Szybkość rozprzestrzeniania się pożaru sprawia, że już w ciągu kilku minut od zarzewia żywioł staje się trudny do okiełznania. Obrona przed nim nie musi być jednak droga i pracochłonna.
Kiedy gaśnica jest obowiązkiem?
Przepisy przeciwpożarowe, a konkretnie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów precyzyjnie regulują zasady rozmieszczenia gaśnic w zakładach pracy. Ich ilość jest w tym wypadku ściśle powiązana z wielkością przedsiębiorstwa oraz liczbą pracowników. Dobór gaśnic również nie jest przypadkowy, musi być dostosowany do charakteru zakładu i indywidualnej specyfiki zagrożeń, które mogą zaistnieć w danym miejscu. Rozporządzenie równie precyzyjnie określa warunki lokalizacji gaśnic, ich odległość od skupisk ludzkich oraz warunki dostępu.
fot. materiały prasowe
Nieco inaczej prezentuje się kwestia budynków mieszkalnych. Pod tą definicją rozumiemy zarówno domy jednorodzinne, zabudowę szeregową, jak i budynki wielorodzinne, czyli także popularne bloki. Nie ma w tym przypadku obowiązku wyposażenia w gaśnice poszczególnych lokali, nie muszą być też dostępne w przestrzeniach ogólnych, takich jak klatki schodowe, czy korytarze. Definicje prawne nie są oczywiste, dlatego sporo zamieszania wprowadza stwierdzenie o obowiązku wyposażenia w gaśnice budynków zamieszkania zbiorowego. To sformułowanie dotyczy schronisk, pensjonatów, hoteli, ale także na przykład klasztorów i wszelkich budynków przeznaczonych do celów noclegowych dla dużych grup. Ze względów bezpieczeństwa, a także dla zagwarantowania realizacji polis ubezpieczeniowych warto zawczasu wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Gaśnica gaśnicy nierówna
Wymogi formalne to jedno, jednak zagwarantowanie bezpieczeństwa to inna, nadrzędna potrzeba. Właściwa ochrona zdrowia i życia własnego i bliskich, a także zgromadzonych dóbr to zagadnienie ważne, do którego trzeba podejść z należytą rozwagą. Dlatego, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, warto rozważyć wyposażenie lokalu mieszkalnego oraz siedziby firmy w odpowiedni sprzęt gaśniczy. Koszt zakupu gaśnic nie jest wysoki, a z pewnością niewspółmiernie niski w stosunku do oferowanych korzyści. Odpowiedni sprzęt możemy nabyć w sprawdzonym sklepie przeciwpożarowym: https://www.sklep-firetech.waw.pl/gasnice-i-urzadzenia-gasnice. Decyzji nie należy jednak podejmować pochopnie i przed zakupem konieczne jest poznanie najważniejszych zasad.
Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów gaśnic. Różnią się one przede wszystkim wykorzystywanym środkiem gaśniczym. Ten element w istotny sposób wpływa na zastosowanie i skuteczność przeciwpożarową. Prawidłowa diagnostyka możliwości wystąpienia zagrożeń w danym obiekcie pomoże nie tylko w dokonaniu właściwego wyboru rozwiązań technicznych, ale też znacząco wpłynie na optymalizację kosztów. Warto poświęcić nieco czasu na niezbędną analizę, tym bardziej że błędne zastosowanie środków gaśniczych nie tylko nie poskromi pożaru, ale w niektórych wypadkach może wręcz sprzyjać jego rozprzestrzenieniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnych służb.
Galeria - budoskop.pl Porady | Jak zabezpieczyć się przed pożarem?