Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Od początku roku nie cichną dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci. Mieszkańców prawie wszystkich polskich miast 1 stycznia powitały nie tylko podwyżki, ale i obowiązek dzielenia odpadów na 5, a nie jak do tej pory na 3, pojemników. Obostrzenia mocno rzutują na działania samorządów, które muszą zapewnić odpowiednią zbiórkę śmieci, ich transport oraz odzyskiwanie lub unieszkodliwianie. A to z kolei, stawia wysoko poprzeczkę przedsiębiorstwom komunalnym i ich flocie pojazdów, które pracować będą z niespotykaną dotąd intensywnością. Jak zadbać o ich serwis, by służyły jak najdłużej?
Wyniki sondażu IBRiS, przeprowadzonego w lipcu ubiegłego roku dla "Rzeczpospolitej" pokazują, że aż 90,6% badanych Polaków segreguje śmieci. W rzeczywistości, prawidłowo i systematycznie robi to jednak znacznie mniej osób niż wynika z sondażu. I przyszedł czas, kiedy to się musi zmienić.
fot. KRAUSE
Unia Europejska od lat dąży do zaostrzenia przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. Wszystko w trosce o środowisko naturalne i kondycję naszej planety. Państwa członkowskie systematycznie zmniejszają więc odpady mieszane, które do 2025 roku muszą być recyklingowane w minimum 55%. Przepisy unijne nakładają na Polskę wyśrubowane wymogi w tym zakresie, dlatego na samorządy lokalne, odpowiedzialne za gospodarkę odpadami, padł strach. Jeśli nie spełnią warunków unijnych dyrektyw, płacić będą niemałe kary. Stąd, z jednej strony, różnorodne działania gmin mobilizujące swoich mieszkańców do prawidłowej segregacji śmieci, z drugiej natomiast – rozmowy z przedsiębiorstwami komunalnymi, które podejmą się zbiórki oraz odzyskiwania i utylizacji odpadów na nowych zasadach.
Gospodarka odpadami to systematyczne i złożone działanie, na które składają się: zbiórka, transport, odzyskiwanie i unieszkodliwianie odpadów. Na ostatnim etapie niezbędny jest ścisły nadzór zarówno nad samym procesem, jak i miejscem utylizacji. Od początku tego roku niezwykle ważnym elementem tej układanki staje się transport śmieci, który musi być prowadzony przez specjalistyczne pojazdy. To duże wyzwanie dla przedsiębiorstw komunalnych, które muszą zadbać o rozwój swojego parku maszynowego. – A to często oznacza zakup dodatkowych śmieciarek, których konstrukcja jest zoptymalizowana pod kątem nowego podziału odpadów na 5 grup – mówi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta m.in. konstrukcji do prac na wysokości dedykowanych branży komunalnej. – Niezależnie jednak od tego, czy są to klasyczne duże pojazdy użytkowe czy kompaktowe śmieciarki, np. do odbioru frakcji bio, warto zadbać o ich prawidłową codzienną obsługę oraz systematyczny serwis, które zapewnią maszynom długą bezawaryjną pracę – podpowiada.
Z uwagi na duże gabaryty pojazdów, wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa komunalne, i trudny do nich dostęp, zarządcy firm powinni z należytą starannością podejść do organizacji pracy osób odpowiedzialnych za utrzymanie floty w dobrej kondycji. – W roli stanowisk pracy dla serwisantów czy mechaników, doskonale sprawdzą się aluminiowe konstrukcje specjalne, których budowa oraz parametry dostosowane są idealnie do potrzeb użytkowników. Mogą to być schody jezdne z wygodnym podestem roboczym albo platformy robocze, w wersji jezdnej lub stacjonarnej, najlepiej z możliwością łatwej i szybkiej regulacji wysokości roboczej. Dobrze dobrane konstrukcje zagwarantują użytkownikom nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo prac wykonywanych wysoko nad podłożem. Od lat specjalizujemy się w dostarczaniu takich rozwiązań dla sektora komunalnego i transportowego – wyjaśnia ekspert KRAUSE.
Nowe wymagania dotyczące segregacji odpadów zmuszają do działania także przedsiębiorstwa produkcyjne oraz przemysłowe. O ile w dużych zakładach wyodrębnione są zwykle profesjonalne jednostki odpowiedzialne za cały proces gospodarowania, to w mniejszych firmach odpowiedzialni są za to wybrani pracownicy.
– Z uwagi na dużą ilość zapytań dotyczących organizacji stanowisk związanych z segregacją odpadów, jakie otrzymujemy w ostatnim czasie od zarządców małych i średnich firm, zdecydowaliśmy się stworzyć w naszej ofercie grupę produktów, które idealnie odpowiadają na ich potrzeby. Są to wykonane z wytrzymałego aluminium stopnie oraz schody z wygodną platformą roboczą, której wielkość oraz wysokość dopasowana jest do pojemników oraz kontenerów na śmieci wykorzystywanych w danym przedsiębiorstwie. W zależności od potrzeb, konstrukcję możemy wykonać w wersji stacjonarnej albo mobilnej, wyposażonej z rolki jezdne, które szybko i łatwo pozwolą zmienić jej ustawienie. Do tego może oferować wejście z jednej lub dwóch stron – podsumowuje Marek Banach, Kierownik działu marketingu KRAUSE Sp. z o.o.
Gospodarka odpadami to z pewnością jeden z najgorętszych tematów komentowanych w tym roku. A wysokie wymagania, stawiane nam przez Unię Europejską, oraz ogrom pracy z jaką musimy się zmierzyć sprawiają, że dyskusje szybko nie ucichną.
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: