Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Ceramiczny sposób na ściany
Zobacz:

Zobacz też:

Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,... >>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem...>>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm... >>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard...>>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W...>>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,... >>
Ślusarka aluminiowa sposobem na poprawę komfortu akustycznego zdj. 2

Ślusarka aluminiowa...

Na co zwracać uwagę, wybierając okna...>>
Prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Niech Twoja firma świeci przykładem zdj. 2

Prawidłowe postępowanie ze...

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5... >>
Jakie okna, drzwi i bramę garażową wybrać do domu? Trendy na 2024 rok zdj. 2

Jakie okna, drzwi i bramę...

Podobnie jak w modzie czy w aranżacji...>>

budoskop.pl - Budownictwo porady

Ceramiczny sposób na ściany

24-10-2011

Budując dom, niejednokrotnie staniemy przed trudnymi i ważnymi decyzjami. Jedną z nich będzie wybór materiału do wymurowania ścian. Wpłynie to nie tylko na wygląd budynku, ale również na koszty jego późniejszej eksploatacji. Postawmy więc na trwałe i solidne materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jednym z nich są pustaki ceramiczne.

 

Decyzję o wyborze materiału, z którego wymurujemy ściany nie powinniśmy uzależniać od jego ceny. Wbrew pozorom, koszt budowy ścian nośnych nie jest tak ogromny, jak może nam się wydawać – okazuje się, że to tylko niewielka część czekających nas wydatków. Weźmy więc pod uwagę inne czynniki, jak np. zdolność izolacji akustycznej, ciepłochronność oraz łatwość budowania.

 

Źródło: CERPOL | Budynek zbudowany z pustaków ceramicznych niczym nie różni się od pozostałych.

 

Ważne: termoizolacja


Izolacyjność termiczna jest jednym z najważniejszych kryteriów – od wysokości współczynnika przenikania ciepła U będzie zależało, jak wiele wydamy lub zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Oczywiście, im mniejsza wartość U, tym lepiej, jednak wymaganym minimum dla wszystkich ścian jest w tym momencie 0,3 [W/m2K]. Warto wziąć pod uwagę zdolności wybranego materiału do akumulacji ciepła. Na tym polu znakomicie prezentuje się tradycyjna ceramika, która na długo zatrzymuje w sobie ciepło. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wartość współczynnika U obniżyć np. do 0,2 [W/m2K].

 

Warstwa izolacyjna ściśle przylega do materiałów konstrukcyjnych i zabezpiecza przez uciekaniem ciepła w około 80 % (izolacyjność materiałów budowlanych ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie). Do jej wykonania wybieramy najczęściej styropian lub wełnę mineralną. Elewacja natomiast ma za zadanie ochronić pozostałe warstwy ściany przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Jej powierzchnia powinna być więc wyjątkowo wytrzymała. Możemy zdać się na ceramikę budowlaną i wykonać elewację z trwałej i pięknie prezentującej się cegły klinkierowej.

 

Źródło: CERPOL | Ściany z tradycyjnej ceramiki wyposażone dodatkowo w warstwę izolacyjną wyróżniają się dobrą izolacyjnością termiczną.


Niebezpieczna wilgoć


Wybierając materiały do wymurowania ścian budynku, powinniśmy wziąć pod uwagę także ich wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych. Budowa trwa często wiele tygodni, podczas których materiał może być narażony na działanie deszczu i śniegu. W niektórych przypadkach może to doprowadzić do zawilgocenia ścian. Mniej korzystnie wypadają tu materiały lekkie, jak np. beton komórkowy, a znacznie lepiej cięższe, jak chociażby wyroby ceramiczne.


Budujemy warstwowo


Zastanówmy się również, czy lepiej zbudować dom o ścianach jednowarstwowych czy dwu- lub trójwarstwowych z dodatkowym ociepleniem. Jak twierdzą specjaliści firmy CERPOL, „ściany jednowarstwowe, aby móc konkurować pod względem parametrów ze ścianami warstwowymi, musiałyby być bardzo grube.” Dlatego też najczęściej decydujemy się na budowanie przynajmniej z paru warstw. Wtedy też będziemy mogli być pewni, że uzyskamy jak najlepsze parametry izolacyjności termicznej. Na ścianę trójwarstwową składają się konstrukcja nośna, izolacja oraz elewacja zewnętrzna. Budowanie według tego wzoru ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie strat ciepła zimą oraz ograniczenie przenikania ciepła do wnętrza latem. Dzięki temu wydatki zarówno na ogrzewanie, jak i na klimatyzację będą znacznie mniejsze.

 

Źródło: CERPOL | Pustaki ceramiczne nadają się na ściany trójwarstwowe.


Ceramika budowlana


Planując budowę ścian dwu- lub trójwarstwowych często decydujemy się na pustaki ceramiczne, które oferują m.in. firmy CERPOL oraz EkoKLINKIER. „Ceramika to materiał budowlany produkowany z wysokiej jakości glin i piasków wypalanych w temperaturze około 1000 st. C. Łączy w sobie wszystkie zalety takich materiałów, jak silikat i gazobeton – posiada dużą wytrzymałość, jest cieplejsza od silikatów, lepiej izoluje dźwięki niż gazobeton, jest stosunkowo lekka oraz odporna na wilgoć – podkreślają eksperci firmy CERPOL. Przewagę ceramiki nad innymi materiałami możemy zauważyć również podczas wznoszenia ścian – w tym wypadku nie jest wymagana zegarmistrzowska dokładność wykonania ścian, która tak naprawdę w rzeczywistych warunkach budowy domu jest nieosiągalna, a której wymagają materiały układane na cienkie spoiny (czyli np. silikat i beton komórkowy).”

 

Jeśli zdecydowaliśmy się na postawienie ścian warstwowych, musimy wybrać także odpowiedni materiał. Pustaki ceramiczne, dzięki swoim właściwościom będą nadawać się do tego znakomicie.

 

Zalety ceramiki budowlanej

  • zapewnia panowanie optymalnego mikroklimatu we wnętrzu ze względu na swoją paro przepuszczalność,
  • akumuluje ciepło, wnętrze wolno się wychładza,
  • odporność na ogień,
  • izolacyjność akustyczna,
  • ponad 50-letnia trwałość,
  • materiał o bardzo wysokiej wytrzymałości,
  • nienasiąkliwy,
  • ceramika budowlana to dobrze znany na rynku materiał – ciężko o błędy w sztuce budowania.
     
   

Czy wiesz, że...?

 

Budując dom, niejednokrotnie staniemy przed trudnymi i ważnymi decyzjami. Jedną z nich będzie wybór materiału do wymurowania ścian. Wpłynie to nie tylko na wygląd budynku, ale również na koszty jego późniejszej eksploatacji.

 

 

 

Autor: Iwona Bortniczuk

 

Galeria - budoskop.pl Porady | Ceramiczny sposób na ściany:

lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito