Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu...
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Zbliża się sezon ognisk i grilli zdj. 2

Zbliża się sezon ognisk i...

Wiosna i lato zachęcają do przygotowania... >>
Budować czy poczekać? cz. 2 zdj. 5

Budować czy poczekać? cz. 2

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru...>>
Stylowe wejście na taras zdj. 2

Stylowe wejście na taras

Są łatwe i szybkie w wykonaniu, zwracają... >>
Odwodnienia krawężnikowo - tunelowe zdj. 4

Odwodnienia krawężnikowo -...

Odwodnienia tunelowe to specjalistyczne...>>
Budować czy poczekać? zdj. 2

Budować czy poczekać? cz. 1

Co się opłaca, a czego unikać w sytuacji... >>
Ogród jak ze snów zdj. 2

Ogród jak ze snów

Prostota, minimalizm, geometryczne kształty,...>>
Palisady Abakus w wymiarze XL - 3 praktyczne zastosowania zdj. 2

Palisady Abakus w wymiarze...

Elementy murowe Abakus® stanowią... >>
Duże znaczy piękne! zdj. 2

Duże znaczy piękne!

Są masywne, wytrzymałe, długowieczne i...>>
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 2

Ekologiczne miasta...

Dostarczają tlenu, chronią przed letnimi... >>
Ekologiczne kostki i płyty - co warto o nich wiedzieć? zdj. 7

Ekologiczne kostki i płyty...

Oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, a...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym?

11-06-2021

Minimalistyczne, o prostych bryłach, z dużymi powierzchniami przeszklonymi na elewacji - tak prezentuje się większość domów zbudowanych w stylu nowoczesnym. Taka architektura wymaga odpowiednio zaprojektowanej strefy wejściowej. Podpowiadamy, jak ją zaplanować.


Najważniejszą zasadą przy kreowaniu każdej przestrzeni, w tym również tej wejściowej, jest spójność ze stylem architektonicznym, w którym został wzniesiony budynek. W tym przypadku będzie to styl nowoczesny. Stawia on na prostotę, geometryzm i funkcjonalność rozwiązań oraz opiera się na kontraście między neutralną, zwykle szarą kolorystyką nawierzchni, a soczysto zieloną roślinnością ogrodową. W takiej nowoczesnej przestrzeni, alejki oraz podjazd, czyli dwa najważniejsze funkcjonalne elementy strefy wejściowej, są bardzo często wykonywane z betonowych płyt i kostek. Modne są w szczególności elementy o dużym formacie, oryginalnym designie lub wręcz przeciwnie - cechujące się bardzo ascetycznym wyglądem. Są one często zestawiane z kolorystycznie i stylistycznie dopasowanymi dodatkami, takimi jak obrzeża, palisady czy donice. Elementy te wyznaczają poszczególne strefy, pozwalają uporządkować zieleń lub po prostu pełnią funkcję dekoracyjną. Dlatego planowanie przestrzeni przed domem warto zacząć od wytyczenia alei prowadzącej od furtki do drzwi oraz podjazdu...


Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 1

fot. Polbruk


Wielki uniwersalizm


Kostek i płyt betonowych, których możemy użyć do budowy nawierzchni w strefie wejściowej, jest naprawdę wiele. Musimy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, aby dobrać odpowiednią grubość elementów do sposobu użytkowania danej przestrzeni. Zasada jej prosta: im grubsza płyta, tym ma szersze zastosowanie. Płyty o grubości 8 i 10 cm sprawdzą się w miejscach o największym obciążeniu na metr kwadratowy, czyli na przykład na podjazdach, gdzie jest przewidziany duży ruch kołowy oraz poruszają się samochody powyżej 3,5 tony, ale również jako nawierzchnia ścieżki. Elementy o grubości 6 cm zazwyczaj wystarczają wszędzie tam, gdzie wjeżdżają pojazdy osobowe do 3,5 tony. Natomiast cieńsze elementy są dedykowane przestrzeniom, w których przewidywany jest wyłącznie ruch pieszy. Przeznaczenie płyt podane jest zawsze w tzw. deklaracji właściwości użytkowych wyrobu, udostępnianej przez każdego producenta i warto je sprawdzić przed zakupem wybranego produktu. Podsumowując, „grube” płyty są najbardziej uniwersalne. Przykładem takiego rozwiązania, które doskonale zaprezentuje się w nowoczesnej aranżacji, zarówno na ścieżce, jak i podjeździe, jest płyta Polbruk Magna. To zdecydowanie jedna z największych płyt betonowych dostępnych na rynku. Posiada ona wymiar 100x75 cm, zaś jej „mniejsza” wersja - 50x75 cm. Magna przykuwa jednak uwagę nie tylko dużym formatem, lecz także melanżowymi szarościami w odcieniach nerino, stalowym i bazaltowym. Jest również dostępna w kolorze latte. Płyty można układać, tworząc z nich jednolitą powierzchnię lub metodą step by step, z przerwami wypełnionymi drobnymi białymi otoczakami. Dzięki temu Magna stwarza duże możliwości aranżacyjne i stanowi kwintesencję stylu nowoczesnego.


Eko pasy tygrysa czy modne, ascetyczne prostokąty?


Oczywiście wielki format to nie jedyny sposób, żeby stworzyć interesującą przestrzeń przed domem. Nowoczesny, a równocześnie nieco ekstrawagancki efekt można uzyskać, układając podjazd i ścieżkę od furtki do drzwi z elementów Polbruk Extrano. To idealnie kwadratowa płyta o wymiarze 50x50 cm. Wyjątkowości nadają jej regularne otwory, które tworzą na ułożonej nawierzchni falujące linie i przypominają wyglądem pasy na futrze tygrysa. Można je wypełnić drobnymi kamykami lub ziemią i zasiać w nich trawę. W obydwu przypadkach, zarówno podjazd, jak i ścieżka będą prezentować się bardzo oryginalnie. Nawierzchnia strefy wejściowej wykonana z płyt Extrano to nie tylko stylowe, ale również praktyczne i zarazem przyjazne naturze rozwiązanie. Regularne otwory umiejscowione w płycie tworzą powierzchnie bioaktywne. Dzięki ich obecności deszczówka może wnikać bezpośrednio do gruntu, co zapobiega podtopieniom posesji w czasie opadów, a ponadto sprawia, że na nawierzchni nie utrzymuje się woda.


Alternatywą dla awangardowych płyt Extrano jest tegoroczna nowość - ascetyczna kostka Polbruk Triada. Jak sama nazwa wskazuje, występuje ona w trzech formatach. Posiada gładką fakturę i jest dostępna w rozmiarach: 20x30 cm, 20x40 cm i 20x50 cm oraz w czterech wersjach kolorystycznych pasujących do nowoczesnej architektury. Są to cztery odcienie szarości: szary, stalowy, grafitowy i nerino oraz kolor onyx będący melanżem bieli, szarości i pomarańczu. Pomimo swojego ascetycznego wyglądu, Triada daje dość dużą swobodę aranżacyjną. Można z niej układać różne geometryczne wzory i kompozycje kolorystyczne utrzymane w szarej tonacji. Zbudowane z jej użyciem nawierzchnie są bardzo minimalistyczne w wyrazie, ale przez to także eleganckie, bo czyste w formie. Zaletą kostki Triada jest również jej grubość, która wynosi 8 cm, co sprawia, że z technicznego punktu widzenia posiada ona uniwersalne zastosowanie.


Strefa wejściowa przed domem to jednak nie tylko ścieżka i podjazd. Jeśli posiadamy nieco więcej przestrzeni, warto pomyśleć o kompleksowej aranżacji terenu zielonego.


Urok dodatków


Gdy powierzchnia działki jest mocno ograniczona, zieleń możemy umieścić w betonowych donicach, takich jak Tigela. Kształtem przypomina ona prawie sześcian, a jej niewątpliwym atutem jest brak dna i pusta przestrzeń pomiędzy ściankami. Wypełnia się ją ziemią, a w niej sadzi rośliny. Z donic można tworzyć niższe i wyższe konstrukcje, co dodatkowo zwiększa możliwości aranżacyjne oraz pozwala tworzyć kaskady wypełnione roślinnością, na przykład wzdłuż biegów schodów. Donice Tigela, o czym świadczy ich kubistyczny design oraz grafitowy lub stalowy kolor, zaprojektowano właśnie z myślą o nowoczesnych aranżacjach. Gdy dysponujemy nieco większą powierzchnią, dobrym pomysłem na wzbogacenie aranżacji strefy wejściowej posesji są obrzeża i palisady. Z ich pomocą ochronimy zieleń, a także nadamy jej ramy kompozycyjne, budując z nich na przykład kwietnik. Prefabrykatem, który doskonale sprawdzi się w tej roli i znajdzie zastosowanie przy tworzeniu zielonych przestrzeni w nowoczesnych aranżacjach, jest obrzeże Treo. Cechuje je minimalizm i kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości. Jego wyróżnikiem są też pionowe fugi, które dodają mu lekkości i dynamizmu. Ciekawą alternatywą jest palisada Hestra dostępna w kolorach: stalowym i grafitowym. Pojedynczy element posiada wymiar 10x20 cm, jednak tym, co pozwoli nam stworzyć wiele ciekawych aranżacji, są trzy różne wysokości prefabrykatu, które wynoszą 60, 80 i 100 cm. Dzięki temu z palisady Hestra można budować donice o nieregularnej wysokości boków lub o różnej wysokości, akcentując ich wagę w przestrzeni.


Jak łatwo zauważyć, istnieje wiele sposobów na stworzenie atrakcyjnej przestrzeni „powitalnej” przed domem. Przy jej kreowaniu z pewnością przydatne będą prefabrykaty betonowe o geometrycznych kształtach i szarych odcieniach. Można z nich zbudować nie tylko elegancką nawierzchnię, ale wykorzystać je również do organizacji zieleni w przydomowej przestrzeni.


Galeria - budoskop.pl Porady | Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym?

Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 2
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 3
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 4
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 5
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 6
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 7
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 8
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 9
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 10
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 11
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 12
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 13
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 14
lista aktualności

Zobacz też:

Zbliża się sezon ognisk i grilli zdj. 2

Zbliża się sezon ognisk i grilli

Wiosna i lato zachęcają do przygotowania... >>
Budować czy poczekać? cz. 2 zdj. 5

Budować czy poczekać? cz. 2

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru...>>
Stylowe wejście na taras zdj. 2

Stylowe wejście na taras

Są łatwe i szybkie w wykonaniu, zwracają... >>
Odwodnienia krawężnikowo - tunelowe zdj. 4

Odwodnienia krawężnikowo - tunelowe

Odwodnienia tunelowe to specjalistyczne...>>
Budować czy poczekać? zdj. 2

Budować czy poczekać? cz. 1

Co się opłaca, a czego unikać w sytuacji... >>
Ogród jak ze snów zdj. 2

Ogród jak ze snów

Prostota, minimalizm, geometryczne kształty,...>>
Duże znaczy piękne! zdj. 2

Duże znaczy piękne!

Są masywne, wytrzymałe, długowieczne i...>>
Ekologiczne miasta przyszłości! zdj. 2

Ekologiczne miasta przyszłości!

Dostarczają tlenu, chronią przed letnimi... >>
Ekologiczne kostki i płyty - co warto o nich wiedzieć? zdj. 7

Ekologiczne kostki i płyty - co warto o nich wiedzieć?

Oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, a...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito