Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Ekologiczne miasta przyszłości!
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Zbliża się sezon ognisk i grilli zdj. 2

Zbliża się sezon ognisk i...

Wiosna i lato zachęcają do przygotowania... >>
Budować czy poczekać? cz. 2 zdj. 5

Budować czy poczekać? cz. 2

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru...>>
Stylowe wejście na taras zdj. 2

Stylowe wejście na taras

Są łatwe i szybkie w wykonaniu, zwracają... >>
Odwodnienia krawężnikowo - tunelowe zdj. 4

Odwodnienia krawężnikowo -...

Odwodnienia tunelowe to specjalistyczne...>>
Budować czy poczekać? zdj. 2

Budować czy poczekać? cz. 1

Co się opłaca, a czego unikać w sytuacji... >>
Ogród jak ze snów zdj. 2

Ogród jak ze snów

Prostota, minimalizm, geometryczne kształty,...>>
Palisady Abakus w wymiarze XL - 3 praktyczne zastosowania zdj. 2

Palisady Abakus w wymiarze...

Elementy murowe Abakus® stanowią... >>
Duże znaczy piękne! zdj. 2

Duże znaczy piękne!

Są masywne, wytrzymałe, długowieczne i...>>
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 2

Ekologiczne miasta...

Dostarczają tlenu, chronią przed letnimi... >>
Ekologiczne kostki i płyty - co warto o nich wiedzieć? zdj. 7

Ekologiczne kostki i płyty...

Oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, a...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Ekologiczne miasta przyszłości!

27-01-2022

Dostarczają tlenu, chronią przed letnimi upałami, stanowią miejsce rekreacji, a także retencjonują wodę - tereny zielone w miastach pełnią wiele niezbędnych funkcji. Dzięki współczesnej modzie na ekologię coraz częściej zwracamy uwagę na ich bliskość przy wyborze nowego miejsca zamieszkania.


Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 1

fot. Polbruk


W polskich miastach przez wiele lat nie pamiętano o tym, jak istotne są przestrzenie zielone, a skupiono się głównie na ekstensywnej rozbudowie urbanistycznej. Pomimo wymagań zawartych w miejscowych pla-nach zagospodarowania przestrzeni zieleń traktowano po macoszemu. Dziś staje się ona elementem pożą-danym przez mieszkańców, zwłaszcza nowych osiedli. Marzą oni już nie tylko o swoim własnym mieszka-niu czy domu, ale również o tym, żeby budynek był położony w otoczeniu terenów zielonych lub sąsiado-wał z zielonymi enklawami. Wymusza to na deweloperach większą dbałość o aranżację przestrzeni wokół nowych budynków, które powinny łączyć w sobie funkcjonalność z ekologią dzięki np. powierzchniom bioaktywnym. Z tego właśnie powodu we współczesnych aranżacjach terenu tak często można spotkać mariaż roślinności z betonem, który jest dziś najpopularniejszym materiałem budowlanym. Historia lubi się powtarzać, bo w wielu europejskich miastach po wyburzeniu otaczających je murów w XIX wieku ich miejsce zajęły zielone deptaki. Z kolei pod koniec XIX wieku wagę terenów zielonych w przestrzeniach miejskich podkreśliła koncepcja miasta-ogrodu stworzona przez brytyjskiego urbanistę i planistę, Ebenezera Howarda.


Diabeł tkwi w szczegółach


Koncepcja miasta-ogrodu była antytezą dla zatłoczonych miast i opierała się na założeniu, że przedmieścia nie są tylko i wyłącznie sypialnią miast, ale stanowią mieszankę różnych stref o odmiennych funkcjach, pomiędzy którymi znajdują się niezwykle ważne przestrzenie zielone, takie jak parki, skwery czy ogrody. Pierwsze miasto-ogród zrealizowano 35 km od Londynu w miejscowości Letchworth. To satelickie osiedle było zaprojektowane dla 35 tysięcy mieszkańców. Podobne założenia znajdziemy również w Polsce. Wśród nich można wymienić m.in. wrocławskie Sępolno czy na przykład podwarszawski Milanówek.


Reminiscencje tej koncepcji są aktualne również we współczesnych trendach w projektowaniu miast. Nie wszędzie jednak można było zbudować przestrzenie całkowicie od nowa, dlatego ratunkiem dla wielu miast o zwartej zabudowie stały się parki kieszonkowe, od angielskiego określenia pocket parks. Pierwsze z nich powstały w Stanach Zjednoczonych, a jednym z najstarszych jest Paley Park utworzony na Manhat-tanie w 1967 roku. Posiada on powierzchnię niespełna 390 m kw., lecz niektóre z tego rodzaju zielonych założeń są od niego kilkanaście razy większe! Zdobyły popularność nie tylko w Nowym Jorku czy Londynie, ale również w Polsce. Za pierwszy z nich uznaje się ten stworzony w Krakowie, na Zabłociu w Dzielnicy XIII Podgórze oraz w Łodzi w dzielnicy Polesie.


Tworzenie parków kieszonkowych to nie jedyny pomysł na „zazielenianie miast”. Bardzo często wykorzy-stuje się do tego przestrzenie postindustrialne, czego świetnym przykładem jest położony w Nowym Yorku dawny wiadukt odcinka linii kolejowej New York Central Railroad. W XXI wieku nieużywany od lat 80 szlak służący dawniej przewozowi towarów został zmieniony w park linearny o długości prawie dwóch i pół kilometra. Co ciekawe, od początku swojego istnienia stał się on ikoną współczesnej amerykańskiej architektury krajobrazu. Nasadzono w nim różnego rodzaju roślinność, a całość podzielono na trzy strefy ogrodowe o odmiennym charakterze. Oczywiście w aranżacji uwzględniono również małą architekturę, taką jak siedziska, instalacje artystyczne, ale również tory. Nawierzchnię spacerową wykonano natomiast z płyt betonowych...


Diabeł tkwi w szczegółach


Pokazuje to, że mariaż zieleni z nawierzchnią betonową nie jest niczym niezwykłym. Tego rodzaju przykła-dów jest zdecydowanie więcej. Zwłaszcza, że we współczesnej architekturze beton jest najpopularniejszym materiałem budowlanym. W celu zwiększenia powierzchni bioaktywnej na nowych osiedlach na parkingach bardzo często stosuje się ażurowe płyty betonowe, takie jak Polbruk Greengo czy Meba. Pierwsza z nich to kwadratowa płyta o wymiarze 40x40 cm z okrągłymi otworami. Połączono je ze sobą prostymi lub lekko falującymi liniami, co nadaje ułożonym z nich płaszczyznom interesujący i dynamiczny wygląd. Bardziej klasyczną i znaną od lat z powierzchni parkingowych płytą jest Polbruk Meba. Posiada ona rozmiar 40x60 cm oraz otwory w kształcie kwadratu, które zostały połączone nacięciami w formie prostych linii. Nawierzchnie ułożone z płyt Meba lub Greengo umożliwiają odprowadzanie deszczówki z opadów bezpośrednio do gleby, dzięki czemu wilgoć pozostaje w ziemi, co korzystnie wpływa na mikroklimat w mieście. Atutem tego rozwiązania jest również oszczędność w budowie kanalizacji deszczowej i eliminacja ryzyka podtopień podczas opadów ponadnormatywnych. W otworach płyt betonowych bardzo często sieje się trawę, dzięki czemu parkingi stają się również przestrzenią zieloną, a więc bardziej atrakcyjną wizualnie.


Poza rozwiązaniami dedykowanymi parkingom ekologiczne płyty możemy wykorzystać także do budowy nawierzchni w przestrzeniach zielonych na osiedlach. Idealnie do tego, ze względu na swój prestiżowy wy-gląd, nadają się Polbruk Ekol i Extrano. Pierwsza z nich to klasyczna kostka o wymiarze 20x20 cm. Jej cha-rakterystyczną cechą są wypustki na krawędziach, które wymuszają dystans pomiędzy poszczególnymi elementami, dzięki czemu powstaje przestrzeń bioaktywna. Druga to kwadratowa płyta o rozmiarze 40x40 cm z otworami przypominającymi pasy na futrze tygrysa czy kubistyczne kłosy zboża.


Istnieje więcej prefabrykatów betonowych, których z powodzeniem możemy użyć przy urządzaniu tere-nów zielonych w miastach. Z betonowych obrzeży, murków czy pustaków zbudujemy kwietniki i donice. Natomiast z prefabrykowanych betonowych donic i gazonów możemy wznieść wertykalne ściany z roślin-nością. Możliwości zastosowania prefabrykatów betonowych w służbie zieleni i ekologii w miastach jest naprawdę wiele!


Galeria - budoskop.pl Porady | Ekologiczne miasta przyszłości!

Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 2
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 3
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 4
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 5
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 6
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 7
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 8
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 9
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 10
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 11
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 12
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 13
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 14
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 15
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 16
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 17
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 18
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 19
lista aktualności

Zobacz też:

Zbliża się sezon ognisk i grilli zdj. 2

Zbliża się sezon ognisk i grilli

Wiosna i lato zachęcają do przygotowania... >>
Budować czy poczekać? cz. 2 zdj. 5

Budować czy poczekać? cz. 2

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru...>>
Stylowe wejście na taras zdj. 2

Stylowe wejście na taras

Są łatwe i szybkie w wykonaniu, zwracają... >>
Odwodnienia krawężnikowo - tunelowe zdj. 4

Odwodnienia krawężnikowo - tunelowe

Odwodnienia tunelowe to specjalistyczne...>>
Budować czy poczekać? zdj. 2

Budować czy poczekać? cz. 1

Co się opłaca, a czego unikać w sytuacji... >>
Ogród jak ze snów zdj. 2

Ogród jak ze snów

Prostota, minimalizm, geometryczne kształty,...>>
Duże znaczy piękne! zdj. 2

Duże znaczy piękne!

Są masywne, wytrzymałe, długowieczne i...>>
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 2

Ekologiczne miasta przyszłości!

Dostarczają tlenu, chronią przed letnimi... >>
Ekologiczne kostki i płyty - co warto o nich wiedzieć? zdj. 7

Ekologiczne kostki i płyty - co warto o nich wiedzieć?

Oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, a...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito