Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Słońce jest źródłem światła i ciepła, a dzięki nowoczesnym technologiom z tego naturalnego zasobu energii możemy także korzystać we własnym domu. Współcześnie architekci stawiają na duże przeszklenia, ale pamiętajmy, że powinny im zawsze towarzyszyć odpowiednio dobrane osłony przeciwsłoneczne, które będą chronić wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem podczas upalnego lata. Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej – żaluzje, screeny, a może rolety zewnętrzne?
Dom z dużymi przeszkleniami prezentuje się pięknie i nowocześnie. Takie rozwiązanie pozwala też na doświetlenie pomieszczeń i dogrzanie ich naturalnym światłem słonecznym w okresie zimowym. Jednak im większe przeszklenia, tym szybciej budynek się nagrzewa, co w okresie letnim może powodować dyskomfort domowników. Również w przypadku okien o standardowych wymiarach nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń w najcieplejszej porze roku stanowi duży problem. Rozwiązaniem jest wyposażenie stolarki okiennej w dobrej jakości, skuteczne osłony, co umożliwia także ograniczenie zużycia energii na klimatyzowanie wnętrz. Oto przegląd popularnie stosowanych rozwiązań.
fot. Aluprof
Rolety tekstylne zewnętrzne typu screen są coraz częściej wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Dobrze chronią dom przed intensywnym nasłonecznieniem, niwelując refleksy świetlne i zapewniając domownikom prywatność. To produkty bardzo estetyczne, stanowiące ciekawe uzupełnienie wyglądu elewacji. Jednak ze względu na swoją konstrukcję są narażone na działanie czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim wiatru.
Innym, modnym i coraz chętniej stosowanym w budownictwie mieszkaniowym rozwiązaniem są żaluzje fasadowe, które skutecznie zatrzymują promienie słoneczne, pozwalając na kontrolę dostępu światła. Kąt nachylenia ich lameli można bowiem regulować indywidualnie, a więc w efekcie wybierać także odpowiedni stopień zaciemnienia pomieszczeń. Kolejną zaletą żaluzji fasadowych jest nowoczesny wygląd. Podobnie jak screeny charakteryzują się delikatną konstrukcją, która jest podatna m.in. na działanie wiatru, dlatego zaleca się ich zwijania w trakcie większych porywów.
Alternatywą dla screenów i żaluzji fasadowych są rolety zewnętrzne, które z uwagi na swoją trwałość dobrze sprawdzają się nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Latem skutecznie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą przed utratą ciepła. Dobrze zamontowane rolety zapewniają też komfort akustyczny. Takie produkty można znaleźć chociażby w ofercie firmy Aluprof. – Oferowane przez nas systemy rolet posiadają wszechstronne zastosowanie. Poza funkcją osłonową, energooszczędną i akustyczną, rolety zewnętrzne dzięki możliwości integracji z moskitierą, chronią wnętrza budynku przed owadami, przy jednoczesnym dostępie światła i świeżego powietrza. Co ważne, odpowiednio dobrany system rolet może stanowić także skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem – tłumaczy Sabina Gustof, Marketing Coordinator z firmy Aluprof.
Decydując się na wymianę starych osłon okiennych bądź pierwszy zakup tego typu rozwiązań, warto postawić na funkcjonalne rozwiązania. W obecnych czasach na znaczeniu zyskują wyroby energooszczędne, pozwalające na ograniczenie zużycia energii z korzyścią dla środowiska naturalnego. Co więcej, jeśli taką inwestycję zintegrujemy z wymianą stolarki otworowej i ociepleniem domu (razem stanowią pierwszy krok kompleksowej termomodernizacji budynku), będziemy mogli jej część dofinansować z programu „Czyste powietrze”.
Galeria - budoskop.pl Porady | Współczesne dylematy inwestorów, czyli jaką osłonę przed słońcem wybrać do domu?
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: