. podłogi pływające. Ubytki i korytarze, które tworzą szkodniki zmniejszają izolacyjność tych materiałów i prowadzą do braku ciągłości izolacji termicznej.


Podstawowe materiały używane do produkcji tych termoizolacji często nie mają odporności na oleje i inne produkty petrochemiczne. Przez to nie nadają się do ocieplania podłóg i posadzek przemysłowych oraz tych przeznaczonych do ruchu pojazdów.


Termoizolacja ze szkła komórkowego jest materiałem nieorganicznym. Nie gnije, nie wspomaga rozwoju grzybów, pleśni, ani nie przyciąga żywych organizmów. Jest obojętna chemicznie i biologicznie. Jest to materiał niewrażliwy na węglowodory i stanowi doskonałą barierę dla gazu radonowego. Szkło komórkowe pozostaje zawsze w niezmienionej formie, nawet po blisko pięćdziesięciu latach!


Galeria - budoskop.pl Porady | Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS®, a innymi materiałami termoizolacyjnymi

Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 7
Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 8
Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 9
Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 10
Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 11
Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 12
Najważniejsze różnice między termoizolacją ze szkła komórkowego FOAMGLAS zdj. 13
lista aktualności

Zobacz też:

Naturalny design rządzi! zdj. 2

Naturalny design rządzi!

Stylowe, estetyczne i super modne - takie są... >>
Murek „wszechmogący” zdj. 2

Murek „wszechmogący”

Choć wydaje się, że można użyć go tylko w... >>
Efekt tarczy FOAMGLAS® zdj. 4

Efekt tarczy FOAMGLAS®

Kiedy powierzchnia płyt działa jak osłona...>>
Zbliża się sezon ognisk i grilli zdj. 2

Zbliża się sezon ognisk i grilli

Wiosna i lato zachęcają do przygotowania... >>
Budować czy poczekać? cz. 2 zdj. 5

Budować czy poczekać? cz. 2

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru...>>
PERINSUL - Another brick in the wall? zdj. 4

PERINSUL - Another brick in the wall?

We współczesnych domach stosowanie izolacji... >>
Stylowe wejście na taras zdj. 2

Stylowe wejście na taras

Są łatwe i szybkie w wykonaniu, zwracają...>>
Odwodnienia krawężnikowo - tunelowe zdj. 4

Odwodnienia krawężnikowo - tunelowe

Odwodnienia tunelowe to specjalistyczne... >>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito