Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Już etap projektowania domu jest polem do popisu dla architekta. Najpierw wyznacza on rysunek ścian konstrukcyjnych, które przenoszą na fundament ciężar własny oraz kolejnych kondygnacji. Ich możliwości aranżacyjne są bardzo ograniczone – ze względu na swoje funkcje konstrukcyjne nie mogą być poddawane znacznym zmianom i modyfikacjom. Projektant następnie dyktuje przestrzeń wnętrza dzięki ścianom wewnętrznym, działowym. Pozwalają nam one na niemal dowolną aranżację przestrzeni.
Źródło: Prefbet | Ściany działowe pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni wewnątrz domu.
Ściany działowe mają za zadanie stworzyć odpowiednie i funkcjonalne podziały we wnętrzu. Najczęściej oddzielenia potrzebuje część wypoczynkowa oraz użytkowa, ta, w której przyjmujemy gości oraz intymna, schowana przed ich wzrokiem. Dowolne przemieszczanie ścian działowych nie będzie miało żadnego wpływu na konstrukcję budynku – są od niej niezależne.
Przed wzniesieniem ścian działowych musimy zmierzyć się z wyborem odpowiedniego materiału. Jeśli budujemy w technologii drewnianej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy użyli drewna także we wnętrzu budynku. Dla nowoczesnej stylistyki, pełnej przeszkleń, światła oraz jasnych kolorów możemy wybrać… szkło, czyli np. wyroby z pustaków szklanych, które będą prezentować się niezwykle interesująco.
Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami tradycyjnych, mniej nowatorskich rozwiązań, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w sprawdzony i od lat stosowany do budowy ścian działowych beton komórkowy. Wystarczy przyjrzeć się ofercie jednego z producentów, np. Prefbet lub Xella.
Źródło: Prefbet| Beton komórkowy wyróżnia się spośród innych materiałów swoją niewielką wagą.
Materiał ten jest znacznie lżejszy od ceramiki oraz zwykłego betonu ze względu na swoją porowatą, komórkową konstrukcję. Dzięki temu stanowi atrakcyjną alternatywę dla płyt gipsowo-kartonowych. Bloczki z betonu komórkowego są łatwe w obróbce, cięciu i szlifowaniu. Możemy je więc z powodzeniem wykorzystać do wymurowania ścianek dekoracyjnych, także o niestandardowych kształtach. Warto wspomnieć również o doskonałej izolacyjności cieplnej tego materiału oraz jego niepalności, co jest szczególnie ważne w przypadku elementów murowanych we wnętrzu budynku Wznoszenie ścian działowych z betonu komórkowego przebiega szybko i sprawnie - szczególnie, jeśli zastosujemy bloczki profilowane na pióro-wpust.
Co prawda, ściany zbudowane z bloczków wapienno-piaskowych są ciężkie, jednak zdecydowanie trudniej jest je uszkodzić, niż w przypadku betonu komórkowego. Dzięki temu możemy na nich zawieszać obrazy oraz półki. Wiąże się z tym również dobra izolacyjność akustyczną, co jest bardzo ważne, jeśli pokoje sypialne sąsiadują z kuchnią lub toaletą. Ponadto silikat to także sposób na szybkie wykończenie wnętrza – ścian nie musimy tynkować, wystarczy, że je pomalujemy. Producenci wyrobów silikatowych, jak np. Silikaty-Białystok, podkreślają, że są to materiały naturalne, ekologiczne – jak najbardziej dedykowane do wnętrz domów jednorodzinnych.
Źródło: Silikaty Białystok | Często decydujemy się na niewykańczanie powierzchni ściany silikatowej.
Cegły i bloczki ceramiczne, które znajdziemy m.in. w ofercie Cerpolu, mają podobne właściwości, jak silikat. Dobrze tłumią hałasy. Są poza tym ciężkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia wymaga jednak otynkowania, inaczej będą miały zbyt surowy wygląd. Wykańczać nie musimy natomiast ceramicznych cegieł klinkierowych, jednak wszystkie ściany działowe wzniesione z klinkieru byłyby zbyt „przytłaczające” dla domowników ze względu na specyficzne, mocne barwy. Jeśli natomiast wymurujemy z klinkieru mniejsze ścianki, zdecydowanie podkreślimy charakter wnętrza.
Źródło: CERPOL | Ściany z pustaków ceramicznych dobrze tłumią hałasy.
Pamiętajmy również, że ważna jest wielkość poszczególnych elementów. Murowanie ścian działowych z małych cegieł to zajęcie żmudne i pracochłonne. Poza tym nierówną powierzchnię będziemy musieli pokryć grubą warstwą tynku. Warto wybrać więc większe bloczki, dzięki którym prace przebiegną szybciej, a nam łatwiej będzie utrzymać równość powierzchni.
Jak się okazuje, oferta producentów tego typu materiałów jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Pomóc w decyzji może określenie naszych priorytetów. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy na pierwszym miejscu stawiamy izolacyjność akustyczną, możliwość dowolnej i niecodziennej aranżacji przestrzeni czy też fakt, że na ścianie bez obawy powiesimy ciężką szafkę.
Czy wiesz, że...?
Przed wzniesieniem ścian działowych musimy zmierzyć się z wyborem odpowiedniego materiału. Silikaty, ceramika, beton komórkowy – mają niezaprzeczalnie wiele zalet, jeśli budujemy w technologii drewnianej, nic nie stoi na przeszkodzie użycia drewna także we wnętrzu budynku. Dla nowoczesnej stylistyki, możemy wybrać… szkło, czyli np. wyroby z pustaków szklanych.
|
Autor: Iwona Bortniczuk
Galeria - budoskop.pl Porady | Ściany działowe – z czego budować?:
lista aktualnościCopyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: