Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Murek „wszechmogący”
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 2

Renowacja i...

Efektywność energetyczna budynków ma istotny... >>
Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo -...

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,...>>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i...>>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Murek „wszechmogący”

19-05-2022

Choć wydaje się, że można użyć go tylko w jednym celu, to tak naprawdę posiada całą masę zastosowań. Murek można wykorzystać na wiele sposobów, tworząc z niego nie tylko pojedyncze elementy małej architektury, lecz także złożone aranżacje.


Doskonałym przykładem potwierdzającym tę tezę jest murek Albero. Został on zaprojektowany z inspiracji wykonanymi z łupanego kamienia murkami granicznymi, które już od średniowiecza można było spotkać zarówno w słonecznej Hiszpanii i Włoszech czy w Anglii. Albero jest jednak ich uwspółcześnioną wersją. Buduje się go z betonowych elementów, które wyglądem do złudzenia przypominają kamień. Nie są one do siebie podobne, bo wzorów pojedynczego elementu jest aż siedem. Dzięki temu każdy murek ułożony z Albero prezentuje się nadzwyczaj oryginalnie. Jego olbrzymim atutem jest również kolorystyka utrzymana w dwóch odcieniach stonowanych szarości. Alpen to mieszanka szarości i czerni, zaś brenta to połączenie kolorów piaskowego, grafitowego i białego. Taki mariaż barw sprawia, że murek Albero jest uniwersalnym rozwiązaniem, które można zastosować w wielu projektach. Sprawdzi się zarówno w kompozycjach w stylu nowoczesnym, skandynawskim i japońskim, jak również w ogrodach w stylu angielskim. Wachlarz elementów, które możemy z niego zbudować, jest również szeroki. Zacznijmy od podstawowych zastosowań.


Murek „wszechmogący” zdj. 1

fot. Polbruk


Do czego służy murek w ogrodzie?


Murki są najczęściej stosowane do wyznaczenia granicy pomiędzy różnymi przestrzeniami. Z ich pomocą odgrodzimy ciągi piesze od terenów zielonych. Ta funkcja jest w szczególności przydatna w pagórkowatym terenie, gdzie mogą one również pełnić funkcję murka ogrodowego zapobiegającego obsypywaniu bądź wymywaniu ziemi. Z pomocą murka podzielimy również wizualnie ogród na strefy funkcjonalne, oddzielając przestrzeń rekreacyjną od ogrodu warzywnego czy kwiatowego. Na tym jego podstawowe funkcje się nie kończą. Bardzo często jest on również używany do tworzenia obudów rabat czy donic. W zależności od ich wielkości możemy w nich umieścić różnego rodzaju rośliny, od niewielkich bylin aż po miniaturowe drzewa. W nowoczesnych aranżacjach dość często używa się donic wykonanych z Albero jako wyjątkowo atrakcyjnego wizualnie stanowiska traw ozdobnych lub czerwonolistnych krzewów, takich jak berberys czerwony lub perukowiec podolski. Ziemię wokół roślin w takich donicach obsypuje się białymi otoczakami, dzięki czemu uzyskujemy tak pożądany we współczesnej architekturze kontrast kolorystyczny. Kolejnym zastosowaniem murka jest budowa opasek tworzących przestrzeń ochronną wokół drzew.


Główny bohater komfortowej strefy relaksu


Poza podstawowymi zastosowaniami, betonowy murek możemy też wykorzystać do stworzenia wygodnej strefy relaksu. Z Albero zbudujemy na przykład meble ogrodowe. Do najprostszych z nich można zaliczyć ławki i stół, których nogi wykonamy właśnie z betonowych elementów, zaś siedzenie i blat - z drewna. W taki sam sposób można zbudować też barek. Ciekawym rozwiązaniem są również betonowe siedziska np. wokół paleniska, które de facto również można wykonać z Albero. Aby skonstruować takie siedzisko należy wyznaczyć jego zarys w terenie, następnie zbudować prostopadłościan i wykończyć gotową konstrukcję drewnianymi deskami. Ciekawym pomysłem na strefę rekreacyjną w ogrodzie z murkiem w roli głównej jest bardzo modny ostatnio wgłębnik, czyli celowo obniżona część terenu, w której osadzamy kącik wypoczynkowy z wygodnymi meblami ogrodowymi. Murkiem można w tym przypadku „obudować” ścianki wgłębnika. Jeśli planujemy wykonać tam również meble z murka to w ziemi zarysowujemy kształt mebla, tak jak dawniej robili to greccy czy rzymscy budowniczowie starożytnych amfiteatrów, a następnie, używając betonowych elementów układamy powierzchnie pionowe i poziome mebla. Betonowe meble ogrodowe możemy łączyć w zestawy i budować z nich jeszcze większe założenia. Możemy do nich na przykład dołożyć wcześniej wspomniane donice, a także jeszcze kilka innych „dodatków”, które uprzyjemnią nam relaks.


Woda i ogień w strefie odpoczynku


Już od dawna wiadomo, że obecność wody w ogrodzie pozwala lepiej zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, gdyż odgłosy szumu i plusku koją nerwy. Do naszego „betonowego” zestawu wypoczynkowego warto zatem dodać fontannę lub kaskadę. Zarówno jedną, jak i drugą, możemy wykonać oczywiście przy pomocy murka Albero. Jego elementy mogą posłużyć do wykonania obudowy fontanny. W obudowie wystarczy umieścić nieckę z ustawioną pionowo rurą oraz podpiętą do niej pompą, która będzie tłoczyła wodę ku górze . Jeśli natomiast zależy nam na kaskadzie, to wykonujemy te same kroki, ale jedną ze ścianek obudowy murujemy wyżej. Drugą rzeczą, którą trzeba zrobić, jest wykonanie otworu w dnie niecki. Na koniec podłączamy do niego rurkę wraz z pompką, która będzie pchała wodę ku górze, w kierunku umieszczonej w najwyższej ściance wylewki. Dla lepszego efektu dekoracyjnego możemy pod wylewką dodatkowo umieścić wodoszczelną oprawę LED, która nocą doda czaru kaskadzie.


Ciekawym pomysłem jest również uzupełnienie strefy odpoczynku o palenisko. Jego budowa ma wymiar symboliczny, gdyż ogień od zawsze jednoczył ludzi. Powinno się zatem znajdować w centrum założenia projektowego. Gdy miejsce jest już wyznaczone, wykopujemy dół około 40 cm poniżej poziomu gruntu, w którym układamy żwir. Ścianki wykonujemy z elementów betonowych, łącząc je ze sobą za pomocą żaroodpornej zaprawy. Powinny one wznosić się nieco powyżej poziomu gruntu, a w ich górnej części warto dodatkowo zamontować specjalne hartowane szkło, które będzie chronić użytkowników przez przypadkowym kontaktem z ogniem. Z Albero możemy również zbudować prosty grill. Żeby go stworzyć, musimy wyrównać podłoże i wylać jego „fundament” czyli około 15 cm warstwę betonu. Następnie wznosimy na niej ściany grilla w kształcie litery „U”. Palenisko umieszczamy na wysokości 60-70 cm od podłoża. Powinno mieć ono szerokość około 70 cm i głębokość około 40 cm. Nad nim, w odległości 30-40 cm, umiejscawiamy następnie metalowy ruszt. Możemy go zamontować na specjalnej podkonstrukcji lub wmurować bezpośrednio pomiędzy dwie ostatnie warstwy elementów betonowych. Podstawę paleniska grilla wykonamy przy użyciu metalowej tacki.


Jak nietrudno zauważyć, murki takie jak Albero to produkty niesłychanie uniwersalne, z których można tworzyć nieszablonowe obiekty oraz całe aranżacje w różnych stylach. Czy istnieje tu granica? Oczywiście, że tak. Jest nią jedynie nasza kreatywność!


Galeria - budoskop.pl Porady | Murek „wszechmogący”

Murek „wszechmogący” zdj. 2
Murek „wszechmogący” zdj. 3
Murek „wszechmogący” zdj. 4
Murek „wszechmogący” zdj. 5
Murek „wszechmogący” zdj. 6
Murek „wszechmogący” zdj. 7
Murek „wszechmogący” zdj. 8
Murek „wszechmogący” zdj. 9
Murek „wszechmogący” zdj. 10
Murek „wszechmogący” zdj. 11
Murek „wszechmogący” zdj. 12
Murek „wszechmogący” zdj. 13
Murek „wszechmogący” zdj. 14
Murek „wszechmogący” zdj. 15
Murek „wszechmogący” zdj. 16
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito