Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Do lata, do lata, do lata. Piechotą będę szła – brzmią słowa refrenu znanej piosenki zespołu Bajm, które idealnie odzwierciedlają powszechną ludzką tęsknotę za najcieplejszą porą roku, kojarzącą się tak błogo, kolorowo i słodko – z wypoczynkiem, wyjazdami, miłością... Wyczekujemy jej właściwie już od pierwszych dni jesieni, przez całe trzy sezony, zapominając, że upalne dni mogą równie mocno, a może nawet bardziej, dać się we znaki, co deszczowe i mroźne. Gdy temperatury na termometrze sięgają niemal zenitu, szukamy schronienia w domu. Co zrobić, aby stał się zieloną, dającą wytchnienie oazą na spalonej słońcem pustyni miasta?
Gdy żar bije z nieba, człowiek z trudem oddycha, a na masce samochodu niejeden odważny dowcipniś mógłby bez trudu usmażyć jajka sadzone, wiedz, że przyszło lato! Tak, to wyczekiwane, wytęsknione, wyśnione… I takie musi być – słoneczne i gorące, co z jednej strony jest niezwykle pożądane na wakacyjnym wyjeździe, a z drugiej bywa utrapieniem podczas standardowego tygodnia pracy. Aż miałoby się ochotę na wzór Hiszpanów, Greków czy Włochów zrobić sobie wtedy każdego dnia choćby sjestę. Upał wdziera się bowiem również do budynków, w których przebywamy. Zimny prysznic dla ochłody nie będzie jednak konieczny, jeśli zastosowane zostaną odpowiednie rozwiązania, dzięki którym w pomieszczeniach zapanuje przyjemny mikroklimat. Nie mamy wpływu, jak urządzone i wyposażone są biura, w których pracujemy, ale możemy zadbać chociaż o nasze domy czy mieszkania. Jak je przygotować na przyjście lata? Z pewnością najbardziej efektywnym, ekonomicznym i zarazem ekologicznym rozwiązaniem będzie zamontowanie na oknach nowoczesnych osłon zewnętrznych – markiz, ale można wspomagać się również innymi sposobami.
fot. FAKRO
Po pierwsze warto nauczyć się pożytecznego rytuału, jakim jest wietrzenie domu – najlepiej pamiętać o tej czynności w godzinach nocnych. O świcie i popołudniu otwieramy okna od strony wschodniej, a te od zachodu mogą być z kolei uchylone tylko do południa. Można ponadto tak zaplanować domowe obowiązki, aby w czasie najwyższych temperatur, nie korzystać z urządzeń, które dodatkowo emitują ciepło, jak chociażby kuchenka. Chwilowe wrażenie chłodu, za niewielkie pieniądze, uzyskamy natomiast przy użyciu tradycyjnych wentylatorów (stojących lub wiszących), które mieszają powietrze. Można wspierać się nimi doraźnie. Nie są zalecane jednak dla uczuleniowców, gdyż wprawiają w ruch kurz czy pyłki, czyli potencjalne alergeny. Pomocne są również nawilżacze powietrza (wytwarzające zimną mgiełkę), ale stosowane z rozwagą – zbyt gorący i wilgotny mikroklimat wpływa bowiem niekorzystnie na zdrowie człowieka.
Nie każdy właściciel domu ma czas lub fundusze, aby wykonać ponownie właściwą izolację budynku – a to właśnie dobre ocieplenie ścian i dachu powoduje, że nie nagrzewa się on nadmiernie latem. Zakupione niedawno mieszkanie w nowo wybudowanym bloku zazwyczaj spełnia najwyższe standardy pod tym względem, ale już lokal z rynku wtórnego w budynku, który lata świetności ma dawno za sobą, już niekoniecznie. Dlatego sporą popularnością cieszą się łatwo dostępne klimatyzatory, które pochłaniają niestety dużą ilość energii elektrycznej, na czym cierpi zarówno nasz domowy budżet, jak i środowisko. Bez wątpienia skutecznie schładzają powietrze, ale mogą również je wysuszyć i powodować z tej racji dyskomfort, np. oczu, a nawet stanowić jedną z przyczyn przeziębienia. Ważny jest tu bez wątpienia umiar.
Znacznie bardziej energooszczędnym rozwiązaniem są wszelkiego typu osłony okienne, ale z kolei nie wszystkie działają efektywnie. W walce z upałem sprawdzą się zwłaszcza te zewnętrzne. Rolety materiałowe dobrze ograniczają dopływ intensywnego światła do pomieszczeń. Nie zapobiegają jednak wzrostowi temperatury, a dodatkowo nagrzewają się i emitują ciepło do wewnątrz. Tradycyjne rolety zewnętrzne choć skutecznie blokują napływ ciepła do wnętrz naszego M, to powodują jego całkowite zacienienie. – Tylko nowoczesne markizy do okien pionowych i dachowych, wykonane z wytrzymałej na czynniki atmosferyczne siatki, skutecznie zatrzymują upał za oknem, zapewniając przy tym dopływ naturalnego światła dziennego. Dzięki ich zastosowaniu temperatura we wnętrzu może być niższa nawet o 10 stopni C – tłumaczy Wojciech Chronowski, Menadżer Produktu FAKRO. Markizy dodatkowo rozpraszają światło wpadające do środka domu, a więc niwelują zjawisko męczących oczy refleksów przy oglądaniu telewizji, czy pracy na komputerze. Co więcej, ich wygląd można dostosować do własnych potrzeb, zgodnie z upodobaniami estetycznymi. Do wyboru jest kilkanaście rodzajów materiałów z różnym stopniem prześwitu, a kolor profilu można na życzenie wybrać z palety RAL.
Latem oprócz gorąca uciążliwe są również wszechobecne owady. Dlatego warto zastosować w domu rozwiązania sprytne, wielofunkcyjne, jak wspomniane wyżej markizy. Sprawdzą się bowiem również doskonale w roli moskitiery. Choć to właśnie przyjemny chłód, który zapewniają w upalny dzień będzie bezcenny, a serce spokojne, że rozwiązanie jest dwa razy eko – ekonomiczne i ekologiczne.
Galeria - budoskop.pl Porady | Jak przygotować dom i mieszkanie do lata? Jakie rozwiązania wybrać?
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: