Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Stylowe wejście na taras
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach zdj. 2

Mała architektura - sposób...

Wertykalne zielone ściany, kwietniki czy... >>
Dobry design już od progu zdj. 2

Dobry design już od progu

Strefa wejściowa to wizytówka każdej...>>
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 2

Trudny teren - łatwe...

Nie zawsze posesja, na której budujemy dom,... >>
Kiedy dom przenika się z ogrodem zdj. 2

Kiedy dom przenika się z...

Pełne światła wnętrze, w którym intrygujące,...>>
Dachy użytkowe. Przyszłość, do której warto podejść z głową zdj. 8

Dachy użytkowe. Przyszłość,...

Kurcząca się ilość miejsca w miastach... >>
Efektowna nawierzchnia przed domem zdj. 2

Efektowna nawierzchnia...

Jodełka, cegiełka, szachownica, drabinka, z...>>
Ciepły garaż, ciepły dom - jak wybrać bramę garażową? zdj. 2

Ciepły garaż, ciepły dom -...

Polacy cenią sobie wygodę, dlatego wybierają... >>
Chcesz płacić niższe rachunki za eksploatację domu? Zainwestuj w jego termomodernizację! zdj. 2

Chcesz płacić niższe...

Z uwagi na realia polityczno-ekonomiczne...>>
Ogrody miejskie, czyli jeszcze bardziej zielono w miastach! zdj. 2

Ogrody miejskie, czyli...

Zieleń to bardzo ważny element krajobrazu... >>
Raz na zawsze zdj. 5

Raz na zawsze

Jak zmodernizować obiekt sportowy w sposób...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Stylowe wejście na taras

08-04-2022

Są łatwe i szybkie w wykonaniu, zwracają uwagę nieszablonowym wyglądem oraz pomagają rozwiązać problem różnic wysokości pomiędzy tarasem, a resztą ogrodu. Stopnie betonowe, bo o nich mowa, to produkt, który znajdzie zastosowanie w otoczeniu każdego domu.


Taras to unikatowe miejsce w ogrodzie, które w miesiącach letnich zmienia się w miejsce spotkań z rodziną i znajomymi. Niektórzy twierdzą, że jest on przedłużeniem salonu w ogrodzie i w związku z tym powinien mieć reprezentacyjny charakter. Wyraża się to nie tylko w doborze dobrej jakościowo nawierzchni, roślin ustawionych na nim i posadzonych w jego otoczeniu, wygodnego umeblowania, ale również, a może przede wszystkim, w zaznaczeniu jego wagi w projekcie naszego ogrodu. Stąd bardzo często jest on lokowany nieco powyżej poziomu powierzchni ogrodu. Taka „nobilitacja” tarasu pociąga za sobą określone konsekwencje w postaci konieczności zredukowania różnic poziomów z wykorzystaniem pochylni lub schodów. Są one konieczne, aby przechodzenie z ogrodu na taras i odwrotnie było wygodne. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji będą betonowe stopnie. Za ich zastosowaniem przemawia kilka argumentów.


Stylowe wejście na taras zdj. 1

fot. Polbruk


Design i uniwersalizm


We współczesnych aranżacjach ogrodów liczy się przede wszystkim ciekawy wygląd i spójność estetyczna wszystkich elementów. Najczęściej wybieranym materiałem do wykończenia nawierzchni tarasu, ścieżek wokół domu czy podjazdu są kostki i płyty betonowe. Stąd naturalnym wyborem wydaje się budowa schodów z prefabrykatów betonowych. Oczywiście można wykonać podkonstrukcję schodów z betonu, a warstwę wierzchnią wykończyć kostkami czy płytami, ale to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej pracochłonne. Zwłaszcza, że tarasowe schody składają się z dwóch, maksymalne trzech stopni. Łatwiej będzie więc wykorzystać gotowe elementy w postaci stopni betonowych. Przykładem takiego rozwiązania są stopnie schodowe Grando. Są to gotowe prefabrykaty o długości 100 cm, szerokości 40 cmi 46 cm oraz wysokości 15 cm. Ich niewątpliwym atutem jest modna kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości i beży oraz dwie różne faktury: gładka i łamana (przypominająca łupany kamień). Dzięki temu stopnie Grando zapewniają duże możliwości stosowania w wielu aranżacjach i stylach. Stopnie o gładkiej i łupanej fakturze w odcieniach szarości (grafitowy, stalowy, nerino) z powodzeniem sprawdzą się w projektach w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim. Natomiast latte (biało-jasno-piaskowy) oraz hawaii (grafitowo-brązowo-pomarańczowy) będą harmonijnym elementem aranżacji w stylu rustykalnym czy śródziemnomorskim. Stopnie gładkie w odcieniach szarości oraz latte sprawdzą się również w bardziej klasycznych kompozycjach. Powyższe możliwe zastosowania jasno pokazują, że są one niezwykle uniwersalne. Zbudowane z nich schody można ponadto wzbogacić o dodatkowe elementy umieszczone po bokach, wzdłuż ich biegu. Należą do nich donice, takie jak na przykład Tigela, w których umieścimy rośliny. Pozwalają one na budowę efektownych kaskad zieleni wzdłuż schodów. Dobrym rozwiązaniem może być też palisada Hestra, która umożliwia tworzenie indywidualnych aranżacji zieleni.


Kropka nad „i”


Podobnie jak wszystkie elementy betonowe, schody betonowe cechują się trwałością i nie wymagają częstych prac konserwacyjnych. Ich niewątpliwym atutem jest również monolityczna, blokowa konstrukcja. Minimalizuje to ryzyko ich pękania. Dzięki temu unikniemy odspajania się poszczególnych elementów od podłoża oraz ich łamania w szczególnie narażonych na to miejscach, takich jak krawędzie czy rogi. To bardzo częsty mankament schodów budowanych na podkonstrukcji z betonu i wykończonych okładziną ceramiczną. W przypadku błędów wykonawczych przy układaniu płytek i fug istnieje zagrożenie, że dostanie się pod nie woda, co wpływa negatywnie na ich wytrzymałość. Jest to szczególnie groźne w sezonie zimowym, gdy woda znajdująca się pomiędzy warstwą wierzchnią i betonową podkonstrukcją ulega zamarzaniu i rozmarzaniu. Efektem tego procesu jest stopniowe niszczenie nawierzchni polegające na odspajaniu się poszczególnych elementów oraz ich pękaniu w miejscach, gdzie są one najbardziej narażone na obciążenia. W przypadku schodów wykonanych z betonowych bloków takie zjawisko po prostu nie ma prawa wystąpić.


Bardzo istotne przy projektowaniu stopni schodowych, jest dobranie ich odpowiedniej wysokości, aby zapewnić komfort użytkowania budowanych z nich schodów. Grando posiada wysokość 15 cm, dzięki czemu pokonywanie stopni nie powoduje dużego obciążenia mięśni. Za wyborem stopni schodowych z bloków betonowych przemawia również szybkość i łatwość budowy.


Schody „instant”


Jak już wcześniej wspomnieliśmy, stworzenie schodów na taras zwykle wymaga ułożenia dwóch lub trzech stopni. Ponieważ Grando to masywne bloki o wymiarze 40x100 cm i 46x100 cm, wysokości 15 cm oraz wadze elementu wynoszącej 160 kg, nie trzeba wykonywać oddzielnej podkonstrukcji z betonu. Należy tylko wyprofilować odpowiednio grunt i ułożyć stopnie z 2-3 centymetrowym przesunięciem tak, żeby jeden zachodził na drugi. Ważne jest również stworzenie niewielkiego nachylenia, co pozwoli szybciej odprowadzać wodę ze stopni oraz uszczelnić przestrzeń pomiędzy nimi i zapobiec przenikaniu wody pomiędzy poszczególne elementy konstrukcji. Najlepiej użyć w tym celu silikonu lub uszczelniacza poliuretanowego. Powyższą poradę należy wziąć pod uwagę także przy układaniu z Grando ciągów schodów wyższych niż 3-4 stopnie. Wtedy jednak konieczne będzie wykonanie dodatkowych robót, choćby w zakresie fundamentu, który umiejscawia się pod pierwszym schodkiem. W przypadku schodów pomiędzy tarasem, a ogrodem jest to jednak przypadek raczej niezwykle rzadko spotykany.


Stopnie betonowe to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wykonać 2-3 stopniowe schody potrzebne w przypadku wyniesionego tarasu lub strefy wejściowej. Cechuje je łatwość i szybkość wykonania, wygoda użytkowania, a także dość duża liczba dostępnych faktur i kolorów, co sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu aranżacjach utrzymanych w różnych stylach.


Galeria - budoskop.pl Porady | Stylowe wejście na taras

Stylowe wejście na taras zdj. 2
Stylowe wejście na taras zdj. 3
Stylowe wejście na taras zdj. 4
Stylowe wejście na taras zdj. 5
Stylowe wejście na taras zdj. 6
Stylowe wejście na taras zdj. 7
Stylowe wejście na taras zdj. 8
Stylowe wejście na taras zdj. 9
Stylowe wejście na taras zdj. 10
Stylowe wejście na taras zdj. 11
Stylowe wejście na taras zdj. 12
Stylowe wejście na taras zdj. 13
Stylowe wejście na taras zdj. 14
Stylowe wejście na taras zdj. 15
Stylowe wejście na taras zdj. 16
lista aktualności

Zobacz też:

Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach zdj. 2

Mała architektura - sposób na aranżację zieleni w miastach

Wertykalne zielone ściany, kwietniki czy... >>
Dobry design już od progu zdj. 2

Dobry design już od progu

Strefa wejściowa to wizytówka każdej...>>
Trudny teren - łatwe rozwiązanie! zdj. 2

Trudny teren - łatwe rozwiązanie!

Nie zawsze posesja, na której budujemy dom,... >>
Kiedy dom przenika się z ogrodem zdj. 2

Kiedy dom przenika się z ogrodem

Pełne światła wnętrze, w którym intrygujące,...>>
Efektowna nawierzchnia przed domem zdj. 2

Efektowna nawierzchnia przed domem

Jodełka, cegiełka, szachownica, drabinka, z...>>
Ciepły garaż, ciepły dom - jak wybrać bramę garażową? zdj. 2

Ciepły garaż, ciepły dom - jak wybrać bramę garażową?

Polacy cenią sobie wygodę, dlatego wybierają... >>
Ogrody miejskie, czyli jeszcze bardziej zielono w miastach! zdj. 2

Ogrody miejskie, czyli jeszcze bardziej zielono w miastach!

Zieleń to bardzo ważny element krajobrazu... >>
Raz na zawsze zdj. 5

Raz na zawsze

Jak zmodernizować obiekt sportowy w sposób...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito