Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Stwórz fontannę w swoim ogrodzie! zdj. 2

Stwórz fontannę w swoim...

Lato coraz bliżej, a wraz z nim gorące dni i... >>
Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym? zdj. 2

Efekt od progu. Jak...

Minimalistyczne, o prostych bryłach, z...>>
Aluminiowa stolarka na miarę XXI wieku - inteligentny dom z Aluprof zdj. 2

Aluminiowa stolarka na...

W nowoczesnych domach możemy wykorzystać... >>
Stylowe ogrodzenia z bloczków betonowych - estetycznie i błyskawicznie zdj. 2

Stylowe ogrodzenia z...

Ogrodzenia wykonane z betonowych...>>
Co pierwsze? Ogrodzenie czy podjazd - oto jest pytanie! zdj. 2

Co pierwsze? Ogrodzenie czy...

Taras, alejki, przestrzenie zielone,... >>
9 zastosowań murka z elementów betonowych zdj. 2

9 zastosowań murka z...

Z prefabrykatów betonowych przeznaczonych do...>>
Piękny taras na lata z solidnymi gresami od Opoczno zdj. 2

Piękny taras na lata z...

Nowoczesny taras to wizytówka domu... >>
Gra brył w świetle - światłocień w architekturze. Efekty 3D w systemie Dri Design zdj. 2

Gra brył w świetle -...

Idealnie gładka czy z efektami 3D? Elewacje...>>
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 2

Inspirujące pomysły na...

Prefabrykaty betonowe przeznaczone do... >>
Jak wymienić drzwi zewnętrzne? zdj. 3

Jak wymienić drzwi...

Drzwi wejściowe są obowiązkowym elementem...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu

12-03-2021

Prefabrykaty betonowe przeznaczone do wznoszenia murków, nie zawsze muszą służyć tylko do wytyczania stref w ogrodzie, umacniania skarp czy ogradzania posesji. Okazuje się, że można je wykorzystać w zupełnie inny, oryginalny i innowacyjny sposób.


Betonowe murki najczęściej są wznoszone z pojedynczych elementów, które dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są pustaki betonowe, takie jak na przykład Polbruk Neo. Posiadają one wewnątrz puste przestrzenie, które wypełnia się zbrojeniem i zaprawą, aby nadać konstrukcji odpowiednią stabilność. Zazwyczaj są one wykorzystywane do budowy ogrodzeń. Drugim rodzajem prefabrykatów betonowych służących do wznoszenia murków są elementy pełne, monolityczne i nieposiadające pustych przestrzeni, jak Polbruk Albero. Służą one do wnoszenia nieco niższych konstrukcji. Oba rodzaje prefabrykatów można wykorzystać do budowy elementów małej architektury w ogrodzie. To doskonały materiał na meble ogrodowe, paleniska, grille, obudowy ogrodowej fontanny czy ścianę wodną. Możliwości jest naprawdę wiele! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.


Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 1

fot. Polbruk


Zbuduj kanapę i ławkę


Meble nie zawsze muszą być wykonane z drewna, technorattanu czy tworzyw. W przestrzeni miejskiej bardzo często spotykamy siedziska czy ławki z betonu lub kamienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować podobne rozwiązanie w przydomowym ogrodzie. Do tego doskonale nadają się prefabrykaty betonowe, takie jak Polbruk Neo, czyli betonowe pustaki o wymiarze 20x60 cm i wysokości 10 cm, z których zazwyczaj wznosi się ogrodzenia. Aby zbudować z Neo mebel wypoczynkowy, należy najpierw wytyczyć jego zarys w terenie. Po wykonaniu tej czynności można przystąpić do układania siedziska sofy. Jedna z krawędzi powinna być wzniesiona wyżej, gdyż będzie stanowiła oparcie betonowej kanapy. Na podobnej zasadzie wykonuje się podłokietniki. Powstałą konstrukcję należy wykończyć daszkiem w obszarze siedziska, oparcia i podłokietników. Można również zrezygnować z zadaszenia ostatniego pustaka stanowiącego oparcie i zasadzić w nim na przykład kwiaty. Puste przestrzenie można zostawić również w elemencie pełniącym funkcje podłokietnika. Może to być miejsce na przewody i gniazdo elektryczne lub porty do ładowania urządzeń mobilnych. Aby wyglądało to estetycznie, należy oczywiście odpowiednio zamaskować końcowy element. Drugą opcją wykończenia siedziska mebla jest wykorzystanie prefabrykatu Tigela, który ma kształt litery „L”. Jego dłuższy bok może stanowić miejsce do siedzenia, a krótszy oparcie. Tak zbudowaną sofę trzeba traktować jako swego rodzaju stelaż. Aby można było na niej w pełni komfortowo wypoczywać, potrzebne są jeszcze duże poduszki, dzięki którym siedzisko nabierze przytulnego charakteru. Do sof zbudowanych z elementów Neo doskonale pasują gotowe poduszki na meble z europalet dostępne w większości marketów budowlanych. Sofę z betonu warto skompletować z pozostałymi meblami ogrodowymi. Bardzo prostym sposobem na uzupełnienie zestawu jest na przykład budowa betonowej ławki z drewnianym siedziskiem czy stolika z blatem z drewna. Pustaki należy ułożyć w pewnej odległości od siebie na odpowiednią wysokość, a pomiędzy nimi umieścić deski (w przypadku ławki) lub drewniany blat (w przypadku stołu). Te dwa meble można wykonać z elementów Polbruk Neo lub Polbruk Albero. Oczywiście każda z konstrukcji wymaga odpowiedniego rozplanowania i przeliczenia, aby betonowe meble ogrodowe spełniały oczekiwania, a także były praktyczne i estetyczne. Aranżację ogrodową z meblami wykonanymi z prefabrykatów betonowych można również uzupełnić o palenisko czy grill.


Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 14

fot. Polbruk


Betonowe palenisko i grill


Budowa paleniska czy grilla nie jest skomplikowana. Aby zbudować palenisko, najpierw trzeba wyznaczyć oraz przygotować pod nie odpowiednie miejsce. W tym celu należy wykopać dół na głębokość około 40 cm poniżej poziomu gruntu i oznaczyć środek oraz ściany paleniska. Na dno paleniska wysypujemy żwir, na którym układamy prefabrykaty betonowe połączone żaroodporną zaprawą cementową, a następnie murujemy ścianki paleniska tak, aby wystawały nieco powyżej poziomu gruntu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapobiega rozsypywaniu się popiołu dookoła paleniska. Alternatywą dla paleniska jest grill z prefabrykatów betonowych. Sposobów na jego wykonanie jest wiele. Najprostszym wydaje się budowa grilla otwartego z pustaków. W tym celu należy wyrównać podłoże i wylać „fundament” w postaci około 15 cm warstwy betonu. Następnie wznosimy na nim ściany grilla w kształcie litery „U”. Palenisko grillowe zazwyczaj umieszcza się na wysokości około 60-70 cm od podłoża. Powinno mieć ono szerokość około 70 cm i głębokość około 40 cm. Nad nim, w odległości 30-40 cm, należy następnie umiejscowić metalowy ruszt. Można go zamontować na specjalnej podkonstrukcji lub wmurować bezpośrednio pomiędzy dwie ostatnie warstwy prefabrykatów betonowych. Podstawę paleniska mogą stanowić elementy betonowe, ale warto umieścić na nich specjalną metalową tackę.


Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 15

fot. Polbruk


Kojąca moc wody


Meble, palenisko i grill nie są jedynymi elementami małej architektury, jakie można zbudować z prefabrykatów betonowych. Ogrodową aranżację z betonu uzupełni oczko wodne, mini fontanna lub kaskada ze zbiornikiem, do którego będzie spływała woda. Szum płynącej wody wprowadzony do otoczenia działa uspokajająco i skłania do relaksu. Do wykonania obudowy zbiornika wodnego można wykorzystać na przykład Polbruk Albero. Murek ten łączy klasyczny kamienny wygląd z nowoczesną estetyką. W przestrzeni pomiędzy ścianami wykonanymi z Albero należy umieścić zbiornik z pompą wodną, która będzie tłoczyła wodę ku górze. Woda może również tryskać z kamieni. W tej wersji nad zbiornikiem mini fontanny umiejscawia się ruszt, na którym następnie układa się kamienie, na przykład otoczaki. Interesującym rozwiązaniem aranżacyjnym jest również kaskada, do której idealnie nadają się prefabrykaty Polbruk Neo. Sposób wykonania i osadzenia niecki jest identyczny jak w poprzednim przypadku, z tą różnicą, że jedna ze ścian musi być wyższa. To właśnie w niej ukrywa się rura prowadząca od pompy w niecce do wylewki zlokalizowanej w górnej części ściany. Spływająca po ścianie woda stworzy kaskadę.


Powyższe przykłady są dowodem na to, że z prefabrykatów betonowych, które są dedykowane do budowy murków czy ogrodzeń, można przy odrobinie pomysłowości stworzyć nie tylko meble ogrodowe, lecz także szereg innych ciekawych elementów wyposażenia ogrodu, takich jak grill czy ogrodowa fontanna. Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, żeby przy projektowaniu ogrodu zachować równowagę między elementami małej architektury, nawierzchnią a zielenią, bo tylko w ten sposób osiągniemy pożądany efekt.


Galeria - budoskop.pl Porady | Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu

Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 2
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 3
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 4
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 5
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 6
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 7
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 8
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 9
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 10
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 11
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 12
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 13
lista aktualności

Zobacz też:

Stwórz fontannę w swoim ogrodzie! zdj. 2

Stwórz fontannę w swoim ogrodzie!

Lato coraz bliżej, a wraz z nim gorące dni i... >>
Aluminiowa stolarka na miarę XXI wieku - inteligentny dom z Aluprof zdj. 2

Aluminiowa stolarka na miarę XXI wieku - inteligentny dom z Aluprof

W nowoczesnych domach możemy wykorzystać... >>
Co pierwsze? Ogrodzenie czy podjazd - oto jest pytanie! zdj. 2

Co pierwsze? Ogrodzenie czy podjazd - oto jest pytanie!

Taras, alejki, przestrzenie zielone,... >>
9 zastosowań murka z elementów betonowych zdj. 2

9 zastosowań murka z elementów betonowych

Z prefabrykatów betonowych przeznaczonych do...>>
Piękny taras na lata z solidnymi gresami od Opoczno zdj. 2

Piękny taras na lata z solidnymi gresami od Opoczno

Nowoczesny taras to wizytówka domu... >>
Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu zdj. 2

Inspirujące pomysły na wyposażenie ogrodu

Prefabrykaty betonowe przeznaczone do... >>
Jak wymienić drzwi zewnętrzne? zdj. 3

Jak wymienić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe są obowiązkowym elementem...>>

Copyright 2013. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito