W architekturze kształtowanie przestrzeni otaczającej budynek jest niemal tak ważne, jak on sam. Dlatego przy projektach nowoczesnych domów warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które do nich pasują.
Jednym z nich jest kostka betonowa Polbruk Oland, która świetnie wkomponuje się w ogród otaczający nowoczesny budynek. Za pomocą prostokątnych elementów o uniwersalnej grubości 6 cm zbudujemy ogrodowe alejki, taras czy podjazd do garażu. Oland to kwintesencja nowoczesności w designie. Występuje w bardzo modnych we współczesnej architekturze szarościach. Wśród nich są odcienie jasne – biały, nerino, stalowy oraz jeden o ciemnej tonacji – bazaltowy. Bardzo efektownie prezentuje się również kolor korten, o barwie rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji oraz industrialnym charakterze. Bogata paleta kolorów oraz trzy wymiary kostki (14x28 cm, 14x42 cm, 14x56 cm) stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Kostkę można układać standardowo, czyli naprzemiennie, oraz w „jodełkę”, która po latach nieobecności znów staje się bardzo modna.
fot. Polbruk
Gdy już wybudujemy nawierzchnię z kostki Oland, nie zapominajmy o roślinności. W stylu nowoczesnym powinna ona stanowić kontrast z nawierzchnią oraz dopełniać całą kompozycję. Modernizm stawia na proste linie i geometryczne kształty oraz zieleń sadzoną punktowo. Wskazane są ozdobne trawy (jako na przykład akcent pionowy), szpalery zwartych w pokroju drzew lub krzewów, najlepiej obsypanych jasnymi otoczakami lub grysem. Możemy również dołożyć kilka bylin, takich jak czosnek olbrzymi, lawenda drobnolistna czy paprocie. Ostatnio popularne są również rośliny występujące naturalnie na łąkach, które dodają ogrodowi w stylu nowoczesnym lekką nutę ekstrawagancji i ekologicznego charakteru.
Przy projektowaniu ogrodu w stylu nowoczesnym można wykorzystać również bordery umiejscowione na granicy pomiędzy zielenią a nawierzchnią. Do tej wykonanej z kostki Oland dobrze będą pasować obrzeża Modern (w kolorze grafitowym i szarym) lub Flesz (w kolorze stalowym lub grafitowym). Te ostatnie posiadają kształt odwróconej litery „L”. Umożliwia to umiejscowienie pod „daszkiem” paska LED RGB, który doda całej kompozycji dodatkowego wyrazu.
Galeria - budoskop.pl Porady | Nowy wymiar możliwości