Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Betonowe, jednak eko!
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 2

Ekologiczne miasta...

Dostarczają tlenu, chronią przed letnimi... >>
Ekologiczne kostki i płyty - co warto o nich wiedzieć? zdj. 7

Ekologiczne kostki i płyty...

Oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, a...>>
Pomysły na stylowe ogrodzenie! zdj. 2

Pomysły na stylowe...

Z drewna, kamienia, metalu, szkła, tworzyw... >>
Ochrona Lamino® Perlon® i Imprex Perlon® - sposób na odporne kostki i płyty bez brudu zdj. 6

Ochrona Lamino® Perlon® i...

Błoto, plamy po smarach i oleju, kleksy po...>>
3 wskazówki, jak dobrać oświetlenie do ogrodu zdj. 2

3 wskazówki, jak dobrać...

Oświetlenie ogrodu przydaje się nie tylko do... >>
Cieplej i oszczędniej dzięki termomodernizacji. Jak zadbać o klimat i domowy budżet? zdj. 2

Cieplej i oszczędniej...

W długie, jesienno-zimowe wieczory marzymy o...>>
Co kryje w sobie dom w zabudowie bliźniaczej? zdj. 3

Co kryje w sobie dom w...

Pod pojęciem popularnego „bliźniaka” kryje... >>
Romantyczny, czy nowoczesny i minimalistyczny? zdj. 3

Romantyczny, czy nowoczesny...

To dwa typy ogrodów, które są wyrazem...>>
Jakiej bramy szuka rolnik? Ciepłej! Montaż bramy KRISPOL na budowie u Ani i Grzesia Bardowskich zdj. 3

Jakiej bramy szuka rolnik?...

Zbliżająca się jesień i następująca tuż po... >>
Betonowe, jednak eko! zdj. 2

Betonowe, jednak eko!

Współczesne przestrzenie miejskie powinny...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Betonowe, jednak eko!

07-10-2021

Współczesne przestrzenie miejskie powinny być projektowane w zrównoważony i ekologiczny sposób, przy założeniu odpowiedniego balansu pomiędzy walorami funkcjonalnymi, a zachowaniem przestrzeni bioaktywnych. W takich zrównoważonych koncepcjach doskonale sprawdzają się betonowe płyty ażurowe.


Rozwiązania te zyskują coraz większą popularność, co wynika z uwarunkowań prawnych i praktycznych. Te pierwsze odnoszą się głównie do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które coraz częściej wprowadzają wymóg określonej przestrzeni biologicznie czynnej. Rozumie się ją jako powierzchnię gruntu pokrytą roślinnością lub umożliwiającą naturalną retencję wody, czyli mówiąc wprost - wsiąkanie wody w glebę. Ażurowe płyty doskonale spełniają ten wymóg, gdyż posiadają otwory, w których można posiać trawę. Ponadto dzięki nim woda może swobodnie przedostawać się do gleby, co w naturalny sposób zwiększa metraż powierzchni biologicznie czynnej w projekcie. Ażurową nawierzchnię warto wykonać również dlatego, że jest praktyczna. Na tego rodzaju powierzchni nie tworzą się kałuże i nie ma konieczności budowy odwodnień liniowych (nawet przy większych powierzchniach parkingów czy placów!). Poza tym otwory w nawierzchni przeciwdziałają zalaniu i podtopieniu terenu podczas nawalnych opadów, które są coraz częstszym zjawiskiem w związku z postępującymi na całym świecie zmianami klimatu. Ażurowe nawierzchnie, oprócz ekologicznego charakteru, mają jeszcze dwie olbrzymie zalety. Pierwsza z nich to walory estetyczne, a druga to trwałość i wytrzymałość - również na duże obciążenia!


Betonowe, jednak eko! zdj. 1

fot. Polbruk


Stylowe i typowe


Jak w każdej grupie produktów, wśród ażurowych płyt betonowych, występują rozwiązania bardziej i mniej ekstrawaganckie. Do pierwszej grupy możemy śmiało zaliczyć płytę Polbruk Extrano. Jej inspirujący design i geometryczny kształt sprawiają, że jest to produkt przeznaczony do nowoczesnych aranżacji. Extrano to regularny kwadrat o boku 50 cm, o którego unikatowym charakterze przesądzają otwory przypominające wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Można je wypełnić ziemią, piaskiem lub drobnym grysem, dzięki czemu deszczówka swobodnie przeniknie do gleby. Extrano występuje w trzech odcieniach: kolorze szarym, grafitowym oraz nerino. Produktami typowo ekologicznym są z kolei mniej designerskie, ale dające większe możliwości pod względem dekoracyjnego wypełnienia otworów i często spotykane na podjazdach czy parkingach, płyty Polbruk Meba i Greengo. Oprócz wypełnienia wolnych przestrzeni piaskiem, ziemią, grysem czy kamieniami, możemy zasiać w nich trawę. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy tak pożądane we współczesnej architekturze przełamanie szarości nawierzchni zielenią. Meba to klasyczne i bardzo popularne rozwiązanie. Płyta posiada rozmiar 40x60 cm oraz otwory w kształcie kwadratu, które są połączone nacięciami w formie prostych linii. Występuje ona w dwóch szarościach (szary i grafitowy) oraz czerwieni. Ciekawszym rozwiązaniem pod względem designu jest płyta Greengo. Charakteryzuje się ona kwadratowym kształtem, wymiarem 40x40 cm oraz okrągłymi otworami, które zostały ze sobą połączone prostymi lub lekko falującymi liniami, co nadaje ułożonym z nich płaszczyznom interesującego i dynamicznego wyglądu. Greengo występuje w dwóch modnych kolorach - szarym i grafitowym.


Nie ażurowe, ale zielone!


Poza płytami, które posiadają w swojej płaszczyźnie otwory, na rynku są dostępne także rozwiązania wymuszające takie układanie prefabrykatów, żeby pomiędzy nimi znalazły się miniprzestrzenie biologicznie czynne. Takim charakterem odznacza się kostka Polbruk Ekol, z której możemy ułożyć nawierzchnię przepuszczalną. Pojedyncza kostka to kwadrat o boku 20 cm, na którego krawędziach występują wypustki, nazywane dystansami, które nie pozwalają na zbyt bliskie układanie elementów obok siebie. Przestrzeń, która powstaje pomiędzy nimi, umożliwia wsiąkanie deszczówki bezpośrednio do gleby. Ekol to jednak nie tylko nawierzchnia przepuszczalna, ale również stylowa. Jej regularny, kwadratowy kształt sprawia, że nawiązuje ona wielkością do spotykanych niegdyś w centrach miast kostek brukowych wykonanych z granitu. Jest dostępna w stonowanej kolorystyce: barwie szarej i grafitowej, dzięki czemu pasuje do wielu aranżacji.


„Dziurawe”, ale trwałe!


Charakter ażurowych płyt, które posiadają otwory, wcale nie wpływa na ich trwałość czy możliwość przenoszenia obciążeń, oczywiście jeśli ułożona z nich nawierzchnia została wykonana poprawnie. Tak jak w przypadku innych prefabrykatów betonowych, również tutaj głównym czynnikiem jest grubość danej kostki czy płyty. Dlatego, gdy projektujemy podjazd przed domem, na którym będą parkować samochody osobowe, warto pamiętać, że do ułożenia nawierzchni o odpowiedniej wytrzymałości potrzebne są prefabrykaty o grubości min. 6 cm. Grubsze płyty sprawdzają się na parkingach publicznych czy w przestrzeniach miejskich, gdzie tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jak ciężki pojazd zaparkuje na miejscu postojowym. Z ażurowych płyt, które przedstawiliśmy, największe obciążenia przyjmuje Meba. Posiada ona dwie grubości: 8 cm i 10 cm. Dobrym rozwiązaniem jest również płyta Greengo o grubości 8 cm. Można ją stosować w ruchu kołowym do 3,5t, natomiast kostkę Ekol o tej samej grubości 8 cm można wykorzystać w przypadku pojazdów powyżej 3,5t. Extrano jest natomiast rozwiązaniem dedykowanym do ruchu pieszego i na parkingi dla samochodów do 3,5 tony. Właściwości i przeznaczenie wybranych płyt można łatwo sprawdzić w deklaracjach właściwości użytkowych produktu.


Ażurowe płyty betonowe oraz nawierzchnie przepuszczalne to ekologiczna odpowiedź na problemy współczesnych metropolii oraz sposób na zwiększenie powierzchni bioaktywnej w miastach i prywatnej przestrzeni wokół domu. Jednocześnie jest to rozwiązanie starannie przemyślane pod względem technicznym, o wysokich walorach użytkowych oraz estetycznych, które jest niezwykle trwałe i przyjazne środowisku.


Galeria - budoskop.pl Porady | Betonowe, jednak eko!

Betonowe, jednak eko! zdj. 2
Betonowe, jednak eko! zdj. 3
Betonowe, jednak eko! zdj. 4
Betonowe, jednak eko! zdj. 5
Betonowe, jednak eko! zdj. 6
Betonowe, jednak eko! zdj. 7
Betonowe, jednak eko! zdj. 8
Betonowe, jednak eko! zdj. 9
Betonowe, jednak eko! zdj. 10
Betonowe, jednak eko! zdj. 11
Betonowe, jednak eko! zdj. 12
Betonowe, jednak eko! zdj. 13
Betonowe, jednak eko! zdj. 14
Betonowe, jednak eko! zdj. 15
Betonowe, jednak eko! zdj. 16
lista aktualności

Zobacz też:

Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 2

Ekologiczne miasta przyszłości!

Dostarczają tlenu, chronią przed letnimi... >>
Ekologiczne kostki i płyty - co warto o nich wiedzieć? zdj. 7

Ekologiczne kostki i płyty - co warto o nich wiedzieć?

Oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, a...>>
Pomysły na stylowe ogrodzenie! zdj. 2

Pomysły na stylowe ogrodzenie!

Z drewna, kamienia, metalu, szkła, tworzyw... >>
3 wskazówki, jak dobrać oświetlenie do ogrodu zdj. 2

3 wskazówki, jak dobrać oświetlenie do ogrodu

Oświetlenie ogrodu przydaje się nie tylko do... >>
Co kryje w sobie dom w zabudowie bliźniaczej? zdj. 3

Co kryje w sobie dom w zabudowie bliźniaczej?

Pod pojęciem popularnego „bliźniaka” kryje... >>
Romantyczny, czy nowoczesny i minimalistyczny? zdj. 3

Romantyczny, czy nowoczesny i minimalistyczny?

To dwa typy ogrodów, które są wyrazem...>>
Betonowe, jednak eko! zdj. 2

Betonowe, jednak eko!

Współczesne przestrzenie miejskie powinny...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito